Menu
 

No Saulkrastu apkaimes Zooloģiskajā dārzā nogādāti divi ronēni

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Ceturtdien Dabas aizsardzības pārvaldes inspektori no Saulkrastiem un Skultes pagasta Laučiem zoodārzā nogādāja divus baltus ronēnus. Abi pelēko roņu mazuļi ir novājējuši (sver tikai 13-20 kg) un nesasniedz vecumam atbilstošu ķermeņa masu. Ronēni ir apmēram divas nedēļas veci un tērpti baltā mazuļa kažokā, vēsta Zooloģiskā dārza informācijas dienests.

Lai arī ārējas brūces veterinārajā apskatē netika konstatētas, tomēr to fiziskā kondīcija ir vāja, kas liecina par ilgstošu badošanos. Tādēļ speciālisti nevar droši apgalvot, ka mazie izaugs sveiki un veseli, taču sola darīt visu, lai tas notiktu, un cer, ka mazuļi atkopsies un izaugs lieli.

Tā kā šogad ir silta ziema, tad Rīgas līcī nav izveidojusies noturīga ledus kārta un pelēko roņu mammas laiž pasaulē mazuļus Igaunijas piekrastes salās vai tās ieskaujošos ledus laukos. Pūšot spēcīgam ziemeļu vējam, daži ronēni peldus vai uz nelieliem atlauztiem ledus gabaliem nonākuši Latvijas piekrastē. Pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta vecākais eksperts un ilggadējs roņu pētnieks Valdis Pilāts atzinis, ka šogad izteikti liels ziņu pārsvars ir par Vidzemes piekrasti no Ainažiem līdz Rīgai, ieskaitot.

Patlaban joprojām ir grūti prognozēt, cik ronēnu jau varētu būt Latvijas pludmalēs, taču Dabas aizsardzības pārvalde aicina ikvienu iedzīvotāju, kas pamanījis roņu mazuli, rūpīgi ievērot galvenos pamatprincipus.

Paņemt pavadā suni, lai tas nenodara pāri baltajam pūku kamolam. Agresīvāks roņu bērns aizstāvoties var arī savainot jūsu četrkājaino draugu.

Ja ronēns ir apaļīgs un veselīgs, tas jāatstāj mierā un jāturas no tā pa gabalu. Savukārt, ja ronēns izskatās novārdzis, nevis vienkārši aizmidzis, vai pat ievainots, jāzvana Dabas aizsardzības pārvaldei uz tālruni 29198590.

Aukstās ziemās, kad Rīgas līcī ir kārtīga ledus kārta, Latvijas pludmalēs tiek atrasti tikai daži ronēni, reizumis neviens, savukārt siltās ziemās to skaits var sasniegt pat 10-15. Divu gadu desmitu laikā zoodārzā no piekrastes nonākuši ap 100 pelēko un pogaino roņu mazuļi. Diemžēl ne visiem izdodas izdzīvot un izaugt lieliem, jo daudziem ir dziļas un iekaisušas brūces, kā arī ļoti vāja fiziskā kondīcija.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.