Menu
 

Pētījums: 57% Latvijas skolēnu klasē saskārušies ar ņirgāšanos un izjutuši atstumtību

  • Autors:  Ieva Erta, "ZZ čempionāta" projekta vadītāja
Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Lielākā daļa (57%) Latvijas skolēnu pēdējā gada laikā savā klasē saskārušies ar ņirgāšanos un izjutuši atstumtību, bet trešdaļa skolēnu (36%) saskārušies arī ar agresiju no klasesbiedru puses, atklāj "ZZ čempionāta" un pētījumu centra "SKDS" veiktais pētījums par Latvijas skolēnu iekļaušanos klases kolektīvā.

Vairāk nekā puse jeb 57% Latvijas skolēnu atzīst, ka pēdējā gada laikā ir saskārušies ar ņirgāšanos, kas izpaudusies kā apvainojumi un/vai pazemojumi no klasesbiedru puses. Tikpat daudz skolēnu (57%) pēdējā gada laikā jutušies atstumti – ignorēti vai izolēti – no klases kolektīva. Trešdaļa aptaujāto (36%) klasē ir sastapušies ar agresivitāti, kas izpaudusies kā kaušanās, grūstīšanās, kniebšana, draudēšana, iebiedēšana vai kliegšana. Ceturtdaļa skolēnu (25%) no klasesbiedriem piedzīvojuši arī aizskaršanu virtuālajā vidē jeb kibermobingu – izķēmotas personīgās bildes tīmeklī, saņēmis aizvainojošas īsziņas, riebīgus vai rupjus komentārus vai pat draudu vēstules.

Pētījums arī atklāj, ka zēnu vidū biežāka ir fiziskā vardarbība, bet meiteņu vidū – psiholoģiskā. Pēdējā gada laikā puikas biežāk saskārušies ar ņirgāšanos (67%), un agresivitāti (51%), savukārt meitenes biežāk jutušās atstumtas klasesbiedru vidū (60%).

"Savstarpējo attiecību veidošana skolēnu vidū Latvijā diemžēl mēdz būt problēma – to apliecina gan starptautiski pētījumi, gan mūsu lokālais pētījums, ko veicām sadarbībā ar "SKDS". "ZZ čempionāta" misija jau vairāk nekā 10 gadu garumā ir stiprināt vienotību skolēnu vidū, padarot klases par komandām – esam gandarīti skolēnu aptaujā redzēt, ka klases, kas ir piedalījušās "ZZ čempionātā", kopumā ir draudzīgākas un tajās savstarpējās nesaskaņas ir retākas. Tas apliecina, ka kopīgas klases aktivitātes ar mērķi saliedēt kolektīvu ir svarīgas, jo labvēlīgi ietekmē skolēnu savstarpējās attiecības un spēju sadarboties," komentē "Tele2" valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs.

Pētījuma rezultāti liecina, ka skolēni savas zināšanas par dažādiem vardarbības veidiem (sociālā atstumtība, mobings, kibermobings, bulings) un to izpausmēm novērtē labāk, nekā bērnu zināšanas vērtē vecāki. Piemēram, 84% skolēnu zina jēdziena "mobings" nozīmi, bet tikai 63% vecāku uzskata, ka viņu bērni saprot, ko nozīmē šis termins.

"Kā apliecina "ZZ čempionāta" pētījuma rezultāti, katrs puse no skolēniem pēdējā gada laikā ir saskārušies ar kādu no vardarbības veidiem, vai tas būtu psiholoģiskā, vai fiziskā formā. Savlaicīgā šādu problēmu atklāšanā un risināšanā nozīmīga loma ir bērna vecākiem – vissvarīgākais ir izrādīt interesi par to, kā bērnam skolā veicas. Pat ja konkrētajā brīdī nav grūtību vai viņš nav gatavs vecākiem tās atklāt, galvenais ir ļaut saprast, ka vecāks ir uzticams pieaugušais, pie kura bērns grūtību laikā var vērsties. Ir vērts par šīm tēmām runāt arī ar visu klasi, pat ja problēmas vēl nav sākušās, – mentālās veselības profilakse ir tikpat būtiska, cik fiziskās," uzsver Pusaudžu resursu centra klīniskais vadītājs Nils Sakss-Konstantinovs. "Ļoti svarīgi, ka caur dažādām iniciatīvām, piemēram, "Viss ir Norm.a", mentālās veselības profilakses būtiskumu uzsver arī Veselības ministrija, un prieks, ka ministrija ir izvēlējusies "ZZ čempionātu" kā vienu no šīs iniciatīvas komunikācijas platformām, jo tā noteikti būs lieliska iespēja sasniegt un uzrunāt bērnus visā Latvijā."

Lai vēl vairāk stiprinātu saliedētību klašu kolektīvos, "ZZ čempionāta" organizatori sadarbībā ar pedagoģijas ekspertiem ir izstrādājuši "Skolotāja rokasgrāmatu" – profesionālu palīgmateriālu, kas audzinātājam palīdzēs izprast procesus klasē un uzlabot kopējo atmosfēru un motivāciju, veidojot klasi par komandu. Palīgmateriāls iekļauj teoriju, praktiskos darba uzdevumus un darba lapas, kā arī ieteikumus diskusijām un situāciju analīzei, kuru izstrādē piedalījās arī pusaudžu psihoterapeiti.

"Palīgmateriālu veidojām tā, lai tas klases audzinātājam palīdzētu atklāt katra skolēna individuālās prasmes un talantus. Tas ir būtiski, lai spētu klasē veiksmīgi attīstīt savstarpējās sadarbības modeli un stiprināt komandas garu. Kā katru gadu saliedētību klases varēs pārbaudīt un spēcināt arī "ZZ čempionātā". Tā fināls arī šogad plāno pulcēt vairāk nekā 15 000 skolēnu, turklāt šogad pirmoreiz tas norisināsies Salacgrīvā – grandioza trīs dienu festivāla formātā," stāsta "Tele2" valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs. Palīgmateriāls būs bez maksas pieejams ikvienam skolotājam. Par grāmatas iegūšanu savā īpašumā skolotāji ir aicināti sazināties ar "ZZ čempionāta" pārstāvjiem, rakstot uz Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Pētījums veikts sadarbībā ar pētījumu centru "SKDS" laikā no 2020. gada 21. janvāra līdz 3. februārim. Tajā ar e-klase.lv starpniecību aptaujāti 1113 7.–12. klašu skolēni, kā arī 554 vecāki ar bērniem, kuri iet skolā.

"ZZ čempionāts" ir lielākais ikgadējais skolēnu notikums Latvijā. 2019. gada sezonā tas pulcējis vairāk nekā 30 000 dalībnieku no visiem Latvijas novadiem. Prāta un sporta spēles jau 14. gadu rīko "Tele2".

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.