Menu
 

Aptauja: 78% iedzīvotāju atbalsta pāreju uz plašāku atjaunojamās enerģijas izmantošanu

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Lielākā sabiedrības daļa (78%) joprojām atbalsta pāreju uz plašāku atjaunojamās enerģijas izmantošanu Latvijā, un elektroenerģijas ražošanā arvien biežāk kā nozīmīgu faktoru vērtē elektroenerģijas piegādes drošību un stabilitāti, liecina Latvijas Vēja enerģijas asociācijas un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktā aptauja.

Spēcīgāks atbalsts atjaunojamo resursu izmantošanā novērojams gados jaunāku cilvēku un respondentu ar augstāku izglītības līmeni atbildēs. Pāreju uz arvien lielāku atjaunojamās enerģijas izmantošanu Latvijā atbalsta pat 91% respondentu vecumā līdz 24 gadiem un 86% respondentu vecumā līdz 34 gadiem. Šai sabiedrības daļai elektroenerģijas ieguves avotu izvēlē biežāk svarīgi nekā citām vecumgrupām ir tādi faktori kā ražošanas efektivitāte un ietekme uz apkārtējo vidi, dabu.

Pusei Latvijas iedzīvotāju ir ļoti svarīgi, lai maksimāli daudz elektroenerģijas tiktu saražota Latvijā, no vietējiem resursiem. 73% iedzīvotāju piekrīt, ka būtiska ir elektroenerģijas ražošanas decentralizācija, lai mazinātu pilnīga atslēguma riskus kritisku situāciju gadījumā. Ražošanas decentralizāciju vairāk atbalsta gados jaunāki respondenti, respondenti ar vidējiem līdz augstiem ienākumiem, kā arī iedzīvotāji, kuriem sarunvaloda ģimenē ir latviešu, norāda aptaujas autori.

Elektroenerģijas ražošanas kontekstā sabiedrībā svarīgākā ir elektroenerģijas gala cena – to, līdzīgi kā pērn, atzīmējuši teju 60% iedzīvotāju. Savukārt salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem visvairāk pieaudzis elektroenerģijas piegādes drošības un stabilitātes faktors – to kā svarīgu elektroenerģijas avota izvēlē atzīmē katrs trešais aptaujātais (35%, salīdzinājumam pērn – 29%). Trešais nozīmīgākais kritērijs sabiedrības vērtējumā ir ietekme uz cilvēku veselību. Samazinājies to iedzīvotāju skaits, kuriem saistībā ar elektroenerģijas ražošanu rūp enerģētiskā neatkarība no citām valstīm.

Gadījumā, ja cena būtu vienāda un iedzīvotājiem būtu izvēle, lielākā daļa jeb 71% sabiedrības dotu priekšroku elektroenerģijai, kas tiek ražota no atjaunojamiem energoresursiem, un tikai 4% dotu priekšroku elektroenerģijai, kas tiek ražota no fosilajiem (piemēram, naftas, gāzes) enerģijas avotiem.

Domājot par dažādu elektroenerģijas ražošanas veidu attīstīšanu un ražotņu celšanu Latvijā, visvairāk iedzīvotāji atbalsta saules enerģijas iegūšanu (saules paneļu uzstādīšanu), tai seko vēja enerģijas iegūšana (vēja parku izbūve) un elektroenerģijas ražošanu hidroelektrostacijās (uz Daugavas). Pirms gada veiktajā aptaujā ievērojami bija audzis sabiedrības atbalsts atomenerģijas izmantošanai, bet patlaban mazāka sabiedrības daļa atomelektrostaciju izbūvi vērtē pozitīvi.

Ja tiktu pieņemts lēmums dzīvesvietas tuvumā izveidot kādu jaunu elektroenerģijas ražotni, iedzīvotāji visbiežāk akceptētu jaunu saules enerģijas parku (62%) izbūvi, tiem seko atbalsts vēja enerģijas parkiem (47%). Trešā biežākā izvēle iedzīvotāju skatījumā būtu ar šķeldu darbināmas koģenerācijas stacijas (29%). Saules, vēja un hidroenerģijas izmantošanu sabiedrībā nemainīgi vērtē kā dabai un cilvēkiem visdraudzīgākos resursus.

"Sabiedrības atbalsts atjaunojamās enerģijas izmantošanai kopumā pēdējos gados ir nemainīgi augsts, taču katru gadu novērojam, kā dažādas izvēles ietekmē ārējie faktori. Ja pērn strauji paaugstinājās enerģētiskās neatkarības faktors, tad šogad tas ieņem tikai piekto svarīgāko pozīciju elektroenerģijas ražošanas portfeļa izvēlē. Gados jaunākiem respondentiem ar augstāku izglītības līmeni biežāk svarīga ir ietekme uz vidi un dabu, un šie cilvēki izrāda lielāku atbalstu gan atjaunojamo resursu izmantošanai kopumā, gan vēja parku izbūvei pašu mājvietu tuvumā. Palielinoties iedzīvotāju vecumam, cilvēki vairāk izceļ praktiskumu pār abstraktiem, tiem grūtāk aptveramiem ieguvumiem," aptaujas datus komentējis pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.