Menu
 

Kā pareizi reaģēt uz pedofilu aktivitātēm internetā? Apriņķis.lv

  • Autors:  Maija Katkovska, “Drošsinternets.lv” vadītāja
Foto - pixabay.com Foto - pixabay.com

Covid-19 pandēmija ir piespiedusi miljoniem cilvēku uzturēties izolācijā mājās, daudz laika veltot aktivitātēm internetā. Vienlaikus ir aktivizējušies noziedzīgās pasaules pārstāvji, mēģinot atrast jaunus veidus, kā tīmeklī izplatīt bērnu kailfoto un bērnu seksuālu izmantošanu saturošus materiālus.

Aisberga redzamā puse ir Latvijas Drošāka interneta centra ziņojumu līnijā saņemtie ziņojumi par nelegālu, kaitīgu interneta saturu un problēmsituācijām interneta vidē.  Šā gada pirmo astoņu mēnešu laikā saņemti 3278 ziņojumi. Vairākums no tiem – 88% – ir par pedofiliju un bērnu seksuālu izmantošanu saturošiem materiāliem.

Ja runa ir par pedofiliju, bērnu kailfoto un bērnu seksuālu izmantošanu saturošiem materiāliem, ikvienam ir jāzina, ka, lai dzēstu attēlu un video no publiskas aprites un palīdzētu atrast varmāku, vispirms ir jāiegaumē norādes, kur attēls vai video internetā ir redzams, kam tas sūtīts, kurš to pārsūtīja utt. 

Saite uz vietu internetā, kur foto vai video publicēti, ir jāsaglabā, lai tas kalpotu par pierādījumu tiesībsargājošām institūcijām, ziņojot par pārkāpumu, taču to nedrīkst pārsūtīt nevienam. Pēc tam jāziņo Valsts policijai vai Drošāka interneta centram vietnē “www.drossinternets.lv” vai mobilajā lietotnē “Drošs internets”.

Drošāka interneta centrs ziņojumu apstrādē sadarbojas ar Valsts policiju, interneta pakalpojumu sniedzējiem un starptautiskās asociācijas “INHOPE“ biedriem, tāpēc šāda veida nelegāli materiāli no publiskas piekļuves parasti tiek dzēsti trīs dienu laikā.

Nereti bērni publicē kailfoto paši

Izvērtējot pēdējā gada laikā saņemtos ziņojumus par bērnu seksuālu izmantošanu un bērnu kailfoto saturošu materiālu apriti internetā, nākas konstatēt, ka arvien biežāk šāda veida saturu rada paši bērni – gan pēc pašu iniciatīvas, gan arī citu pamudināti, filmējot, fotografējot vai izrādot kameras priekšā savu kailo ķermeni.

Tāpat Drošāka interneta centrā pēc palīdzības bieži vēršas satraukti vecāki, kuru bērnu kailfoto ir nonākuši internetā. No šādas nepatīkamas un pazemojošas situācijas nav pasargāts neviens, tāpēc vecākiem ir jāzina, kā pareizi rīkoties, ja pēc palīdzības vēršas bērns. Svarīgi ir darīt visu, lai notikušais bērna psiholoģisko stāvokli ietekmētu pēc iespējas mazāk. Ir jāsaprot – ja bērns kļuvis par upuri, viņš nereti baidās meklēt palīdzību, jo var izjust lielu kaunu, vainas sajūtu, bezspēcību, bailes, pazemojumu un dusmas par notikušo.

Kā pareizi rīkoties?

Pirmkārt, ja cietušais bērns norāda uz vienaudžiem, kuri iesaistījās attēla izplatīšanā, aiciniet personas, kuru rokās nonācis bērna kailfoto vai video, to dzēst no savām viedierīcēm, lai nepieļautu tālāku izplatību. Nekavējoties jāziņo arī sociālo tīklu administrācijai, pieprasot dzēst saturu, jo šāds saturs ir pretrunā ar sociālo tīklu lietošanas noteikumiem. Saites uz ziņošanas rīkiem ir pieejamas sociālo tīklu drošības ceļvedī vietnē “www.drossinternets.lv”.

Otrkārt, jādara viss, lai saglabātu pierādījumus – foto, video, ekrānšāviņus –, un jāziņo Drošāka interneta centram vai Valsts policijai. Tas palīdzēs dzēst attēlu un video no publiskas aprites un veikt nepieciešamās darbības, lai atrastu varmāku, kurš ir izvilinājis no bērna kailfoto.

Treškārt, uzmanīgi jāuzklausa bērns, nenosodot, nepārtraucot un neuzdodot jautājumus. Ir arī svarīgi uztvert stāstīto, neizrādot sakāpinātas emocijas, citādi bērns var noslēgties un neatklāt patiesību par notikušo. Visticamāk, bērns ir situācijas upuris, tāpēc jums viņš ir jāatbalsta, nevis jāsoda. Bērns, visdrīzāk, būs satraukts, nomākts vai nobijies, tādēļ parūpējieties, lai viņš jūtas drošībā.

Ceturtkārt, bērnam nav ieteicams solīt, ka saruna paliks tikai starp jums, bet jāpaskaidro, ko darīsiet ar šo informāciju, kam tā tiks tālāk nodota un kāpēc tā jārīkojas. Ir jāņem vērā, ka par notikušo vardarbību pret bērnu, iespējams, būs jāinformē arī skolas sociālais pedagogs, jo nereti kailfoto ir redzējuši un to izplatīšanā iesaistījušies arī skolas skolēni.

Jāmāca atbildība par savu rīcību

Lai pasargātu bērnus no līdzīgām situācijām, vecākiem ir jāmāca savām atvasēm atbildība par savu rīcību internetā. No agra vecuma bērnam ir jāsaprot, ka internetā, tāpat kā reālajā dzīvē, pastāv stingri noteikumi attiecībā uz savstarpējo saziņu un tie ir jāievēro. Laiku pa laikam sarunā ar bērniem ir vērts atgriezties pie šīs tēmas, kas ir ļoti plaša un nav viegli saprotama pat pieaugušajiem. Ikviena vecāka uzdevums ir pastāstīt, ka bērnu kailfoto izplatīšana ir pārkāpums interneta vidē. Atbilstoši Latvijas likumdošanai par šādu rīcību var piemērot reālus sodus.

Nobeigumā ir jāuzsver, ka jebkādas darbības ar nepilngadīgas personas kailfoto internetā ir nelegāla satura izplatīšana. Par jebkuru bērnu kailfoto internetā nekavējoties jāziņo “Drossinternets.lv” vai Valsts policijai. Saskaņā ar Latvijas likumdošanu persona, kas rada vai izplata bērnu kailfoto, var tikt saukta pie kriminālatbildības, kura iestājas jau no 14 gadu vecuma.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.