Menu
 

Eksperts: Aug pieprasījums mājokļu otrreizējā tirgū Apriņķis.lv

  • Autors:  Kaspars Sausais, “Luminor” bankas mājokļu kreditēšanas vadītājs
Foto - pixabay.com Foto - pixabay.com

Kopš pagājušā gada sākuma Latvijā vērojams inflācijas pieaugums, būtiski augušas arī energoresursu un būvmateriālu cenas. Tas palielinājis būvniecības izmaksas un var mainīt nekustamā īpašuma tirgus tendences. Pēdējos gados arvien lielāku popularitāti guva mājokļu iegāde jaunajos projektos, taču šī brīža augstās būvniecības izmaksas vismaz uz laiku var mainīt spēles noteikumus tirgū, atkal aktualizējot otrreizējo mājokļu tirgu jeb īpašumu iegādi, kas tirdzniecībā nonāk atkārtoti.

Jaunie projekti popularitāti saglabās

“Luminor” bankas dati liecina, ka pērn izsniegto kredītu apjoms jaunajos projektos auga par 80% un pieprasījums tajos izlīdzinājās ar interesi par dzīvokļiem sērijveida projektos. Tomēr šī gada pirmie mēneši liecina, ka nekustamo īpašumu jomā sāk samazināties būvniecības tempi – ir grūtāk sagādāt būvmateriālus, to cenas ir būtiski kāpušas un ir sarežģīti prognozēt kopējās izmaksas un dzīvokļu gala cenu.

Vairums iesākto projektu tiek turpināti, taču jaunu ēku būvniecība daudzos gadījumos tiek atlikta. Tas tuvākajos gados samazinās mājokļu pieejamību jaunajos projektos, un šādi mājokļi kļūs ievērojami dārgāki. Jau pagājušajā gadā būvniecības izmaksas auga par 10-30% un šogad pieaugums turpinās.

Kā liecina “Luminor” novērojumi, pērn darījumu skaits jaunajos projektos augstāko punktu sasniedza otrajā pusgadā, savukārt šogad tas krītas. Samazinoties piedāvājumam un augot cenai, darījumu skaits pirmreizējā jeb jauno mājokļu tirgū varētu turpināt samazināties.  Savukārt otrreizējā tirgū dzīvokļu cenām vajadzētu būt zemākām dēļ nolietojuma, bet ņemot vērā izteikti ierobežoto piedāvājumu zemākas cenas īsti nevar konstatēt.

Pieprasīti renovēti sērijveida dzīvokļi

Interese varētu pieaugt arī par dzīvokļu īpašumiem padomju laikā celtajās daudzdzīvokļu mājās, kas ir renovētas un līdz ar to arī energoefektīvākas. Šie dzīvokļi var kalpot kā alternatīva tiem klientiem, kas vēlējās iegādāties mājokli jaunajā projektā, bet cenu kāpuma dēļ to vairs nevarēs atļauties, vai arī tirgus piedāvājums būt tik ierobežots, ka mājokļi jaunajos projektos ne pirmreizējā, ne otrreizējā tirgū nepietiks.

Renovējot ēku, samazinās tās enerģijas patēriņš, palielinās ēkas sagaidāmais ekspluatācijas laiks un par apmēram 10-30% aug arī tajos esošo dzīvokļu vērtība, tāpēc tā ir laba izvēle iedzīvotājiem, kas dažādu iemeslu dēļ nevarēs iegādāties mājokli jaunajos projektos

Var prognozēt, ka turpinās sarukt arī pieprasījums pēc dzīvokļiem, kuros jāveic kapitālais remonts, jo augstās būvmateriālu cenas un darbaspēka izmaksas būs liels slogs potenciālajiem pircējiem.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.