Menu
 

Aptauja: 40% Pierīgas iedzīvotāju iesaistās savas apkaimes uzlabošanā

  • Autors:  Marta Mackeviča, "Mežpils alus" pārstāve
Publicitātes foto Publicitātes foto

40% Pierīgas iedzīvotāju iesaistās savas apkaimes un pilsētvides uzlabošanā: 32% to dara neregulāri, bet 8% - ļoti aktīvi. 23% aptaujāto norādījuši, ka aktīvi interesējas par aktualitātēm, taču paši vēl nav iesaistījušies, bet 25% Pierīgas iedzīvotāju nav iesaistījušies, taču vēlētos to darīt, liecina “Mežpils alus” un pētījumu centra “Norstat” veiktās aptaujas dati.

Kopumā 28% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka iesaistās savas apkaimes un pilsētvides uzlabošanā, taču dara to neregulāri, atkarībā no savām iespējām un aktuālajiem jautājumiem. Vēl 10% norāda, ka iesaistās ļoti aktīvi, cik vien tas iespējams, gandrīz trešdaļa (30%) iedzīvotāju vēlētos iesaistīties savas apkaimes un pilsētvides uzlabošanā, savukārt 21% atzīst, ka aktīvi interesējas par šādām akcijām, taču vēl nav iesaistījušies.

Cilvēku vēlmi piedalīties apkārtējās vides sakārtošanā apliecina arī šogad bija pieteiktais teju rekordlielais talkošanas vietu skaits Lielajā talkā. Oficiāli piereģistrēto talkas vietu skaits sasniedza 1968, ietverot gan atkritumu savākšanas, gan labiekārtošanas talkas, gan solotalkas. Runājot par iedzīvotāju iesaisti, jāpiezīmē, ka lielo pilsētu (Ventspils, Liepājas, Jūrmalas, Jelgavas, Valmieras, Jēkabpils, Rēzeknes, Daugavpils) iedzīvotāji savas apkaimes un pilsētvides uzlabošanā iesaistās aktīvāk nekā Rīgas iedzīvotāji, piemēram, atbildi, ka viņi aktīvi iesaistās apkārtējās vides uzlabošanā, snieguši 8% respondentu no lielajām pilsētām un 5% – no Rīgas. Savukārt atbildi, ka iesaistās neregulāri, snieguši 30% lielo pilsētu iedzīvotāju un 19% rīdzinieku. Jāpiezīmē, ka rīdzinieki biežāk norādījuši, ka pagaidām vēl nav iesaistījušies, taču to vēlētos (37%), kamēr starp lielo pilsētu iedzīvotājiem šādu atbildi sniedzis 31%.

Latvijas iedzīvotāji aizvien aktīvāk iesaistās arī dažādās nevalstiskajās organizācijās, piemēram, apkaimju biedrībās, kuru mērķis ir uzlabot apkārtējo vidi kopumā vai risināt kādu samilzušu problēmu – zaļo zonu trūkumu, drošību vai ceļu stāvokli. Aptaujas dati liecina, ka apkaimes un pilsētvides labiekārtošanā biežāk iesaistās iedzīvotāji vecumā no 40 līdz 49 gadiem un no 50 līdz 59 gadiem – šajās vecuma grupās 12% respondentu norādījuši, ka aktīvi iesaistās labiekārtošanā, cik vien tas ir iespējams. Vecuma grupā no 30 līdz 39 gadiem ir lielākais īpatsvars tādu respondentu, kuri vēl nav iesaistījušies, taču vēlētos to darīt (39%).

“Esam gandarīti redzēt, ka daļa Latvijas iedzīvotāju aktīvi iesaistās dažādās aktivitātēs, kas vērstas uz apkārtnes vai pilsētvides uzlabošanu. Pozitīvi ir tas, ka liela daļa iedzīvotāju, kuri vēl nav raduši iespēju līdzdarboties, pauž vēlmi to darīt. Tas ļauj domāt, ka nākotnē pieaugs iedzīvotāju iesaiste dažādās akcijās, kuru mērķis ir skaistāka un sakoptāka vide mums apkārt, kā arī cilvēkiem draudzīgāka pilsētvide,” norāda “Mežpils alus” mārketinga vadītāja Evita Dadzīte.

Savas apkaimes labiekārtošanā gandrīz vienlīdz aktīvi iesaistās kā vīrieši, tā sievietes (attiecīgi 10% un 9%). “Esam pārliecināti – ar katru īsteno aktivitāti, kuras rezultāts būs redzams apkārtējā vidē, pieaugs arī iedzīvotāju vēlme un interese iesaistīties un pašiem pielikt roku vai sniegt ideju, lai kopīgiem spēkiem uzlabotu apkārtni, kurā dzīvojam,” piebilst E.Dadzīte.

Kopumā aptaujas dati liecina, ka Latvijas iedzīvotāji ir ieinteresēti savas apkārtnes un pilsētvides labiekārtošanā un tie, kuriem vēl nav bijusi iespēja pašiem iesaistīties, aktīvi seko līdzi notikumiem un akcijām, kā arī pauž vēlmi iesaistīties.

Lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju viedokli par iesaisti savas apkārtnes un pilsētvides uzlabošanā, “Mežpils alus” sadarbībā ar pētījumu centru “Norstat” veica aptauju, aptaujājot 1000 respondentus izlases veidā visā Latvijā 2021. gada martā.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.