Menu
 

Agrita Otomere. Latvāņi mūsos Apriņķis.lv

 • Autors:  Agrita Otomere
Foto - no privātā arhīva Foto - no privātā arhīva

11.novembrī liku svecītes pie pieminekļa brīvības cīnītājiem, atceroties viņu nesavtīgo mīlestību pret savu zemi un valsti. Un jau nākamajā dienā uzzināju: ja, bērnam piedzimstot, viņam nav tēva, bet mātei ir partnere, tad labumus, ko iepriekš varēja iegūt tikai tēvs, nu saņems mātes partnere. Lasu tālāk: to lēmusi Satversmes tiesa. Kāds kontrasts! Vakar svinēt par atbrīvotu Rīgu, šodien – raudāt par savu valsti, nesaprotot, kurp ejam.

Jāatzīst, par Satversmes tiesu zinu maz. Tā man asociējas ar kaut ko ļoti stabilu, gandrīz vai kā savu draugu, kurš klusi stāv sardzē par valsts vērtībām. Bet nu šī tiesa apgalvo, ka ģimene ir ne tikai vīrs, sieva un bērni vai asinsradniecībā esošie, bet arī “partneri”. Kopš kura laika tā? Hmm! Varbūt 18. novembrī būtu jāsvin atbrīvotā seksualitāte?

Vēl nesen Saeima noraidīja priekšlikumu partnerattiecību legalizācijai. Es atviegloti nopūtos, domāju, ka uz brīdi cīņa ir atlikta. Bet nekā, ienaidnieks bez cīņas ienāca pa citam durvīm – caur Satversmes tiesu. Vai tiešām Satversmes sapulces dalībnieki pirms 100 gadiem savos trakākajos murgos varēja nojaust, ka kādu dienu būs runa par šādu “ģimenes” modeli? Uz to man kādā sarunā teica, ka Jānis Čakste bijis progresīvs cilvēks un, ja dzīvotu šodien, tad arī tā domātu… Redz, kā!

Skatos uz saviem bērniem, un viņu acīs redzu sirdsskaidrību; viņi spēlējas mammās un tētos, meitenes ilgojas pēc garās, baltās kāzu kleitas un “laimīgi līdz mūža galam”. Un man kā mātei gribas raudāt. Atcerieties raidījumu “Glābiet bērnus”? Par ko tik visu viņi toreiz necīnījās! Es kā bērns atceros, kā jutos: bērnus grib glābt! Vienmēr ir kāds, kurš grib bērnus glābt! Bet kurš tagad glābj bērnus? Pat mūsu pamatlikums neglābj.

Kāds noteikti vaicās: no kā jāglābj? Visa Eiropa tā dzīvo, un visi ir laimīgi! Vai tiešām laimīgi ir tie, kas drīkst savas seksuālās fantāzijas īstenot visdažādākajos eksperimentos? Kāds ir pienesums valstij? Uz to man atbildētu: laimīgs un apmierināts pilsonis, nevis kā tie sevi nerealizējušie, aizspriedumu mocītie heteroseksuāļi! Bet, mīļie tautieši, vai mēs zinām, ar ko šī ballīte beigsies?

Eiropā baudu pilnā ballīte sit augstu vilni. Sociālajos tīklos var redzēt smaidīgus ļaudis, kas ar putām uz lūpām apliecina, ka viņi ir ļoti laimīgi. Un tāpēc viņi drīkst audzināt bērnus un uz saviem baudas kalngaliem, ja vien otrs vēlas, var aicināt tik daudz cilvēku, cik vien vēlas. Jūs gribat ar savu dzimumu? Uz priekšu! Ar abiem dzimumiem? Kāpēc ne? Bet varbūt jūs gribat mīlēties ar vairākiem cilvēkiem? Īstenojiet savus pārdrošākos sapņus! Jums ir 60 gadu un jums tik ļoti patīk kāds sešpadsmitgadīgais, ka katra jūsu molekula brēc, ka jums viņu vajag? Tad nost ar sabiedrības aizspriedumiem, jo jūs dzīvojat tikai vienu reizi un jums ir visas tiesības gribēt un dabūt. Un, ja kādam ir iebildumi, tad viņam pašam vajag ārstēties, nevis man! Es esmu brīvs cilvēks brīvā Eiropā! Un nemēģiniet iestāstīt, ka mani ir jāglābj, drīzāk jāglābj ir sabiedrība no aizspriedumu žņaugiem!

