Menu
 

VVD: Par Sudas upes piesārņošanu Siguldas novadā SIA "Mālpils piensaimnieks" draud iekārtas darbības apturēšana (papildināta)

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - Valsts vides dienests Foto - Valsts vides dienests

Par ilgstošu vides piesārņošanu ar neattīrītiem ražošanas notekūdeņiem Valsts vides dienests (VVD) izdevis brīdinājumu SIA “Mālpils piensaimnieks” par piena pārstrādes iekārtas darbības apturēšanu. Kā ziņo VVD, konstatēts, ka ražošanas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas darbojas neatbilstoši vides prasībām, kā rezultātā tiek piesārņota Sudas upe.

SIA “Mālpils piensaimnieks” pēc VVD pārbaudēm jau iepriekš vairākkārtīgi ir administratīvi sodīts, kā arī izdoti izpildrīkojumi par piespiedu naudu dienesta uzdoto rīcību neizpildes gadījumos. Pārbaužu laikā secināts, ka netiek veikta ražošanas notekūdeņu attīrīšana, netiek uzturēta kārtībā kanalizācijas sistēma, kā arī uzņēmums nav radis iespēju pieslēgties Mālpils centralizētajai kanalizācijas sistēmai.

SIA “Mālpils piensaimnieks” pret VVD norādījumiem un piemērotajām soda sankcijām nav izturējies ar pietiekamu atbildību un turpinājis pieļaut virszemes ūdeņu piesārņošanu ar neattīrītiem ražošanas notekūdeņiem.

Savukārt SIA “Mālpils piensaimnieks” valdes priekšsēdētājs Imants Stepāns “Rīgas Apriņķa Avīzei” atzina, ka Valsts vides dienesta pārbaudes laikā konstatētajam piekrīt, taču skaidro, ka tā bijusi arī neparedzētu apstākļu sakritība, proti, noticis īslaicīgs elektrības padeves pārrāvums, tāpēc notekūdeņu attīrīšanas iekārtu sūknis nav darbojies ierastajā režīmā.

Turklāt I. Stepāns uzsver, ka Sudas upi par tādu varot saukt visai nosacīti, jo laikā, kad nedarbojas uz tās uzstādītās elektrostacijas, ūdens tajā neesot vispār pat 100 metru gultnes garumā.

“Protams, centīsimies Valsts vides dienesta norādījumus pildīt iespēju robežās, bet ir jāsaprot, ka tas nevar notikt tik ātrā tempā. Lai izbūvētu notekūdeņu priekšattīrīšanas iekārtas un veiktu pieslēgumu centralizētajiem kanalizācijas tīkliem, ir nepieciešams ļoti ievērojamas investīcijas. Mūsu gadījumā tas nozīmē jaunas kanalizācijas trases būvniecību apmēram puskilometru garumā. Ir saprotams, ka tādas apjomīgas trases izbūve nevar notikt pāris mēnešu laikā.”

Taujāts, vai pašvaldība šajā gadījumā nevarētu nākt talkā uzņēmējam, ņemot vērā to, ka “Mālpils piensaimnieks” ir nozīmīgs darba devējs novadā, I. Stepāns uzsver, ka saruna sar pašvaldību notiekot, risinājumi tiekot meklēti, tomēr pamatā finanšu ieguldījums tiek prasīts no paša uzņēmuma:

“Izvērtējot iespējas un ieguldījumu apjomu, domāju, ka tuvākā laika risinājums būs uzlabot un rekonstruēt jau esošās attīrīšanas iekārtas , bet perspektīvā noteikti plānojam jaudīgākās pārbūves, kā arī nākotnē iespējas pieslēgties pilsētas centralizētajiem kanalizācijas tīkliem”, atzīst “Mālpils piensaimnieks” valdes priekšsēdētājs Imants Stepāns.

VVD izdotais brīdinājums paredz – iekārtas darbība tiks apturēta, ja trīs mēnešu laikā no brīdinājuma paziņošanas dienas (šā gada 18.oktobris) SIA “Mālpils piensaimnieks” nebūs nodrošinājis pieslēgumu Mālpils centralizētajiem kanalizācijas tīkliem. Šis termiņš var tikt pagarināts līdz deviņiem mēnešiem, ja uzņēmums mēneša laikā iesniegs atbilstošu, detalizētu turpmāko rīcību plānu vides pārkāpumu novēršanai.

Rīcības plānā uzņēmumam jānorāda tas, kā tiks nodrošināta ražošanas notekūdeņu apsaimniekošana līdz brīdim, kamēr notekūdeņu priekšattīrīšanas iekārtas būs izbūvētas un veikts pieslēgums centralizētajiem kanalizācijas tīkliem.

VVD iekārtas darbību aptur, ja nepieciešamā vides piesārņojošo darbību atļauja ir saņemta, bet darbinot iekārtu, atkārtoti tiek pārkāpti vides aizsardzības normatīvie akti un netiek pildīti vides aizsardzības valsts iestāžu administratīvie akti, norāda dienestā.

(papildināta ar SIA “Mālpils piensaimnieks” viedokli 4.-8.rindkopā)

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.