Menu
 

Kāpēc rūpēties par acu labsajūtu apkures sezonā ir tik svarīgi? Atbild oftalmologs Apriņķis.lv

  • Autors:  Andrejs Solomatins, oftalmologs
Foto - pixabay.com Foto - pixabay.com

Apkures sezonas sākums ir ne tikai siltums un komforts, bet arī sauss iekštelpu gaiss. Šajā periodā pat cilvēkiem ar lielisku redzi sāk rasties diskomforta sajūta acīs no ierastā darba pie datora un lasīšanas. Daudzi cilvēki sūdzas par sausuma un noguruma sajūtu acīs. Kā pasargāt acis no diskomforta sajūtas un kāpēc tas ir svarīgi?

Kā uzzināt, ka gaiss iekštelpās nav pietiekami mitrs?

Iekštelpu mitrumu samazina radiatoru, gaisa kondicionieru, grīdas apsildes un citu apkures ierīču darbība. Nepietiekami mitrs gaiss negatīvi ietekmē ādas kvalitāti, imunitāti un mūsu acu stāvokli.

Ja jūsu āda un lūpas palika sausas, jūsu drēbes un mati elektrizējās, un jūsu acis asaro un izskatās apsārtušas, tad iekštelpu gaiss ir pārāk sauss. Šis gaiss izraisa asaru izžūšanu, liedzot acīm normālu uzturu. Tā kā acs radzenei nav asinsvadu, to baro un nodrošina ar skābekli tieši asaras.

Kāpēc sauss gaiss ir bīstams acīm?

Asaru plēve spēlē dabiskas kontaktlēcas lomu. Ja acis kļūst sausas, tad mēs jūtam arī redzes pasliktināšanos, jo trūkst mūsu dabiskās lēcas.

Sausas acis rodas no viena vai vairāku faktoru kombinācijas: sauss gaiss, regulārs darbs pie datora, kontaktlēcu nēsāšana, slimības un noteiktu medikamentu lietošana. Sākoties aukstam laikam, sausas acis paliek pat tiem, kuriem pārējā gada laikā nav problēmu ar redzi.

Sausās acs sindromam ir raksturīgi: acu apsārtums un dedzinoša sjūta, samazināta redzes skaidrība, asarošana un fotofobija. Šajā stāvoklī acs pilnīgi vai daļēji zaudē spēju radīt dabiskās asaras. Ja Jūs savlaicīgi neveiksiet profilaktiskas darbības, nepatīkamās sajūtas katru dienu saasināsies.

Kā apkures sezonā pasargāt acis?

- Vēdiniet telpas un izmantojiet gaisa mitrinātāju.
- Ieviesiet pārtraukumus darbā. Darbs pie datora, lasīšana un citās aktivitātes, kam nepieciešama pastiprināta koncentrēšanās, nomāc acs mirkšķināšanas refleksu, un asaras izžūst ātrāk.
- Dzeriet vismaz 1,5 l šķidruma katru dienu. Tas palīdzēs izvairīties no dehidratācijas un uzturēt acu hidratāciju pareizajā līmenī.
- Aizsargājiet acis no vēja un aukstuma ar briļļu vai cepures palīdzību.
- Lietojiet mitrinošus acu pilienus.

Kāpēc ziemā jālieto mitrinošus acu pilienus?

Mitrinoši acu pilieni vai citādāk “mākslīgās asaras” – tās ir zāles, kas palīdz atjaunot asaru plēvi uz acs. Mitrinoši pilieni apkures sezonā ir tikpat nepieciešami acīm kā atjaunojošs krēms rokām.

Pilieni ir ērti un viegli lietojami – daži pilieni dienas laikā, un jūsu acis nejutīs diskomfortu. Pilienus var lietot visā apkures sezonas periodā, lai sausās acs sindroma simptomi vairs neatkārtotos.

Mūsdienās pastāv diezgan plašs mitrinošu acu pilienu klāsts. Tie atšķiras pēc sastāva, aktīvo vielu veidiem un to koncentrācijas. Pirms pilienu iegādes un lietošanas ir jākonsultējas ar ārstu.

Ko darīt, ja mitrinošie pilieni nepalīdz?

Viena no mūsdienu sausās acs sindroma ārstēšanas metodēm ir M22 IPL terapija. Tā ir droša un efektīva procedūra, kuras laikā plakstiņu zona tiek apstrādāta ar īpašiem siltuma impulsiem. Procedūra palīdz normalizēt meibomijas dziedzeru darbību, kuri ir atbildīgi par mitruma noturēšanu uz acs virsmas,kā arī uzlabot asaru kvalitāti.

Sausās acs sindroma simptomu samazināšanās notiek uzreiz, bet, lai sasniegtu optimālus rezultātus, ārstēšana tiek veikta 4-6 procedūru kursā. Šāda veida terapijas efekts ir ilgstošs – sākot no sešiem mēnešiem un ilgāk.

Asaru kvalitātes uzlabošana ir iespējama, lietojot pārtikas piedevas, panākot līdzsvarotu hormonālo fonu un bagātinot uzturu ar pārtikas produktiem, kas satur omega-3 taukskābes un vitamīnus. Lai novērstu sausas acs sindroma attīstību, ir arī savlaicīgi jāveic pamatslimību ārstēšanu.

Ja jums joprojām traucē sausas acs simptomi, tai skaitā dedzinoša sajūta, sāpēs, apsārtums, svešķermeņa sajūta acī, redzes asuma samazināšanas – nekavējoties jāvēršas pie oftalmologa.

Rūpējieties par savu acu veselību un regulāri veiciet profesionālu acu diagnostiku!

 

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.