Menu
 

Karstajā laikā aicina būt piesardzīgiem, atpūšoties pie ūdens

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Līdz ar vasarīgi siltā un pat karstā laika iestāšanos arvien vairāk cilvēku veldzējas, atpūšoties ūdenstilpņu tuvumā. Diemžēl arvien biežāk karstais laiks un neapdomīga atpūta ūdens tuvumā mijas ar dažādiem nelaimes gadījumiem un pat traģēdijām. Arī Līgo svētku brīvdienas uz ūdens aizvadītas traģiski, noslīkuši 11 cilvēki, bet kopumā šogad valstī jau noslīkuši 55 cilvēki, kas ir vairāk nekā puse no pērn kopā noslīkušo cilvēku skaita.

Arī apdrošināšanas sabiedrība “Ergo” saņēmusi vairākus atlīdzības pieteikumus par nelaimes negadījumiem uz ūdens, tāpēc aicina vasaras karstajās dienās būt īpaši uzmanīgiem un parūpēties gan par savu, gan apkārtējo drošību.

Sinoptiķu prognozes liecina, ka gaidāms karsts un tveicīgs laiks, gaisa temperatūrai sasniedzot pat 30 grādu atzīmi. Visticamāk, iedzīvotāji veldzi meklēs dažādu ūdenstilpņu – jūras, ezera un upju vēsajos ūdeņos.

“Lai vasarīgi siltajās dienās izdotos izbaudīt vasarīgo laiku bez starpgadījumiem, atpūšoties ūdenstilpņu tuvumā, svarīgi vispirms novērtēt iespējamos riskus un ievērot drošības pasākumus. Pirmkārt, jāizvēlas peldēšanai droša un jau zināma vieta, novērtējot to pirms peldes. Otrkārt, objektīvi jānovērtē sava un apkārtējo peldētprasme, īpašu uzmanību pievēršot bērnu drošībai ūdenī. Treškārt, nav vēlama neapdomīga rīcība, strauji dodoties vēsā ūdenī pēc sakaršanas saulē, jo tas var izraisīt akūtas veselības problēmas – krampjus vai sirdsdarbības traucējumus. Un pats galvenais, nereti nelaime notiek muļķīgas un pārdrošas rīcības dēļ, tostarp lecot ūdenī uz galvas vai atrodoties alkohola reibumā. “Ergo” aicina iedzīvotājus, atpūšoties ūdenstilpņu tuvumā, ievērot drošības pamatprincipus, neapdraudot sevi un neradot riskus citu cilvēku drošībai,” aicina “Ergo” Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktore Ilze Andersone.

Apdrošinātāja apkopotā informācija par negadījumiem ūdenstilpņu tuvumā liecina, ka iedzīvotāji nereti būtu varējuši novērst nelaimes gadījumus, iepriekš izvērtējot riskus un ievērojot drošības pasākumus. Visbiežāk saņemti atlīdzību pieteikumi par dažādām gūtām traumām – sasitumiem vai lūzumiem, kas gūti uz zemūdens šķēršļiem, krītot uz slideniem akmeņiem vai neapdomīgi nirstot ūdenī, nepārbaudot, kas ir zem ūdens. Tāpat arī saņemti pieteikumi par dažādām grieztām brūcēm ūdenstilpņu tuvumā.

“Ergo” ir apkopojis ieteikumus par drošības pasākumiem, kas būtu jāņem vērā, lai atpūta pie ūdens būtu droša un bez starpgadījumiem:

- Izvēlieties drošu un zināmu peldvietu. Visdrošāk ir atpūsties oficiālās peldvietās, kas tiek regulāri pārbaudītas un aprīkotas ar drošības norādēm. Ja tuvumā tādu nav, vēlams izvēlieties peldvietu ar lēzenu krastu, kam ir ciets pamats.

- Pirms peldes pārbaudiet ūdens gultni un peldvietas tīrību, lai izvairītos no traumām, piemēram, kāju sagriešanas uz dažādiem asiem priekšmetiem.

- Atpūšoties un peldoties kopā ar draugiem vai ģimeni, svarīgi nepārvērtēt savus spēkus un peldētprasmes spējas. Pieskatīt vienam otru, īpašu uzmanību pievēršot bērnu drošībai. Ne brīdi neatstājiet bērnus bez uzraudzības ūdens tuvumā!

- Būtiski pārliecināties par bērnu peldētprasmi un zināšanām, kā rīkoties, ja notiek kāds nelaimes gadījums. Drošības pēc vasaras sezonas sākumā atgādināt par vēlamo rīcību un drošības noteikumiem ūdenstilpņu tuvumā.

- Nepieciešamības gadījumā rūpīgi jāizvērtē arī dažādu peldierīču nepieciešamība un jāpārrunā to droša lietošana. Atrodoties uz matrača vai peldriņķa, nevajadzētu peldēt pārāk tālu no krasta.

- Nekādā gadījumā neleciet ūdenī no laipas vai tramplīna, ja neziniet, kas atrodas ūdenstilpnes gultnē. Nekādos apstākļos nedrīkst lēkt uz galvas, tas var radīt nopietnas traumas ar neatgriezeniskām sekām.

Pēc sakaršanas saulē nav vēlama strauja skriešana ūdenī, labāk ejiet lēnām, lai strauja ķermeņa temperatūras maiņa neizraisītu krampjus vai sirdsdarbības traucējumus.

- Nepeldieties naktī, stiprā vējā vai negaisa laikā. Tumsā viegli var zaudēt orientēšanās spējas, savukārt vējā un negaisā var veidoties bīstamas straumes, kā arī pastāv zibens spēriena draudi.

- Nekādā gadījumā nepeldieties alkohola reibumā vai apreibinošo vielu ietekmē – tas būtiski samazina koncentrēšanās un koordinācijas spējas, kā arī reakcijas ātrumu, turklāt zūd spēja objektīvi novērtēt situāciju, piemēram, pieveicamo attālumu.

- Ja noticis nelaimes gadījums, nekavējoties izsauciet glābējus pa tālruni 112. Pēc iespējas precīzāk norādiet nelaimes gadījuma vietas koordinātes un piebraukšanas iespējas.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.