Vai tiešām īstā brīvība ir iespēja darīt to, ko man gribas? Vai mēs neesam apmaldījušies savās gribēšanās?

Vēl nesen zinātnieki apgalvoja, ka seksuālā orientācija ir iedzimta, ka tur neko nevar mainīt. Tagad ir zinātnieki, kas apgalvo, ka seksuālo orientāciju var mainīt, jo pētījumi liecina – ja vien sievietei ir spēcīga emocionāla piesaiste kādam cilvēkam, viņa ir spējīga ar to arī mīlēties. Šos pētījumus var izmantot kā attaisnojumu jebkādām seksuālām vēlmēm. Bet tos var izmantot arī kā brīdinājumu man kā sievietei, ka es varu sevī sajust seksuālu pievilcību pret jebko, bet man tas ir jāapzinās un godīgi jāatbild un jārisina jautājums: kāpēc mani emocionāli nepiepilda mans vīrs?

Apkārt notiekošo gribas salīdzināt ar latvāņiem. Kādreiz dzīvoju Raunā, un no rītiem tētis mani veda uz Cēsu ģimnāziju. Katru rītu redzēju latvāņus pie Vaives dzirnavām. Sākumā skatījos ar apbrīnu: tādi milzeņi! Neviens cits augs tiem blakus nestāv! Taču, kad gribēju izkāpt no mašīnas un apskatīt Vaives dzirnavas, tētis brīdināja, lai nekāpju zālē – var apdedzināties no latvāņu sulas. Es vaicāju, kāpēc tos nenopļauj, ja jau tie ir tik bīstami, un tētis atbildēja, ka cilvēki to jau dara, bet tas nelīdz. Ar pļaušanu latvāni var tikai apstādināt, lai tas neiet tālāk. Es atvaicāju: “Tēt, ja nepļaus, ko tad?”, un tētis nopietni man atbildēja: “Ja nepļaus, meit, tad atnāks tie latvāņi līdz pat mūsu Raunai.” Es biju pārbijusies un bieži vien no rītiem atviegloti nopūtos, kad redzēju, ka latvāņus kāds atkal bija pļāvis – tas nozīmēja, ka līdz Raunai tie vēl tik drīz neatnāks.

Vēl kāda epizode par latvāņiem... Kādā kristīgā nometnē Dzērbenē piedalījās arī somu jaunieši. Viendien skatos – somu puisis meistaro puķu pušķi un klāt liek... latvāņa lapu. Es sastingu bailēs, jo man likās, ka tūlīt viņš manu acu priekšā nomirs. Skrēju pie pieaugušajiem, un tie mani nomierināja, sacīdami, ka šajā vasaras laikā tie neesot indīgi. Bet somu jauniešiem tika nolasīta maza lekcija par Latvijas nelaimi – latvāņiem.

Kas gan, līdzībās runājot, varētu būt latvānis Latvijai? Kaut kas tāds, kas sākumā liekas liels ieguvums, bet beigās izrādās nelaime. Vai partnerattiecību likums nav šāds “latvānis”? To visādi grib iestādīt Latvijā, sakot, ka visā Eiropā cilvēki no tā ir ieguvēji. Vai pirms 50 gadiem ko tādu neteica arī par īsto latvāni?

Būsim godīgi – vai šis ir vienīgais “latvānis”? Protams, ka ne. Vai “normālie”, līdz ko iemīlējušies, domā par laulību un “ilgi un laimīgi līdz mūža galam”? Latvijā ir tūkstošiem bērnu, kas dzimuši ārlaulībā, un desmitiem, varbūt pat simtiem tūkstošu pāru, kas mīlējas neprecējušies. Un, ja mēs veiktu uz ielas aptauju, jautājot: “Vai jūs precoties bijāt nevainīgs?”, vai mēs visā Rīgā vispār dzirdētu kaut vienu apstiprinošu atbildi?

“Latvāņi” ir mūsos. Mūsu uzdevums ir tos pļaut un mācīt savus bērnus, lai viņi tos atpazīst. Lai mūs sauc par atpakaļrāpuļiem! Varat saukt, kā gribat, bet es nedrīkstu ļaut “latvānim” mani uzvarēt! Un, pat ja Satversmes tiesa man ļauj to audzēt, vai es to drīkstu? Vai drīkstu nolaist to latiņu, ko mani kristīgie senči bija turējuši un kā dēļ viņi bija gatavi mirt?

