Menu
 

VVD: Mājsaimniecībā radīto atkritumu dedzināšana ir stingri aizliegta

  • Autors:  Apriņķis.lv
Ilustrācija - Valsts vides dienests Ilustrācija - Valsts vides dienests

Novembrī Valsts vides dienests (VVD) saņēmis 18 sūdzības par iespējamu atkritumu dedzināšanu.VVD  norāda, ka atkritumus dedzināt ir stingri aizliegts, tā ir administratīvi sodāma rīcība, kas būtiski kaitē apkārtējai videi un cilvēku veselībai.

“Sadegot plastmasai un dažādiem citiem naftas izstrādājumiem (t.sk. eļļai, riepām), gaisā tiek emitēts liels daudzums CO2, cieto daļiņu, sēra un slāpekļa oksīdu, un dažādu toksīnu, tai skaitā kancerogēnu vielu, kas veicina gaisa piesārņojumu. Sēra un slāpekļa oksīdi atmosfērā veido skābes, kas sasniedz zemes virsmu kā skābie nokrišņi. Uz zemes un ūdenī nokļūst nevēlamas vielas, kas uzkrājas dzīvajos organismos, izsaucot virkni nelabvēlīgu efektu, piemēram, cilvēku un dzīvnieku saslimšanu, iedzimtus defektus, var izraisīt vēzi, alerģijas, bojāt nervu sistēmu un imūnsistēmu. Šie ļoti stabilie savienojumi vidē var saglabātie vairākus gadus, pat gadu desmitus pirms tie noārdās,” paziņojumā norāda VVD.

Dienestā atzīmē, ka aizliegts dedzināt ne vien plastmasas izstrādājumus, dažādus sadzīviskus atkritumus, bet arī apstrādātu koksni un mēbeļu atlikumus. Gadījumā, ja krāsnī vai apkures katlā tiek dedzinātas lietas, kas nav tam paredzētas, tiek bojāts apkures katls un palielinās ugunsgrēka draudi. Plastmasas izstrādājumu, PET pudeļu, plēvju degšanas temperatūra ir daudz augstāka, nekā tas plānots, izgatavojot apkures iekārtu, tāpēc rodas sodrēji un nekontrolēta degšana.

Mājsaimniecībā radīto atkritumu atbilstošu apsaimniekošanu kontrolē pašvaldība, tādēļ, gadījumā, ja tiek novērota privātpersonas pretlikumīga darbība, jeb citiem vārdiem sakot, kaimiņš ugunskurā vai apkures katlā dedzina mājsaimniecības atkritumus, VVD aicina par to ziņot pašvaldības policijai. Savukārt, ja pastāv aizdomas vai tiek konstatēts, ka kāda uzņēmuma teritorijā notiek atkritumu dedzināšana, iedzīvotāji aicināti zvanīt uz VVD diennakts tālruni 26338800.

Par neatbilstošu atkritumu apsaimniekošanu, tajā skaitā dedzināšanu, var tikt piemērots naudas sods – fiziskai personai līdz 1000 eiro, bet juridiskai personai līdz 2800 eiro.

VVD aicina izturēties atbildīgi pret apkārtējo vidi un atgādina, ka jebkuri atkritumi – gan mājsaimniecības, gan ražošanas (jo īpaši bīstamie atkritumi) – ir jānodod apsaimniekošanai komersantam, kuram ir nepieciešamā vides atļauja.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.