Menu
 

Ceļojumu apdrošināšanas atlīdzību apjoms dubultojies. Kam pievērst uzmanību rudens atpūtā siltajās zemēs?

  • Autors:  Ludmila Ščegoļeva, “Balta” Personu produktu vadītāja
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

Kaut arī Latvijā iestājies rudens, dienvidu zemēs valda vasarīgs laiks, un daudzi labprāt steidz to izmantot. Tūrisma sezona Turcijas un Grieķijas kūrortos pamazām noslēdzas, bet Ēģiptē un Kanāriju salās viss tikai sākas. AAS “Balta” dati liecina, ka līdz ar ievērojamu ceļošanas intensitātes pieaugumu strauji pieaudzis arī izmaksāto apdrošināšanas atlīdzību apjoms. Salīdzinot ar pagājušo gadu, kopējais ceļojumu apdrošināšanas atlīdzību apjoms dubultojies, un būtisks pieaugums joprojām vērojams ar Covid-19 riskiem saistītajās atlīdzībās, kas trīskāršojušās.

Salīdzinot ar kluso Covid-19 laiku, ceļošana atkal uzņēmusi pilnus apgriezienus: kā liecina “Balta” dati, vēl nesen Covid-19 iespaidā ceļotāju plūsma bija tikpat kā apsīkusi, bet šī gada astoņos mēnešos ceļojumu apdrošināšanas pārdošanas apjoms gandrīz dubultojies. Vienlaikus strauji pieaudzis arī ceļotājiem izmaksāto atlīdzību apjoms, kas saistīts gan ar medicīnisko izmaksu cenu kāpumu ārvalstīs, gan ceļošanas intensitātes palielināšanās radīto haosu lidostās, liekot ceļotājiem būt īpaši uzmanīgiem un neaizmirst iegādāties ceļojuma apdrošināšanas polisi, lai pasargātu sevi no negaidītiem izdevumiem.

Ceļotāju plānus joprojām ietekmē Covid-19 “blaknes”

Covid-19 nekur nav pazudis un izmaksāto atlīdzību skaits par ceļojumu atcelšanas/pārtraukšanas risku ir trīskāršojies, salīdzinot ar pagājušo gadu.

Covid-19 ietekmē plānus ne tikai tiem, kas ar to saslimst vai kļūst par kontaktpersonām. Pandēmija bija uz vairāk nekā gadu “iesaldējusi” tūrismu Eiropā, bet straujā tūrisma atdzīvošanās vasarā izsaukusi haosu daudzās lielajās lidostās, rezultātā būtiski palielinoties arī pieteikto atlīdzību skaitam saistībā ar lidojumu aizkavēšanās risku: 2022. gadā izmaksāts 12 reižu vairāk atlīdzību nekā pērn. Daudzas lidostas joprojām nav nodrošinājušas pietiekamu darbinieku skaitu, kas spētu kvalitatīvi apkalpot lielo tūristu pieplūdumu, un sekas redzamas atlīdzību pieteikumos. Tā paša iemesla dēļ liels izmaksu pieaugums saistīts arī ar sabojātu vai aizkavētu bagāžu – par 227% salīdzinājumā ar pagājušo gadu.

Aviosabiedrību darbinieku trūkuma dēļ atcelti lidojumi nav apdrošināšanas gadījums, bet gan aviosabiedrības atbildība. Tāpēc šādos gadījumos cilvēkiem jāvēršas pie aviosabiedrības, kura kompensēs radušos zaudējumus.

Medicīnas izdevumi pieaug: ko ņemt vērā, dodoties ceļojumā rudenī

Saskaņā ar “Balta” datiem īpaši populāri ceļotāju galamērķi rudenī ir Ēģipte, Kanāriju salas un eksotiskās valstis, piemēram, arvien populārāka pēdējā laikā kļūst Zanzibāra.

Cilvēku vēlme ceļot pat par spīti pieaugošajai dzīves dārdzībai atspoguļojas arī izmaksātajās atlīdzībās – šogad ir gandrīz dubultojies atlīdzību skaits par medicīniskās palīdzības sniegšanu ārzemēs. Salīdzinājumā ar 2021. gadu vidējā izmaksātā atlīdzība personai nav būtiski mainījusies, bet pret periodu pirms Covid-19 tā ir gandrīz dubultojusies. Covid-19 pandēmija neatceļ ikdienišķākus riskus, kas joprojām traucē ceļotāju atpūtu un par ko apdrošinātājs ik mēnesi saņem virkni atlīdzību pieteikumu.

Noderīgi padomi, kā izvairīties no atlīdzību pieteikumos visbiežāk aprakstītajām situācijām dienvidzemju ceļojumos, lai vasaras pagarinājums būtu bezrūpīgs un patīkams.

Dodoties uz dienvidu zemēm vai kalniem, lietojiet saules aizsargkrēmu, lai pasargātu sevi no saules apdegumiem. Lai kā gribētos pelēcīgā rudenī izcelties ar zeltainu iedegumu, mēs esam no ziemeļiem un mūsu āda rudenī uzreiz nav gatava intensīvai saulei.

Dienvidos, ejot peldēties, labāk to nedarīt basām kājām: peldēšanas čības pasargās pēdas no asu koraļļu vai jūras ežu radītiem savainojumiem.

Ēģiptes piekrastē šovasar aktivizējušās haizivis, kas nav kautrējušās uzbrukt arī cilvēkiem. Jebkurā dienvidu kūrortā ir jāņem vērā vietējie drošības norādījumi par to, kur atļauts peldēties. Ja kādā vietā noteikts aizliegums, tas ir pamatots, nevis izdomāts, lai bojātu jūsu atvaļinājumu. Arī jebkura peldvieta ārpus kūrorta jāizvēlas apdomīgi.

Noteikti jāņem līdzi siltāku drēbju kārta vakara stundām, jo dienvidu zemēs vējš bieži pūš no tuksneša – paradoksāli, bet vietā, kur dienā valda neizturama svelme, naktis var būt stindzinoši aukstas. Būtu muļķīgi saaukstēties Ēģiptes kūrortā.

Īpaši jāpieskata bērni peldbaseinos un ūdens atrakcijās!

Nekādā gadījumā nedrīkst dzert ūdeni no krāna, tikai no pudelēm!

Svarīgi atcerēties par personīgo higiēnu un rūpīgi mazgāt rokas: ļoti bieži vēdera problēmas rodas tieši tāpēc, ka atpūtā par tīrām rokām piemirstas.

Ēdienkartē labāk atturēties no pārlieku lielas eksotikas, lai neiedzīvotos kuņģa un zarnu trakta problēmās.

Ja plānojat doties ekskursijā ar vietējo transportu, ļoti rūpīgi jāizvēlas pakalpojuma sniedzējs, jo gana bieži piedzīvoti negadījumi, kuru iemesls ir pārgalvīgs šoferis vai nedrošs transportlīdzeklis.

Jāpadomā par pirmās nepieciešamības aptieciņu, kam jābūt līdzi koferī.

Ja tomēr notiek negadījums, vēlams uzreiz sazināties ar apdrošināšanas kompānijas pārstāvjiem pa apdrošināšanas polisē norādīto telefona numuru. Tas ļaus izvairīties no pārmērīgiem izdevumiem ceļojuma laikā.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.