Menu
 

Aptauja: 48% uzņēmēju Latvijas uzņēmējdarbības vidi vērtē kā sliktu, 44% – kā labu

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

Pēc Latvijas uzņēmēju aptaujas datiem, 44% uzņēmēju uzņēmējdarbības vidi Latvijā vērtē kā labu, savukārt 48% to vērtē kā sliktu. “Turības” biznesa indeksa vērtība, kas raksturo Latvijas uzņēmēju viedokli par Latvijas uzņēmējdarbības vides stāvokli kopumā, 2021. gadā ir nokritusies līdz -23. Tas liecina par vidēji sliktu Latvijas uzņēmējdarbības vides pašreizējā stāvokļa vērtējumu, un tā ir zemākā indeksa vērtība pēdējos četros gados.  Salīdzinot ar 2020. gadu, biznesa indeksa vērtība ir pasliktinājies par 5,4 punktiem, kad tā bija -17,9.

Salīdzinoši vislabāk no visām tautsaimniecības nozarēm uzņēmējdarbības vidi Latvijā novērtē būvniecības jomas uzņēmumu vadītāji (indeksa vērtība: +16), savukārt vissliktāk – tirdzniecības jomas uzņēmumu vadītāji (-13). AplūkojotTurības” biznesa indeksu dažādās uzņēmumu grupās, vērojams, ka salīdzinoši labāk par uzņēmējdarbības vidi Latvijā noskaņoti lielie uzņēmumi.

Aptaujā uzņēmēji novērtēja arī uzņēmējdarbības vides ietekmējošos faktorus. No visiem aplūkotajiem faktoriem ar pozitīvu zīmi uzņēmēji norādījuši tikai tehnoloģiskos un infrastruktūras faktorus (sakaru un interneta nodrošinājums, zinātniski tehniskie resursi, vietējā un starptautiskā transporta nodrošinājums u.c.), taču, salīdzinot ar 2020. gadu, šis rādītājs ir būtiski samazinājies no +23,3 punktiem līdz +5,45 punktiem.

Pārējo faktoru ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi uzņēmēji atzīmējuši kā sliktu. Visnegatīvāk uzņēmējdarbību ietekmējuši fiskālie faktori jeb nodokļu apjoms (rādītājs -47,4), tiesiskās vides faktori jeb likumdošanas stabilitāte, tiesiskās vides vērtējums (-45,2), kā arī  institucionālie un informatīvie faktori (valdības un pašvaldību darbība), ko uzņēmēji 2021. gadā ir novērtējuši ar mīnus 34,5.

Aplūkojot detalizētāk 16 apakšfaktorus, pozitīvi novērtēts četru uzņēmējdarbības vidi raksturojošu apakšfaktoru pašreizējais stāvoklis, un tie ir sakaru un interneta nodrošinājums(+62), uzņēmējdarbības uzsākšanas ātrums un vieglums(+16), zinātniski tehnisko resursu nodrošinājums (+12) un  sabiedrības attieksme pret uzņēmējiem (+3).

Savukārt 66,9% uzņēmēji uzskata ka valdības darbība ir traucējusi attīstīt uzņēmējdarbību. Līdz ar to Biznesa indeksa rādītājs 2021. gadā ir pasliktinājies līdz -44,3 punktiem. Iepriekšējā gadā tas ir bijis -38,6 punkti. 

“Uzņēmējdarbības vides kopējais novērtējums par 2021. gadu norāda uz acīmredzamu kritumu. Sākt uzlabot šo situāciju nepieciešams gan esošajai valdībai, gan tai, kas tiks  izveidota pēc Saeimas vēlēšanām. Uzņēmējdarbības vide un uzņēmēju labsajūta valstī ir būtisks faktors mūsu ekonomiskajai attīstībai. Cerēsim, ka 2022. gada noslēgumā veiktais pētījums jau rādīs, ka šī aina pakāpeniski uzlabosies pēc sākotnējā pandēmijas šoka,“ skaidro Biznesa augstskolasTurība” rektors Aldis Baumanis.

Indekss ar matemātiska aprēķina palīdzību tiek aprēķināts no 16 dažādu uzņēmējdarbības vides aspektu vērtējuma apakšindeksiem. “Turības” biznesa indeksa vērtība var būt robežās no -100 (ja visi uzņēmēji vērtē Latvijas uzņēmējdarbības vidi kā ļoti sliktu) līdz +100 (ja visi uzņēmēji vērtē Latvijas uzņēmējdarbības vidi kā ļoti labu).

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.