Menu
 

Varbūt biežāk vajadzēs ārstēties pašiem... Farmaceites un ģimenes ārsta ieteikumi

  • Autors:  Ingars Burlaks, ģimenes ārsts Veselības centru apvienībā; Jeļena Petrišina, farmaceite, “Mēness aptiekas” valdes locekle
Foto - pexels.com Foto - pexels.com

Ārkārtas situācija medicīnas nozarē, mediķu pārslodze slimnīcās, ģimenes ārstu praksēs un citās medicīniskās palīdzības sniegšanas vietās nozīmē arī to, ka iedzīvotājiem visdažādākajos ar veselības pasliktināšanos saistītajos gadījumos, ja vien nav apdraudēta dzīvība, biežāk sev palīdzēt vajadzēs spēt pašiem.

“Mēness aptiekas" vērojumi liecina, ka daļa sabiedrības ikdienā regulāri veido rezerves mājas aptieciņā, bet šajā situācijā aptieku uzņēmums, nodrošinot epidemioloģiskās drošības prasības, aicina iedzīvotājus izmantot iespējas vajadzīgo aptiekas produktu iegādei.

Šobrīd ir laiks, kad ikvienam ir svarīgi padomāt par pirmās nepieciešamības medikamentiem savā mājas ģimenes aptieciņā un izvērtēt, ko no nepieciešamā vēl būtu svarīgi papildināt! Arī Latvijas Ārstu biedrība rekomendē iedzīvotajiem būt gataviem rūpēties par sevi un tuviniekiem un nodrošināties ar pirmās nepieciešamības medikamentiem un citiem aptiekas produktiem.

Vajadzīga rezerve kritiskai situācijai

Nereti cilvēkiem ir pārliecība, ka aptieciņā viss vajadzīgais ir, taču kritiskā situācijā var izrādīties, ka tieši pašā vajadzīgākā pietrūkst, vai tam jau beidzies derīguma termiņš. Mājas aptieciņā ģimenēs ir jābūt pretsāpju un pretiekaisuma preparātiem, traumu un saindēšanās gadījumos vajadzīgajam, preparātiem iesnu, klepus un kakla sāpju ārstēšanai, alerģisku reakciju gadījumiem. Protams, mājās obligāti ir vajadzīgs termometrs un ieteicami, ka zāļu skapītī ir pulsa oksimetrs, kā arī aparāts asinsspiediena mērīšanai.

Hronisko slimību pacientiem noteikti laikus ir jāpadomā, vai ir visi nepieciešamie medikamenti un nevajadzētu atstāt uz pēdējo brīdi sazināšanos ar ārstu to izrakstīšanai, bet darīt to savlaicīgi.

Bez kā neiztiks mājas aptieciņa?

Par konkrētu medikamentu izvēli mājas aptieciņas nokomplektēšanai var jautāt farmaceitam, tomēr jāatceras, ja simptomi nepāriet, arī ārkārtas situācijā medicīnā jācenšas rast mediķu palīdzību, nevis ilgstoši ārstēties pašiem.

Ieteicams mājas aptieciņā veikt revīziju, lai pārliecinātos, ka medikamenti ir ar derīgu lietošanas termiņu, neglabājas atvērtā veidā vai bez iepakojuma, nav bojāti – tādus lietot nedrīkst un vajadzētu iegādāties jaunus!

Mājas aptieciņā vajadzētu būt termometram, pretsāpju, pretdrudža, alerģiju mazinošiem medikamentiem, tāpat medikamentiem, kas varētu palīdzēt pret vemšanu, caureju, gremošanas traucējumiem u.c., steriliem pārsienamajiem materiāliem, plāksteriem, līdzekļiem, lai spētu sniegt palīdzību sadzīves traumu gadījumos.

Šis rudens liecina, ka gan jaunāki, gan skolas vecuma bērni ātri saaukstējas, slimo, tādēļ ģimenēs, kurās aug bērni, vajadzētu pārliecināties arī par katra vecumam atbilstošu medikamentu esamību mājās.

Lai mazāk slimotu – ikviens mājas aptieciņu var papildināt ar kādu imunitātei īpaši radītu preparātu, vitamīniem un mikroelementiem.

Ja slimojat ar kādu no hroniskajām slimībām un ir zināmi medikamenti, kas palīdz ikdienā un šo slimību saasinājuma gadījumos, noteikti vajadzētu ar tādiem nodrošināties laicīgi. Piemēram, cilvēki, kuri regulāri saskaras ar paaugstinātu asinsspiedienu, jau zina, kādi medikamenti var palīdzēt, tomēr bieži vien nepamana, ka zāles ir beigušās vai drīz beigsies. Esošajā situācijā savlaicīgi vajadzētu sazināties ar ģimenes ārstu, lai viņš sev piemērotā brīdī izrakstītu jaunu recepti. Tā, piemēram, situācijā, kad ir paaugstināts asinsspiediens, bet pārslodzes dēļ Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests atsaka izbraukumu, varat asinsspiedienu pazemināt ar attiecīgu medikamentu.

Jāatgādina, ka recepšu izrakstīšanas procesu ārstiem atvieglo iespēja receptes izrakstīt elektroniski un pacientam nepieciešamos medikamentus saņemt – iegādāties jebkurā aptiekā, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Bezrecepšu medikamentu iegādei ērti var izmantot arī interneta aptieku, lai mazinātu kontaktus ar pārējo sabiedrību, īpaši, ja nejūtaties vesels. Turklāt  “Mēness aptieka” nodrošina, ka ar piegādi uz māju ir iespējams saņemt arī vajadzīgās recepšu zāles. Pakalpojuma saņemšanai ir jāpiezvana “Mēness aptiekas” tiešsaistes farmaceitam pa tālruni 8555 darba dienās no plkst. 9.00 līdz plkst. 18.00.

Kādēļ šobrīd jānodrošinās ar medikamentu rezervi?

Latvijas medicīnas nozarē šonedēļ izsludināta ārkārtas situācija, jo Covid-19 pacientu pieplūduma dēļ slimnīcās esošā pārslodze vairs nedod iespēju uzņemt visus pacientus. Tāpat Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests paziņojis, ka turpmāk vēl stingrāk šķiros pa tālruni 113 ienākošos zvanus, lai neatliekamo medicīnisko palīdzību galvenokārt varētu saņemt dzīvībai kritiskā situācijā nonākušie iedzīvotāji. Vienlaikus arī primārajā aprūpē iestājusies ārkārtas situācija – ģimenes ārsti var nespēt sniegt palīdzību akūtiem un hroniskiem pacientiem.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.