Menu
 

Olaines novadā atklāta jauna makstenes suga

  • Autors:  LETA
Foto - Uģis Piterāns, lu.lv Foto - Uģis Piterāns, lu.lv

Olaines novadā atklāta jauna makstenes suga, kas ir tālākais šīs kukaiņu sugas atradums Eiropā uz ziemeļiem, informē Latvijas Universitāte (LU).

Kā atzīmēja LU Bioloģijas institūta vecākais eksperts Uģis Piterāns, divas dienas pēc tam, kad viņš pamanīja jauno makstenes sugu, tā manīta arī Carnikavas pagastā.

Piterāns, kurš pats specializējas blakšu pētniecībā, runājot par ātrumu, kādā jaunas kukaiņu sugas nonāk tālāk uz ziemeļiem, pastāstīja, ka, piemēram, Latvijā novērota blakšu suga pēc desmit gadiem jau sasniedza Somiju. Savukārt Latvijā atrastā makstene kādreiz Eiropā bija retums. Tai ir visai plašs izplatības areāls - līdz pat Āzijai, taču pirms dažiem gadiem tā jau bija nonākusi līdz Lietuvai.

Pētnieka novērojumi liecina, ka Latvijā dabiski ienākušas sugas labi sadzīvo ar te jau esošajām, aizpildot kādu brīvāku nišu. Citādi ir ar cilvēka darbības rezultātā ievestajām invazīvajām sugām, kuras mēdz būt agresīvākas.

Entomologs atzīmēja, ka "kukaiņu pasaulē" trūkst visaptverošāka sugu noteicēja, kāds, piemēram, nesen iznāca latviski par putniem. Ja tāds būtu, tad, kā pieļāva Piterāns, tas vēl sekmētu cilvēku interesi par kukaiņu vērošanu un meklēšanu.

 

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.