Menu
 

Nedēļas nogalē saņemti 200 zvani par roņu mazuļiem liedagā, palīdzība nepieciešama vien dažiem

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Nedēļas nogalē Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) saņēmusi gandrīz divus simtus zvanu par liedagā pamanītajiem roņu mazuļiem, lielākā daļa zvanu bija no Jūrmalas, Rīgas un Rīgas līča Kurzemes piekrastes. Pēc speciālistu aplēsēm, patlaban jūras piekrastē Latvijā sastopami vairāki desmiti ronēnu, un gandrīz visi tie ir veselīgi un pludmalēs vienkārši atpūšas un uzkrāj spēkus, liecina DAP informācija. Jāatgādina, ka ronēniem palīdzība lielākoties nemaz nav nepieciešama.

Uz Rīgas Zooloģisko dārzu atlabšanai dažu dienu laikā Pārvaldes vides inspektori pārveduši astoņus roņu mazuļus, no kuriem lielāko daļu ir sakoduši savā vaļā palaisti suņi. Tāpēc DAP atkārtoti aicina iedzīvotājus, dodoties pastaigās pludmalēs, savus četrkājainos draugus turēt piesietus pavadā.

Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns piebilst, ka vairākiem no zoodārzā nogādātajiem roņiem ir neglābjami sakostas acis, citiem ķermeni klāj dziļas un plašas rētas, kas jau ir pamatīgi iekaisušas. Šo problēmu dēļ lielākajai daļa no atvestajiem izredzes izdzīvot ir ļoti niecīgas.

Dabas aizsardzības pārvaldes eksperts, roņu pētnieks Valdis Pilāts skaidro, ka šajā pavasarī pelēko roņu skaits piekrastē ir lielākais pēdējo gadu laikā un, visticamāk, tas saistīts ar klimata pārmaiņām un neparasti silto ziemu. Šādos apstākļos roņu mammas mazuļus pasaulē laiž ierobežotā platībā uz mazām saliņām Igaunijas teritorijā, nevis kā būtu paredzēts – uz ledus. Saliņās burzmā pastāv ļoti augsts risks roņu mazuļus pazaudēt. Ja ilgāku laiku mammai neizdodas atkal atrast savu mazuli, tas dodas jūras ūdeņos meklēt barību un tā rezultātā izklīst pa visu Rīgas jūras līci.

Lai gan pamanot mazu, baltu un pūkainu ronēnu, cilvēki līdzjūtības dēļ vēlas tos glābt un meklēt palīdzību, tas lielākoties nav nepieciešams. Liedagā redzamajiem ronēniem vislabākā palīdzība ir to ignorēšana. Tāpēc DAP atkārtoti aicina likt tos mierā un netuvoties.

Iepriekš:

DAP: Roņu laiks klāt; vislabākā palīdzība ronēniem liedagā ir likt tos mierā

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.