Liels paldies visiem gan Saeimā, gan nevalstiskajās organizācijās, kas cīnās par laulību starp vīrieti un sievieti un kas palīdz intīmajos jautājumos apmulsušajiem atrast izeju!

6 komentāri

 • s.
  s. Piektdiena, 20 Novembris 2020 16:12 Komentāra saite

  Autore šķiet visai sirsnīga, taču reizē pilna naida. Kā vispār var līdzcilvēkus salīdzināt ar latvāņiem?

  Tam, ko ir pateikusi Satversmes tiesa, nav pilnīgi nekāda sakara ar autores minētajām situācijām par poligāmiju un pedofīliju. Tas, ka autore vispār iedomājas šīs lietas salīdzināt, ir ne vien nepiklājīgi un zemiski, bet arī pretvalstiski.

 • Jānis
  Jānis Piektdiena, 20 Novembris 2020 16:31 Komentāra saite

  Paldies Agritai par viedokli! Satversmes tiesa ir sagādājusi nožēlojamu dāvanu Latvijas tautai valsts svētkos. Ir jāsaprot šādas tiesas motīvi, bet jau tagad redzu, ka es tādas tiesas uzturēšanai negribētu dot pat 1 centu, ko diemžēl nevaru nedadrīt, jo man to atvelk nodokļos Baidos, ka pēc līdzīgas loģikas uz "tiesiskumu" drīz pretendēs nepilngadīgo izmantotāji, incestā dzīvojošie, uz daduzsvievību pretendējošie. "Zili mani zemes lini, vai tu arī, ej nu zini?- šī nu ir tā dziesmiņa, ko gribu nodziedāt pie ST...

 • Problēmas sakne
  Problēmas sakne Sestdiena, 21 Novembris 2020 09:46 Komentāra saite

  Visa problēmas sakne ir tajā, ka cilvēki šodien nicina laulību un nodevušies savām iekārēm un egoismam...

 • māsa Kristū Daiga
  māsa Kristū Daiga Sestdiena, 21 Novembris 2020 13:47 Komentāra saite

