Menu
 

Sešas pazīmes, kas liecina – laiks doties pie acu ārsta Apriņķis.lv

  • Autors:  Andrejs Solomatins, oftalmologs
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Vai zināji, ka 80% no mūsu uztveres balstās uz redzi? Tā ir viena no svarīgākajām cilvēka maņām, kas ne tikai atbild par uztveri, bet arī stimulē pilnvērtīgu smadzeņu darbību. Diemžēl nereti dzīves gaitā cilvēki saskaras ar dažādām redzes problēmām. Laicīgi saņemot palīdzību, lielu daļu no tām ir iespējams veiksmīgi ārstēt, saglabājot pilnvērtīgu dzīves kvalitāti. Kādu simptomu gadījumā ir nepieciešams nekavējoties vērsties pie kvalificēta speciālista?

Sāpes acīs pēc ilgstoša darba pie datora

Mūsdienās liela daļa cilvēku savu ikdienu pavada pie datora vai tālruņa ekrāna. Daudzi nepievērš uzmanību sāpēm, kuras mūsu acis izjūt pēc ilgstošas šo ierīču lietošanas, jo noraksta to uz pārslodzi vai nogurumu. Diemžēl acu sāpes var liecināt ne tikai par pārāk ilgu ekrāna laiku, bet arī par kādu nopietnāku redzes problēmu. Tādēļ būtu svarīgi doties pie speciālista un veikt vispārēju acu veselības pārbaudi. Lai pasargātu savas acis ieteicams samazināt pie ekrāna pavadīto laiku, kā arī pēc vajadzības izmantot mitrinošos pilienus mākslīgas asaras 3-5 reizes dienā.

Neskaidra redze un grūtības fokusēt savu skatienu uz konkrētiem priekšmetiem

Vai Jums ir grūtības fokusēt skatienu uz vienu priekšmetu? Lai kaut ko kārtīgi saredzētu nepieciešams pastiprināti sasprindzināt acis? Šīs var būt pirmās pazīmes tādām redzes problēmām kā tuvredzība, tālredzība un astigmātisms. Laicīgi veicot pārbaudes un uzsākot ārstēšanu, diskomfortu iespējams samazināt līdz minimumam.

Sausuma sajūta acīs vai nepatīkama sajūta mirkšķinot acis

Ja acis šķiet līdzīgas tuksnesim un Jums ir nepārtraukta vēlme tās pastiprināti mirkšķināt, acīm visdrīzāk trūkst mitruma. Lai arī acu pilieni jeb tautā sauktā "mākslīgā asara" ir veiksmīgs īstermiņa risinājums, ilgtermiņā tas tomēr problēmu neatrisinās un ir nepieciešams vērsties pie speciālista. Pie acu ārsta noteikti jāgriežas arī tad, ja rodas sajūta, ka kaut kas iekritis acī vai kaut kas berž. Lai arī abas šīs problēmas šķietami var norakstīt uz acu nogurumu, ilgtermiņā to ignorēšana var pamatīgi ietekmēt redzes kvalitāti.

Redzamo priekšmetu dublēšanās un izmaiņas krāsu uztverē

Redzes dubultošanās vai krāsu uztveres izmaiņu gadījumā, trauksme jāceļ nekavējoties. Ja esat saskaries ar redzes dubultošanos – viena objekta vietā šķietami redzat divus objektus blakus vai vienu virs otra – ir nepieciešams steidzami vērsties pie acu ārsta. Dažos gadījumos šī problēma var rasties tikai vienai acij. Redzes dubultošanās var signalizēt gan par nelielām redzes problēmas, kuras varam atrisināt ar medikamentu vai terapijas palīdzību, tomēr dažkārt tas norāda arī uz nopietnāku saslimšanu.

Tāpat noteikti nedrīkst ignorēt arī izmaiņas krāsu uztverē. Tās var rasties ne tikai dažādu slimību, bet arī traumu gadījumos. Ja krāsas ar vienu vai abām acīm pēkšņi uztverat kā blāvākas vai tieši otrādi - spilgtākas, ir svarīgi vērsties pie speciālista.

Izmaiņas redzes laukā

Vēl viens nopietns simptoms, kas liecina, ka ir laiks doties pie oftalmologa – izmaiņas redzes laukā. Bieži vien šī problēma izpaužas perifērās redzes jeb sānu redzes traucējumos vai tās pilnīgā zudumā, kā arī tumšos plankumos, rodoties "aklajām zonām". Tas var norādīt gan uz redzes nerva bojājumiem, gan uz tādām saslimšanām, kā, piemēram, glaukomu, kas neārstēta var novest pat pie akluma.

Fotofobija

Fotofobija jeb acu pastiprināta jūtība pret gaismu ierasti izpaužas kā diskomforts vai sāpes acīs, acu graušana, asarošana vai pat plakstiņu spazmas. Šīs sajūtas var izraisīt gan saules gaisma, gan mākslīgā gaisma telpās. Fotofobija nav slimība, bet visbiežāk kādas citas slimības simptoms. Acu ārstam palīdzot izārstēt šo slēpto saslimšanu, visdrīzāk izzudīs arī diskomforta sajūta.

Ja Jūs pamanāt vienu vai vairākus no šiem simptomiem, noteikti konsultējieties ar oftalmologu. Tomēr vislabāk ir negaidīt, līdz redze pasliktinās, bet redzes pārbaudes veikt regulāri – vismaz reizi divos gados. Savukārt cilvēkiem pēc četrdesmit gadu vecuma acu ārsts būtu jāapmeklē reizi gadā, jo īpaši, ja kādam no ģimenes locekļiem ir acu saslimšanas kā, piemēram, glaukoma vai acu spiediens.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.