Menu
 

Seši izplatītākie mīti par mājokļa iegādi Apriņķis.lv

  • Autors:  Kaspars Lukačovs, “Luminor” bankas mājokļu kreditēšanas vadītājs
Ilustrācija - pixabay.com Ilustrācija - pixabay.com

Nereti cilvēki atliek sava pirmā mājokļa iegādi, jo domā, ka nevarēs saņemt aizdevumu vai viņiem nav pietiekami daudz uzkrājumu pirmajai iemaksai. “Luminor” bankas mājokļu kreditēšanas vadītājs Kaspars Lukačovs atklāj, kādi ir izplatītākie mīti par mājokļa kredītu un kā ir patiesībā.

1.Jāgaida, kad nokritīsies īpašumu cenas
Ir cilvēki, kas kavējas ar mājokļa iegādi tāpēc, ka gaida dzīvokļu cenu kritumu. Dzīvokļu cenas noteiktos laika periodos var nedaudz kristies, bet kopumā mājokļu cenas jau kādu laiku turas nemainīgas un pat pieaug. Pat pandēmijas pirmajos mēnešos, kas ekonomikai kopumā bija ļoti sarežģīti, mēs nenovērojām īpašas cenu izmaiņas – īpaši attiecībā uz jaunajiem projektiem. Piemēram, dzīvokļu cenas jaunajos projektos ārpus Rīgas centra pirmreizējā tirgū jau gadu turas 1850-1900 eiro/m2 robežās, bet otrreizējā tirgū šāda veida dzīvokļu cenas šī gada laikā pat nedaudz pieaugušas.

Gadījumā, ja dzīvokļu cenas samazinātos, ieguvums varētu nebūt pietiekami ievērojams, jo jāņem vērā arī īres cena, kas tiek maksāta par mājokli, kamēr tiek gaidītas cenu izmaiņas. Piemēram, ja dzīvokļa īre izmaksā 350 eiro mēnesī, tad gadā tie ir 4200 eiro, kas varētu tikt ieguldīti kredīta atmaksā.

2.Vispirms jāatrod īstais mājoklis
Viens no biežākajiem mītiem ir arī tas, ka cilvēkam vispirms jāatrod īpašums un tikai tad jāvēršas pie bankas, bet patiesībā vērts darīt pretēji – no sākuma sazināties ar banku, mēs palīdzēsim saprast, kādas ir klienta iespējas, un balstoties uz bankas vērtējumu, var sākt meklēt atbilstošu mājokli.

3.Pirmā iemaksa ir pārāk liela
Daudzus biedē pārāk liela hipotekārā kredīta pirmā iemaksa, un cilvēki iedomājas, ka jaunam mājoklim tā sastāda vismaz 20% no kopējās cenas. “Tas ir vēl viens izplatīts mīts, jo patiesībā “Luminor” hipotekārā kredīta pirmā iemaksa var būt arī 15% vai par 5%, ja tiek izmantota “Altum” garantija.

4.Banka izpētīs visus manus pirkumus un tēriņus
Vēl viens izplatīts mīts ir saistīts ar cilvēku raizēm par to, ka banka detalizēti analizēs viņu konta izrakstus. Tā kā pirms kredīta piešķiršanas banka izskata klienta konta izrakstu par pēdējiem sešiem mēnešiem, daudzi domā, ka tam jābūt nevainojamam un tajā nedrīkst parādīties, piemēram, maksājumi naktsklubos, spēļu zālēs vai bāros.

Patiesībā banka konta izrakstos ņem vērā tikai riskantas un aizdomīgas maksājumu tendences. Ja cilvēks laikā maksā visus rēķinus un viņam kontā paliek pāri nauda citām izmaksām un uzkrājumiem, tad mēs neiedziļināmies konkrētos pirkumos un tēriņos.

5.Kredīta piešķiršanas nosacījumi ir pārāk strikti
Visbiežāk cilvēki atliek mājokļa iegādi, jo baidās no striktiem hipotekārā kredīta piešķiršanas nosacījumiem. Tomēr bieži vien izrādās, ka patiesībā no bankas puses nav šķēršļu finansējuma piešķiršanai.

Tāpēc, ikvienam, kas plāno iegādāties mājokli, ieteicams sazināties ar banku, noskaidrot savas iespējas un uzdot visus neskaidros jautājumus, lai sapnis par savu mājokli varētu realizēties.

6.Hipotekārais kredīts uzliek parādsaistības uz visu mūžu
Ir cilvēki, kas baidās ņemt hipotekāro kredītu, jo domā, ka tās ir parādsaistības mūža garumā. Maksimālais hipotekārā kredīta atmaksas termiņš ir 30 gadi, taču var izvēlēties arī mazāku laika posmu, ja ir iespēja veikt lielāku ikmēneša maksājumu.

Ja šo gadu laikā ir situācija, kad cilvēkam palielinās ienākumi vai rodas kādi papildu līdzekļi, ir iespējams tos ieguldīt kredīta atmaksā, tā saīsinot kredīta termiņu.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.