Menu
 

Farmaceits: Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība Apriņķis.lv

  • Autors:  Līga Ribkinska, "Repharm" komunikācijas direktore
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

Par to, ka bērnu nodarbes vasarā ir sabalansētas, visvairāk – 23% – ir pārliecināti Rīgā dzīvojošie respondenti, noskaidrots “Mēness aptieka” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā, iedzīvotājiem sniedzot iespēju izvēlēties vairākus atbilžu variantus. Bērniem, gan pavadot laiku aktīvi brīvā dabā, gan atpūšoties un dzīvojot mājās, ir jābūt zinošiem, kā rīkoties dažādās situācijās, ja gadās pašam vai kādam citam sasisties, iegriezt pirkstā, sakarst saulē u.tml., un pirms brīvlaika, īpaši, ja bērni paliek mājās vieni, ir vērts ar viņiem pārrunāt iespējamās situācijas un rīcību, atgādina “Mēness aptiekas” farmaceits un attālināto farmaceita konsultāciju projekta vadītājs Vadims Brižaņs.

Par to, ka bērnu nodarbes vasarā ir sabalansētas, visvairāk ir pārliecināti iedzīvotāji vecumā no 30 līdz 39 gadiem – šādi atbildēja 27% no viņiem. 16% respondentu atbildēja, ka, viņuprāt, bērni vasarā lielākoties laiku pavada iekštelpās, lietojot mobilo telefonu, planšeti, skatoties televīziju u.tml. Tādās domās vairāk ir Vidzemē un Latgalē dzīvojošie, mazāk Rīgā – tikai 14%.

Savukārt 15% aptaujāto atbilde bija, ka bērni vasarā aktīvi palīdz mājas darbos, saimniecībā, sāk pelnīt īslaicīgā darbā. Par to gan vismazāk bija pārliecināti vecākie respondenti vecumā no 60 līdz 74 gadiem, bet visvairāk – 22% – šādu atbildi apstiprināja 40–49 gadus vecie aptaujas dalībnieki. Ja Rīgā bērni vasarā, tikai 9% aptaujāto ieskatā, palīdz mājās vai strādā algotu darbu, tad reģionos šādu atbildi apstiprināja no 15% līdz 21% respondentu.

Latgalē vismazāk – 9% – respondentu piekrituši atbildei, ka bērni aktīvi piedalās dažādās sacensībās, koncertos, brauc ar velosipēdu, peldas, spēlē bumbu, tiekas ar draugiem, Rīgā šādu atbildi sniedza 11% respondentu, Vidzemē 14%, bet Kurzemē, Zemgalē un Pierīgā – 16% aptaujāto. Vismazāk – 7% – respondentu vecumā no 50 līdz 59 gadiem aptaujā piekrita, ka bērni tik aktīvi pavada laiku vasarā, un arī gados jaunāko (18–29 gadu veco) respondentu vidū šādi atbildējuši tikai 12%.

Salīdzinoši mazāk populāra bērnu vidū varētu būt vasaras brīvlaika pavadīšana nometnēs, ceļojumos – šādu atbildes izvēli apstiprinājuši tikai 8% respondentu, atšķirīgi šis jautājums vērtēts arī reģionos, jo Rīgas, Zemgales, Latgales respondentu vidū iespējamā bērnu dalība un ceļošana kā brīvlaika aktivitātes ir nedaudz populārākas nekā starp pārējo reģionu aptaujātajiem.

“Bērnam apzinīgā vecumā ir lietderīgi zināt, kā rīkoties, lai palīdzētu sev vai kādam citam, kur mājās atrodas pirmās palīdzības aptieciņa, kuros gadījumos nekavējoties meklēt pieaugušo palīdzību. Piemēram, uzlīmēt plāksteri uz nobrāzuma vai atcerēties uzlikt galvassegu, ja karstā dienā dodas laukā, noteiktu laiku atpūtināt acis no viedierīcēm vai televizora, ir elementāri apgūt un atcerēties katram patstāvīgam bērnam. Priecē, ka bērnu un jauniešu vidū ir populāri līdzi nēsāt ūdens pudeli, ko var uzpildīt, tā nodrošinoties, ka jebkurā brīdī var padzerties, – tā tiks mazināta iespēja pārkārst saulē. Tāpat vērts pārrunāt, kā karstā laikā lietot aizsargkrēmu pret sauli un krēmu pēc sauļošanās. Vēl jāatgādina, ka bērni bez vecāku uzraudzības nedrīkst lietot medikamentus, kā jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot pa numuru 112, ka var būt situācijas, kurās nekavējoties jāvēršas pēc palīdzības pie atbildīgajām personām vai pat pie svešiem cilvēkiem uz ielas, skeitparkā, pludmalē vai citur, lai palīdzētu sev vai kādam citam. Viena no iespējām vajadzības gadījumā ir arī vērsties pie farmaceita tuvējā aptiekā,” vērš uzmanību V.Brižaņs.

Reprezentatīva iedzīvotāju aptauja “Mēness aptieka” sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat” 2022. gada aprīlī veikta visā Latvijā, aptaujājot 1001 iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem. 29% aptaujas respondentu norādīja, ka viņiem nav nepilngadīgu bērnu un tādus personīgi arī nepazīst.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.