Menu
 

Trīs ceturtdaļas Latvijas iedzīvotāju izmet pārtiku ar beigušos derīguma termiņu

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Apmēram piektā daļa no kopējā saražotās pārtikas apjoma Eiropas Savienībā nonāk atkritumos. Kā liecina “Rimi” veiktā aptauja, Latvijā 73% jeb gandrīz trīs ceturtdaļas iedzīvotāju regulāri mēdz izmest atkritumos pārtikas produktus, kuriem beidzies derīguma termiņš, bet visbiežāk atkritumu tvertnē nonāk dažādi piena produkti un dārzeņi.

Kā informēja aptaujas rīkotāji, 27% Latvijas iedzīvotāju pārtiku atkritumos izmet apmēram pāris reižu mēnesī, savukārt 20% to dara pat reizi nedēļā. Galvenokārt (60%) pārtiku izmet tāpēc, ka tā sabojājusies vai tai beidzies derīguma termiņš. 29% izmet produktus, kas ilgi stāvējuši ledusskapī un kurus vairs negribas lietot, bet vēl 23% – tāpēc, ka produkts sabojāts pagatavošanas laikā, piemēram, piededzis.

Saskaņā ar aptaujas datiem visbiežāk Latvijas iedzīvotāji izmet piena produktus, tajā skaitā sieru (60%), dārzeņus, saknes un zaļumus (52%), kā arī maizi un tās izstrādājumus (44%) un augļus un ogas (41%). Daudz retāk atkritumos nonāk maltīšu pārpalikumi: vairums (71%) tos apēd nākamajā dienā, 38% izmanto citu ēdienu pagatavošanā, 35% izbaro mājdzīvniekiem, bet 22% sasaldē, un tikai 13% izmet vakar pagatavoto ēdienu atkritumos.

“Rimi” atgādina – produkti, kuriem beidzies minimālais derīguma termiņš “ieteicams līdz…”, joprojām ir droši lietojami uzturā, ja ir ievēroti glabāšanas nosacījumi un nav bojāts iepakojums. Šos produktus drīkst lietot uzturā vēl aptuveni divus mēnešus pēc termiņa beigām – tie ir dažādi konservi, graudaugu izstrādājumi, eļļa, garšvielas, konditorejas izstrādājumi un saldumi.

Starptautiskajā pārtikas atkritumu dienā, kuru pasaulē atzīmē 29. septembrī ar mērķi aktualizēt atkritumos nonākušās pārtikas problēmu, arī “Rimi” mudina domāt par atbildīgu pārtikas patēriņu un aicina pagatavot gardas maltītes no savā ledusskapī esošiem produktiem ar lietotnes “Iztukšo savu ledusskapi” palīdzību.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.