Menu
 

Farmaceites ieteikumi roku vannu un masku pagatavošanai mājas apstākļos Apriņķis.lv

  • Autors:  Laila Zālīte, aptieku tīkla “Apotheka” sertificētā farmaceite
Foto - pixabay.com Foto - pixabay.com

Rokas ir ikviena cilvēka vizītkarte un lielisks vecuma indikators, tāpēc šajā laikā, kad tās tiek intensīvāk mazgātas un dezinficētas, tādējādi arī pakļaujot tās lielākam kairinājumam un noslodzei, par tām jārūpējas pastiprināti.

Šobrīd rokas intensīvi tiek apstrādātas ar dezinfekcijas līdzekļiem, kuru sastāvā ir augsts procents etilspirta šķīduma, kas roku ādu pakļauj spēcīgai sausināšanai. Tieši tāpēc tik svarīgi roku ādu pabarot un mitrināt, īpaši uz nakti. Ja āda ir ļoti sausa, ar krēmu vien var nepietikt, tāpēc ieteicams rokas palutināt arī ar kopjošām vannām un mitrinošām maskām.

Seši padomi roku peldēm, kas palīdzēs ādai atkopties

#1 Uzsilda olīveļļu ūdens peldē, pievieno šķidro A+E vitamīnu, kā arī nedaudz citrona sulas un mērcē rokas 10–15 minūtes, pēc tam nosusina.

#2 Vērtīga ir siltā ūdens pelde, kurā vārīti kartupeļi, jo tā izteikti mīkstina roku ādu.

#3 Ēdamkaroti linsēklas aplej ar siltu ūdeni, uzbriedina un mērcē rokas 10 minūtes, pēc tam nosusina.

#4 Sajauc paniņas ar atdzesētu kliņģerīšu novārījumu, mērcē rokas 10 minūtes, pēc tam nosusina.

#5 Siltam kumelīšu, asinszāles vai trejdaivu sunīša novārījumam pievieno jūras sāli un mērcē rokas līdz pat 20 minūtēm, pēc tam nosusina.

#6 Vēl viena procedūra, kas veicama mājas apstākļos, bet sniedz efektu kā pēc skaistumkopšanas salona apmeklēšanas, ir roku mērcēšana parafīna vanniņā. Aptiekās iespējams iegādāties cieto parafīnu, tas mājās jāizkausē, taču ne vairāk par četrdesmit grādiem. Pirms procedūras rokas jāsasmērē ar barojošu krēmu, tad jāmērcē vanniņā līdz pat piecām reizēm. Parafīns sacietē un ar katru kārtu veido tādus kā cimdiņus. Pēc tam rokas jāietin dvielī vai folijā un jāpatur tajā vēl 10 minūtes, lai iedarbība būtu vēl efektīvāka. Salonos sacietējušo parafīnu izmet, bet mājas apstākļos to var lietot atkārtoti.

Pieci padomi mājās gatavotām roku maskām

Ne vienmēr nepieciešams doties uz skaistumkopšanas saloniem, lai sevi palutinātu, arī mājas apstākļos iespējams pagatavot kopjošas un mitrinošas maskas no produktiem, kuri visbiežāk atrodas virtuves plauktos. Pats galvenais nosacījums, lai mājās gatavotās roku maskas būtu efektīvas – uzklāt tās regulāri, 2–3 reizes nedēļā.

#1 Olas un olīveļļas maska. Olas dzeltenumu sajauc ar olīveļļu un pievieno dažus pilienus citrona sulas. Tur uz rokām 10 minūtes, pēc tam noskalo un rokas nosusina, uzklāj krēmu.

#2 Auzu pārslu un skābā krējuma maska. Izmērcē auzu pārslas verdošā ūdenī (attiecībā 1:1), piejauc vienu ēdamkaroti skābā krējuma un vienu ēdamkaroti olīveļļas. Iegūto masu liek polietilēna cimdos un tur rokas tajos 15–20 minūtes. Maska lieliski mīkstina ādu, kā arī palīdz ātrāk sadzīt mikrotraumām.

#3 Kartupeļu un piena maska. 2–3 novārītus kartupeļus, samīcītus biezputrā, sajauc ar pusglāzi piena. Silto masu klāj uz rokām, tur tik ilgi, kamēr tā atdzisusi, un tad noskalo.

#4 Banāna un olas dzeltenuma maska. Saspaidītu banānu sajauc ar olas dzeltenumu un tējkaroti olīveļļas. Iegūto masu klāj uz rokām, patur 15–20 minūtes un pēc tam noskalo.

#5 Olas dzeltenuma un A vitamīna maska. Olas dzeltenumu sajauc ar tējkaroti A vitamīna eļļas (nopērkama aptiekās), 1 tējkaroti rīcineļļa un saspiesta augļa (pēc izvēles). Tur uz rokām 15–20 minūtes un tad nomazgā – sakumā ar siltu ūdeni, tad vēsu.

Ieteikumi roku ādas kopšanai

Mainīgajos laikapstākļos der atcerēties, ka, mazgājot rokas, labāk izvēlēties siltu, bet ne karstu ūdeni. Tāpat uzreiz pēc roku mazgāšanas nevajadzētu doties ārā, jo, ja āra temperatūra ir salīdzinoši zema un rokas vēl nav nožuvušas vai kārtīgi noslaucītas, mitrums pievelk auksto gaisu un roku āda ātri var tikt apsaldēta, kā rezultātā tā kļūst apsārtusi un raupja. Tāpat rokas labāk nosusināt ar papīra dvieli nekā automātisko žāvētāju, jo tas strauji pakļauj roku ādu izžūšanai. Dzestrajos rītos un vēsajos vakaros, kā arī vējainā laikā, dodoties ārā, nepieciešami cimdi.

Uzmanība jāpievērš arī tam, ar kādām ziepēm rokas tiek mazgātas – antibakteriālās ziepes ir drošākas, bet jāņem vērā, ka tās no ādas nomazgā ne tikai visu slikto, bet arī labo, kā rezultātā ādai nav iespējams sevi mitrināt un atgūties, ja mazgāšana tiek atkārtota ļoti bieži. Mājas apstākļos ieteicams mazgāt rokas ar mazāk agresīvām ziepēm – tādām, kam pievienotas barojošas un mitrinošas sastāvdaļas, vai vislabāk – ziepēm uz eļļas bāzes – olīveļļas, smiltsērkšķu, mandeļu, vīnogu kauliņu, persiku vai citas eļļas.

Savukārt, izvēloties roku krēmu, jāpievērš uzmanība, lai tas būtu barojošs un mitrinošs, un tā sastāvā ir hialuronskābe, keramīdi, kolagēns, glicerīns, vitamīni, labās taukskābes, dekspantenols vai augu eļļas. Krēms jāklāj bagātīgi, īpaši pirms došanās gulēt, kad roku ādai ir laiks atkopties. Lai pastiprinātu krēmu iedarbību, var uzvilkt plānus kokvilnas cimdiņus.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.