Menu
 

Latvijas Dabas fonds aicina zemes īpašniekus pieteikties mobilā ganāmpulka pakalpojumiem

  • Autors:  Apriņķis.lv
Latvijas Dabas fonds aicina zemes īpašniekus pieteikties mobilā ganāmpulka pakalpojumiem Foto - Latvijas Dabas fonds

Latvijas Dabas fonds ar Eiropas Savienības LIFE programmas atbalstu jau otro gadu īsteno dabisko pļavu atjaunošanas projektu GrassLIFE. Tā ietvaros ir izveidots mobilais ganāmpulks – Galoveju šķirnes liellopi un Romanovas aitas ganīšanas sezonā dodas uz pļavām visā Latvijā, lai ar noganīšanu palīdzētu tām atjaunoties.

2018.gadā mobilais ganāmpulks septiņās vietās Latvijā noganīja vairāk nekā 200 ha dabisko pļavu. Tagad Latvijas Dabas fonds izsludinājis pieteikšanos pļavu īpašniekiem, kuri šī gada ganīšanas sezonā vēlas uzņemt pie sevis mobilo ganāmpulku.

“Dabiskās pļavas ir unikāla Latvijas dabas un kultūrvēstures vērtība, taču to pastāvēšana ir apdraudēta – tās aizaug, tiek uzartas vai dabas vērtību saglabāšanai nepiemēroti apsaimniekotas. Mums palicis tikai 0,7% dabisko pļavu visā Latvijā, un tās lielākoties sastopamas nelielās platībās,” saka projekta GrassLIFE vadītāja un Latvijas Dabas fonda padomes priekšsēdētāja Inga Račinska.

“Viens no labākajiem veidiem, kā atjaunot un apsaimniekot dabiskās pļavas, ir noganīšana, tāpēc, ņemot vērā Latvijas dabisko pļavu sadrumstalotību un mācoties no pasaules pieredzes, izveidojām mobilo ganāmpulku. Pirmā sezona pagāja testa režīmā, un tagad, kad esam izmēģinājuši, kā tas strādā, esam atvēruši pieteikšanos noganīšanas pakalpojumam visiem interesentiem.”

Latvijas Dabas fonds ganību teritorijās nodrošinās pilnu pakalpojuma spektru, sākot ar ganāmpulka atvešanu, žoga uzstādīšanu, dzīvnieku uzraudzīšanu un veterināro apkopi, līdz pat ganāmpulka aizvešanai un nepieciešamās dokumentācijas sakārtošanai. Zemes īpašniekam jāierāda vēlamās ganību robežas, kā arī jānodrošina pieeja ūdenim un iespēja piebraukt ganībām ar dzīvnieku pārvietošanas piekabi.

Maksa par mobilā ganāmpulka pakalpojumu būs atkarīga no katras konkrētās vietas un atbildību sadalījuma starp zemes īpašnieku un Latvijas Dabas fondu. 2018. gadā, pateicoties LIFE programmas līdzfinansējumam, tā vidēji bija 50 eiro/ha.

Latvijas Dabas fondā norāda, ka interese par mobilo ganāmpulku uzņemšanu ir liela, tāpēc priekšroka tiks dota teritorijām ar vislielāko dabas vērtību, t.sk.: dabiskajiem zālājiem, kas atrodas Natura 2000 teritorijās; dabiskajiem zālājiem, kas ir prioritāri aizsargājami Eiropas Savienības nozīmes biotopi; platībām, kas ir lielākas par 5 hektāriem.

Pieteikšanās 2019. gada ganīšanas sezonai atvērta līdz 2019. gada 28. februārim. Par atlases rezultātiem Latvijas Dabas fonds pieteicējus informēs līdz 2019. gada 30. aprīlim.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.