Menu
 

DPA: Vislabākā palīdzība roņiem liedagā ir netuvošanās un suņu turēšana pavadā

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - arhīvs, video - DAP Foto - arhīvs, video - DAP

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) atgādina – tas, ka, tuvojoties pavasarim, Baltijas jūras un Rīgas līča piekrastē varēs sastapt pelēkā roņa mazuļus, kas liedagā iznākuši atpūsties, ir dabisks process, kurā cilvēka iejaukšanās lielākoties nav nepieciešama. Vislabākā palīdzība, ko cilvēki martā un aprīlī var sniegt piekrastē sastaptajiem roņu mazuļiem – nodrošināt viņiem drošu atpūtu, tiem netuvojoties un pastaigu laikā turot suņus pavadā.

Tieši cilvēku četrkājainie draugi un viņu radītās traumas rada vislielāko apdraudējumu roņu mazuļiem, jo suņi jau tā novārgušos roņu mazuļus nereti sakož. Savainoto roņu izdzīvošanas izredzes ir niecīgas. Piemēram, pagājušajā gadā no 25 savainotajiem ronēniem diemžēl izglābt neizdevās nevienu, norāda DAP.

"Salīdzinoši aukstā ziema šogad būtiski var ietekmēt arī roņu mazuļu skaitu Latvijas piekrastē, un, iespējams, to šogad mūspusē varētu būt krietni mazāk kā pērn. Pieturoties aukstiem laika apstākļiem un jūrā saglabājoties ledus kārtai, ronēni no Igaunijas piekrastes salām līdz Rīgas jūras līča pludmalei vairākums gadījumu varētu nokļūt dreifējot uz ledus gabaliem," paudis DAP vecākais eksperts Valdis Pilāts.

Ronēniem cilvēku palīdzība ir nepieciešama tikai tad, ja tie ir bīstami savainoti, suņu sakosti vai ļoti novārguši. Šādos gadījumos iedzīvotājiem pašiem glābt dzīvniekus nav atļauts, jo tādējādi tiek apdraudēta gan ronēna, gan glābēja veselība. Ja šķiet, ka Pierīga atrastam roņu mazulim nepieciešama palīdzība, lūgums informēt DAP, zvanot pa tālruņa numuru 26424972.

Pludmalē sastaptie ronēni bieži vien var šķist bezpalīdzīgi, par ko arī liecina nereti saņemtie zvani par it kā novārgušiem un pat mirušiem ronēniem, tomēr pēc apsekošanas izrādās ka ar tiem viss ir kārtībā un ronēns vienkārši atpūšas. Lai pieņemtu lēmumu par turpmāko rīcību, DAP speciālisti izvērtē situāciju – ja ronēns ir pietiekami veselīgs, speciālisti to atstāj turpat pludmalē, savukārt, konstatējot būtiskus savainojumus, roņu mazulis atlabšanai var tikt nogādāts uz Rīgas Zooloģisko dārzu.

Multimediji

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.