Menu
 

Pētījums: 58,9% uzņēmēju norāda, ka valdības darbība traucē uzņēmējdarbības attīstībai

  • Autors:  Marta Kive, biznesa augstskolas "Turība" pārstāve
Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

58,9% uzņēmēju norāda, ka valdības darbība traucē uzņēmējdarbības attīstībai, 27,9% norāda, ka valdība ne veicina, ne traucē, savukārt 8,8% uzskata, ka valdības darbība veicina uzņēmējdarbības attīstību, liecina augstskolas "Turības" Biznesa indeksa pētījums.

"Uzņēmēju vērtējumu par valdības darbību būtiski ietekmēs arī šī brīža krīzes laikā pieņemtie lēmumi, tāpēc šajā jautājumā iespējami gan uzlabojumi, gan kritumi. Tāpat ārkārtas situācijas ietekmē pieaugs tehnoloģisko un infrastruktūras aspektu loma, ko uzņēmēji jau šobrīd novērtējuši ļoti atzinīgi," norāda augstskolas Uzņēmējdarbības vadības fakultātes dekāne, asociētā profesore Zane Driņķe.

"Turības" Biznesa indeksa kopējā vērtība šogad ir -15,6, un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir vērojams neliels uzlabojums. 2019.gadā indeksa vērtība bija -17,4. Analizējot atsevišķus indeksa veidojošos faktorus, jāpiezīmē, ka uzņēmēji pozitīvi novērtējuši tikai tehnoloģiskos un infrastruktūras faktorus – sakaru un interneta nodrošinājumu, zinātniski tehniskos resursus u.c. Šos faktorus uzņēmēji novērtējuši ar 20,5 indeksa punktiem, savukārt nodokļu apjomu uzņēmēji novērtējuši ar -48,1.

Pētījuma ietvaros uzņēmēji snieguši arī savu viedokli par administratīvo slogu, ar kuru saskaras uzņēmumi. 75,8% uzņēmēju norādījuši, ka administratīvais slogs ir par lielu, 22,0% uzskata, ka tas ir pieņemams, bet 2,2% ir grūti pateikt. Uzņēmēji bijuši kritiski arī, vērtējot ar uzņēmējdarbību saistīto likumdošanas stabilitāti, nemainību un prognozējamību. 74,6% norādījuši, ka tā ir slikta, savukārt 21,3% uzskata, ka tā ir laba.

Salīdzinot ar 2019.gadu, būtiskus uzlabojumus uzņēmēju ieskatā piedzīvojusi ar uzņēmējdarbību saistītā tiesiskā vide. Tās kopējais indekss šogad ir -17, savukārt 2019.gadā šis rādītājs bija -23. Neraugoties uz izaugsmi, gandrīz puse uzņēmēju (48,4%) joprojām norāda, ka tiesiskā vide ir slikta, savukārt 26,9% norāda, ka tā ir laba.

"Turības" Biznesa indekss ir tapis sadarbībā ar sabiedriskās domas pētījumu centru "SKDS". Tas veidots ar mērķi sekmēt uzņēmējdarbības vides un nozares izglītības ciešāku sasaisti, identificēt uzņēmējdarbības vides būtiskākās problēmas un lielākās priekšrocības un veicināt topošo uzņēmēju padziļinātāku interesi par to.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.