  Milzīgs paldies par šo rakstu. Es esmu pārsteigta ,ka šis absurdais likums ir pieņemts un tik klusi, nemanāmi ,nedzirdami, slepus, slapstoties un slēpjoties.Par mazāk svarīgiem jautājumiem tiek piebļauti visi mēdiji, bet šis tik ļoti svarīgais jautājums ,kas skar mūs kā cilvēkus-mammas, tētus, bērnus, ģimenes, visu sabiedrību kopā ... ? Nekomentēšu likumu pieņemšanu, nav man tādu tiesību. Man kā kristietei autoritāte ir Dieva Vārds. Ar To arī gribu padalīties pēc raksta un komentāru izlasīšanas. Mēs esam kristīga sabiedrībā ,tā liecina skaitļi par kristīto ļaužu skaitu Latvijā. Ticu ,ka tikai kristīgi ļaudis var lūgt Dievu ,mēs- latvieši, esam tie ,kas dziedam lūgšanu ,,Dievs svētī Latviju” Tātad rakstīšu kā kristiešiem ,kā māsām un brāļiem Kristū. Paldies Agrita par ūdens sakustināšanu ,lai mēs ,kā tauta varam tikt dzidināti (savējie sapratīs) ,jo ir beidzies laiks ,kad varējām klusēt, laiks pamosties 1Tes.5:6 ,, Tāpēc negulēsim kā pārējie, bet būsim nomodā un skaidrā prātā.” un neklusēsim ,jo stāv rakstīts Lk.19:40 "Es(Jēzus) jums saku: ja šie klusēs, tad akmeņi brēks." Mēs dzīvojam šajā pasaulē ,bet neielaidīsim šo pasauli sevī kā Sadahs ,Mesahs un Abed-Nego un pieņemsim lēmumu jau šodien- nelīdzināties šai pasaulei
  Komentārā pieminēts naids un dusmas. LK.19:45 ,, Pēc tam Viņš (Jēzus)iegāja Templī un sāka izdzīt pārdevējus,” Lk.19:46 sacīdams uz tiem: "Ir rakstīts: Mans nams ir lūgšanas nams, - bet jūs to esat pārvērtuši par laupītāju bedri." Vai drīkstam būt toleranti un mīkstmiesīgi un neiekaist dusmās tik svarīgos jautājumos, kad mums grib uzspiest patiesību, kas nostājas pretī Dieva patiesībai? Vecajā Derībā Templis- lūgšanu nams bija ēka , bet mēs kā kristieši zinām, ka lūgšanu nams mūsdienās(Jaunajā Derībā) ir mūsu sirdis.Kādu patiesību vai nepatiesību ļaujam savās sirdīs iesēt? Mt.13:25 ,, Bet, ļaudīm guļot, nāca viņa ienaidnieks un iesēja nezāli kviešu starpā, un aizgāja…” latvānis ir ļoti labs piemērs nezāles sēklai… Hoz,10:4,,… sodība uzzeļ kā indīgas nezāles visās tīruma vagās”. Vai nav pienācis brīdis,kad ņemt piemēru no mūsu Kunga? Vai nav pienācis laiks novīt pātagu un beidzot izdzīt no mūsu sirdīm visu, ko esam tur savilkuši un savazājuši, visas svešās mācības visus kompromisus attiecībā pret to, ko Dievs ir skaidri pateicis ,ka tas Viņam ir pretīgs. 1Kor.6:9 -10 ,,Jeb vai jūs nezināt, ka netaisni neiemantos Dieva valstību? Nepievilieties! Ne netikli, ne elku kalpi, ne laulības pārkāpēji, ne malaki, ne vīriešu piegulētāji,ne zagļi, ne mantrauši, ne dzērāji, ne zaimotāji, ne laupītāji neiemantos Dieva valstību…” Ļausim savas sirds augsnē iekrist tikai dzīvā ,patiesā Dieva Vārda sēklai, ravēsim šīs nezāles,nesamierināsimies pat ar mazu nezāles asniņu. Būsim modri par savu sirds dārzu. Mk.4:8,, Un cita krita labā zemē un nesa augļus, kas uzdīga un augtin auga, un cita nesa trīsdesmitkārtīgi, cita sešdesmitkārtīgi un cita simtkārtīgi’’
  Vai mūsu Latvijā pietiekami ilgi neesam jutušies kā drošā patvērumā ,vai pietiekami neesam izjutuši Dieva apsardzību un vadību ? (Ps.91) visi zinām ,kas notiek pasaulē. Bīsimies, ka Dievs neatrauj no mums Savu Žēlastību , un ka mūs negaida Sodomas un Gomoras liktenis 2.Pēt. 2:6 ,,Tāpat Viņš nosodīja Sodomas un Gomoras pilsētas, pārvērzdams tās pelnos un iznīcinādams, tā atstājot biedinošu piemēru visiem, kas grib grēkot…”šo pilsētu ļaudis tik dziļi grima savās izvirtībās, ka Dievs bija spiests tās iznīcināt, lai pasargātu citas pilsētas no sērgas izplatīšanās.
  Bībelē ir aprakstīti piemēri ,ka ,ja tauta atgriežas un nožēlo savus grēkus ,novēršas no kalpošanas elkiem ,pievērš savu skatu uz dzīvo Dievu , Dievs apžēlojas un izglābj…
  Lai mums izdodas iesakņoties Kristū Jēzū ,lai nekādas vētras un satricinājumi nespēj mūs izšaubīt.

 • to s.
  to s. Sestdiena, 21 Novembris 2020 21:52 Komentāra saite

  Piedodiet, s.! Kur autore aicina salīdzina cilvēkus ar latvāņiem? Viņa salīdzina samaitātās iegribas ar latvāņiem, arī sevī pašā, ne jau tikai citos. Savukārt, ST tiesas spriedums ir sākums... pameklējiet internetā, kas ir NAMBLA vai Dargeru ģimene...

 • Rasa
  Rasa Ceturtdiena, 21 Janvāris 2021 10:53 Komentāra saite

  Paldies, ka neklusējiet! Tā ir vēl viena mūsdienu nelaime - klusēšana, samierināšanās. Bet vai tas ir pareizais ceļš? Domāju, ka tā ir pasīva piekrišana. Tādēļ paldies! Tas ir vērtīgi un atskurbinoši. Plēsīsim ārā tos latvāņus no savām sirdīm.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.