Menu
 

Parūpējies par mājokļa drošību! Kam pievērst uzmanību? Apriņķis.lv

  • Autors:  Kitija Lase, “Gjensidige Latvija” Īpašuma un personu apdrošināšanas produktu vadītāja
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

Vai atceries, kad pārbaudīji baterijas dūmu detektoram vai kur atrodas ūdens padeves krāni?  Šie ir tikai daži no svarīgajiem jautājumiem, kas laiku pa laikam ikvienam no mums būtu sev jāuzdod un jāspēj uz tiem sniegt arī konkrētas atbildes. Nereti ikdienas darbu dunā mums piemirstas pārliecināties pat par vienkāršākajām lietām, kas rūpējas par mūsu mājokļa drošību.

Ūdens postažas – kā pret tām nodrošināties?

Mums pieejamie dati liecina, ka Latvijas iedzīvotājus mājokļos visbiežāk pārsteigušas ūdens noplūdes – tieši tas kalpojis par iemeslu 39% no reģistrētajiem negadījumiem mājokļos. Turklāt dzīvokļu mājās dzīvojošajiem plīsusi caurule vai neaizgriezts ūdens krāns nozīmē ne tikai savas mantas bojājumus, bet arī zaudējumus kaimiņiem.

Lai laikus novērstu applūšanas vai caurules plīšanas risku pārbaudi, vai nav izveidojusies kāda sūce un vai nemani, kādu vietu, kur veidojas peļķe. Tomēr, lai zibenīgi rīkotos caurules plīsuma gadījumā, pārliecinies, ka visi ģimenes locekļi zina, kur ir ūdens padeves krāns un kā to aizgriezt, lai noplūde un tās radītie zaudējumi nekļūtu vēl lielāki.

Privātmāju iedzīvotājiem īpaša uzmanība būtu jāpievērš jumta seguma stāvoklim. Tekošs jumts var būt iemesls nopietniem mitruma radītiem bojājumiem, kas apdraud mājokļa drošību. Tik pat svarīgi ir arī rūpēties par lietus notekūdeņu caurulēm, kurās, sakrājoties lapām un veidojoties sūnām, uzkrājas mitrums, kas savukārt var ietekmēt ne tikai ēkas fasādes, bet arī iekšējo sienu stāvokli. Mitruma rezultātā mājā var veidoties pelējums, kas savukārt ir kaitīgs veselībai.

Uzmanies no īssavienojumiem

Bieži vien ugunsgrēka cēlonis ir īssavienojums. Tieši tādēļ īpaši rūpīgi jārūpējas par mājās esošo elektroietaišu un elektroiekārtu tehnisko stāvokli. Proti, laiku pa laikam nepieciešams apsekot elektroierīces un to vadus, pārbaudot vai tie ir atbilstoši izolēti un vai tie neuzkarst. Ja laikus esat konstatējuši problēmu, sazinieties ar speciālistu, kas to novērsīs un, iespējams, tieši tā būsiet sevi pasargājis no lielas un postošas nelaimes.

Tāpat speciālisti iesaka īpaši uzmanīties ar pagarinātāju lietošanu. Īpaši bīstami, ja pagarinātājā ir iespraustas vairākas ierīces ar augstu elektrības patēriņu, kas arī var izraisīt īssavienojumu. Tā vietā speciālisti iesaka ierīkot rozetes vietās, kur šobrīd izmantojat pagarinātājus. Turklāt uzmanība jāpievērš arī pagarinātāja vadu “ceļam”, sekojot līdzi, lai tas netiktu apsegts ar viegli uzliesmojošu materiālu – paklāju, aizkariem vai kādu pledu.

Ierīces, kas rūpēsies par ugunsdrošību tavā mājoklī

Tieši ugunsgrēks ir vispostošākais un dzīvībai bīstamākais nelaimes gadījums, kas var piemeklēt mājokli. Liesmas spēj izplatīties ļoti strauji un tās kontrolēt nereti ir ļoti grūti. Tomēr ar dažādu profilakses mehānismu palīdzību varam no uguns nelaimes izvairīties.

Pirmkārt, speciālisti atgādina, ka mājoklī nepieciešams uzstādīt dūmu detektoru, jo tas nereti ir pirmais signalizētājs, kas liecina par ugunsgrēka sākumu un sniedz glābšanas dienestiem tik ļoti nepieciešamās izšķirošās sekundes. Par dūmu detektora tehnisko stāvokli nepieciešams pārliecināties reizi mēnesī, nospiežot testa pogu.

Tāpat regulāri jāpārliecinās, vai dūmu detektorā esošās baterijas ir darba kārtībā. Tās iesaka mainīt reizi gadā, tomēr, ja konstatējat šņācošu skaņu ikmēneša pārbaudē, arī tad jāveic baterijas nomaiņa. Tikpat svarīgi ir arī uzturēt dūmu detektorus tīrus un atbrīvot tos no putekļiem, kas arī var ietekmēt to efektivitāti.

Otrkārt, aprīkojiet mājokli ar ugunsdzēšamo aparātu stratēģiski nozīmīgās vietās, kur potenciāli varētu izcelties ugunsgrēks, piemēram, virtuvē. Ja mājoklī ir uzstādīti ugunsdzēšamie aparāti, noteikti jāseko līdzi to tehniskajam stāvoklim un ekspluatācijas termiņam, lai vajadzības gadījumā tas ir darba kārtībā.

Sagatavojies nākamajai apkures sezonai laikus

Ne velti latviešu valodā ir sakāmvārds, ka ragavas taisa vasarā, bet ratus ziemā. Pavasara un vasaras sezona ir laiks, kad kārtīgi pārbaudīt un sagatavot savas dzīvojamās mājas siltumapgādes sistēmu nākamajai apkures sezonai. Sāc ar skursteņa tīrīšanu, lai atbrīvotos no visiem kvēpiem, kas tajā sakrājušies, jo ar kvēpiem pilns skurstenis ir potenciāls ugunsgrēka risks. Tāpat arī apskati vai skurstenim nav izveidojies kāds bojājums, lai mājā nerastos bīstams sadūmojums. Būtiski ir arī pārbaudīt ūdens sildītājus, vai tiem nav tendence pārkarst un vai tiem tuvumā nav viegli uzliesmojoši priekšmeti.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.