Menu
 

Valsts vides dienests pastiprinās kontroli lašu un taimiņu nārsta upēs

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - pixabay.com Foto - pixabay.com

2021.gada 1.oktobrī Latvijas ūdeņos sāksies lašu un taimiņu ieguves lieguma periods, kas Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastē ilgs līdz 15.novembrim, bet iekšējos ūdeņos – līdz 31. decembrim.  Valsts vides dienesta (VVD) vides inspektori sadarbībā ar sabiedriskajiem vides inspektoriem lašu nārsta migrācijas laikā pastiprināti kontrolēs Latvijas ūdeņus.

Savvaļas laši, kas nārsto un pirmos dzīves gadus pavada Latvijas upēs, ir unikāla, tūkstošu gadu laikā dabiskajiem apstākļiem pielāgojusies populācija, tāpēc būtiski to saglabāt kā mūsu nacionālās dzīvās dabas resursu, norāda VVD. Salīdzinājumā ar mākslīgi pavairotajiem lašiem Latvijas upēs dabīgie jeb savvaļas laši ir mazākumā. Nārsta laiks ir sevišķi jutīgs periods lašveidīgajiem, kad tie kļūst vieglāk pieejami to ikru un gaļas kārotājiem. Jāatceras, ka no viena lašu pāra pēc gadiem upē atgriežas ap 50 jaunu lašu, tāpēc nelikumīga lašu iegūšana šajā laikā nav tikai vienas zivs iznīcināšana.

Lašu un taimiņu ieguve ir aizliegta visā Latvijā. VVD vērš uzmanību, ka arī licencētajās lašveidīgo zivju makšķerēšanas vietās Salacā un Gaujā līdz 1.janvārim to makšķerēšana ir aizliegta.

Šajā periodā lašu un taimiņu ieguves liegums neattiecas uz Rīgas jūras līča ūdeņu teritorijā no Vecāķiem līdz Vaivariem iegūtajiem lašiem un taimiņiem. Aizliegums neattiecas uz lašu un taimiņu nozveju, kas iegūta nespecializētajā zvejā Buļļupē un Daugavas posmā no ietekas jūrā līdz Rīgas HES, jo šie laši un taimiņi ir mākslīgi pavairoti zivju audzētavās un tiem minētajās ūdenstilpēs nav dabīgo nārsta vietu.

Šajā laikā Latvijas lašu dabīgā nārsta upju grīvās notiek arī saskaņota lašu un taimiņu vaislinieku ieguve, kuru atsevišķi zvejnieki veic zivsaimniecības pētniecības institūta “BIOR” uzdevumā, lai nodrošinātu vaislas materiālu zivaudzētavām zivju resursu atražošanai.

VVD atgādina, ka par vienu nelikumīgi noķertu lasi vai taimiņu pārkāpējam papildus administratīvajam sodam par makšķerēšanas un zvejas noteikumu pārkāpumiem ir jāsedz arī zivju resursiem nodarītie zaudējumi. Par vienu nelikumīgi noķertu lasi vai taimiņu zivju resursiem nodarītie zaudējumi ir noteikti:

- 715 eiro apmērā, ja ja lasis vai taimiņš iegūts, makšķerējot jūrā un iekšējos ūdeņos, kā arī veicot nelikumīgu zveju ar rūpnieciskās zvejas rīkiem iekšējos ūdeņos;

- 429 eiro apmērā, ja lasis vai taimiņš iegūts rūpnieciskajā zvejā jūrā.

Savukārt administratīvais sods par makšķerēšanas noteikumu pārkāpumu var sasniegt 350 eiro, bet par rūpnieciskās zvejas pārkāpumu – fiziskai personai 700 eiro, juridiskai – 4300 eiro. Ja noziedzīgā nodarījuma rezultātā konstatēts būtisks kaitējums, pārkāpējam draud kriminālatbildība, norāda VVD.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.