Menu
 

Kā sagatavoties svētkiem budžetam draudzīgā veidā Apriņķis.lv

  • Autors:  Darius Rimkus, “IKEA” interjera dizaina nodaļas vadītājs
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

Līdz ar decembra pirmajām dienām parasti sākas steidzīgais gatavošanās laiks Ziemassvētkiem. Interjera dizainers dalās ar ieteikumiem, kas palīdzēs ietaupīt, dekorējot mājokli un padarot to mājīgāku pirms svētkiem, kā arī iegādājoties dāvanas.

Lai radītu siltu svētku sajūtu un ienestu šajā laikā mājoklī arī pāris jaunākās interjera dizaina tendences, nav nepieciešams pārlieku daudz tērēties un iegādāties jaunu Ziemassvētku trauku vai dekoru komplektu. Esošo kolekciju iespējams atsvaidzināt, iegādājoties dažus jaunus elementus. Dekoru kombinēšana un saskaņošana ne tikai palīdzēs ietaupīt izmaksas, bet būs ilgtspējīgs risinājums. Vienīgais priekšnosacījums – izvēlēties līdzīgas krāsas un stila dekorus, lai gan jaunie, gan līdzšinējie dekori un elementi būtu saderīgi vai papildinātu viens otru.

Pirms iegādājies jaunus dekorus, pārskati esošo kolekciju

Lai izdekorētu savu mājokli budžetam draudzīgā veidā, ieteicams vispirms izvērtēt un izskatīt savā rīcībā jau esošo kolekciju. Pēc tam, balstoties uz vēlmēm, var iegādāties pāris jaunus elementus, lai atsvaidzinātu dekorācijas. Piemēram, ja vēlies iegādāties Ziemassvētku eglīšu rotājumus, ieteicams iegādāties papildus 1-2 jaunus unikāla izskata Ziemassvētku dekorus, kas lieliski papildinās jau esošos.

Vēl viens ieteikums ir izmantot vai iegādāties divus dažādus, bet vienādas formas Ziemassvētku eglīšu rotājumu komplektus un ik pa gadam tos mainīt, kombinējot. Piemēram, vienu gadu no abiem komplektiem izvēlēties tikai rotājumus sudraba krāsā un aukstākos krāsu toņos, piemēram, zilā krāsā, bet nākamgad – sudraba krāsas rotājumus papildināt ar rotājumiem siltākos krāsu toņos.

Tomēr paturi prātā, ka mantotajiem rotājumiem, it sevišķi to stikla un metāla daļām, ir jāpievērš īpaša uzmanība – tie var aprūsēt vai atsevišķas detaļas gaismas ietekmē var kļūt trauslas un saplīst. Ja tā gadās, aizvieto bojātās detaļas ar jaunām, uzmanīgi notīri rotājumus un pēc svētkiem iepako atsevišķā papīra maisiņā vai caurspīdīgās plastmasas uzglabāšanas kastēs, lai izvairītos no nejaušiem bojājumiem.

Veids, kā ietaupīt ilgtermiņā, ir tādu dekoru izvēle, kas kalpos ne tikai Ziemassvētku laikā, bet arī citu svinību laikā. Piemēram, stikla kupolu var izmantot dažādos gadalaikos: ziemā tā ir lieliska vieta, kur ievietot Ziemassvētku rotājumus vai gaismas virtenes, savukārt citos gadalaikos tas var pārvērsties par centrālo elementu, ko var dekorēt ar paša salasītiem priežu čiekuriem, sūnām vai augiem podiņos.

Gaisma, mājīgums un mazāks enerģijas patēriņš

Papildus Ziemassvētku eglītei, ir vērts padomāt par dekorācijām arī citās mājokļa zonās. Izvieto uz palodzēm vai iekar logos dažādus apgaismojuma elementus, izklāj jaunu paklāju vai iegādājies dažus jaunus spilvenus pāris eiro vērtībā. Tie padarīs interjeru mājīgāku, svinīgāku un aukstajā sezonā arī omulīgāku. Nemaz nerunājot par praktiskajām priekšrocībām, jo aizkari un paklāji nav tikai dekoratīvi aksesuāri – tiem ir būtiska nozīme, lai uzturētu mājokli siltu. Tie katrā telpā aiztur siltumu un samazina siltuma zudumus caur grīdām un logiem.

Arī izmantojot tādas apgaismojuma dekorācijas, kā, piemēram, LED lampas un gaismas virtenes, iespējams ietaupīt elektroenerģiju. Ikoniskais “STRÅLA” abažūrs, kas veidots zvaigznes formā un kurā iestrādāta LED spuldze, ir ārkārtīgi ilgtspējīga un finanšu resursus saudzējoša izvēle. LED spuldzes kalpo ilgāk un patērē mazāk enerģijas nekā kvēlspuldzes. Standarta 250 lūmenu LED spuldze, kas ir ieslēgta visu diennakti, patērēs tikai 1,31 kWh mēnesī. Tas nozīmē, ka atkarībā no pakalpojumu sniedzēja tarifiem, tās darbības nodrošināšanai iztērēsi tikai dažus desmitus centu.

Vēl viens maciņam draudzīgs apgaismojuma risinājums ir ar baterijām darbināmas LED gaismas virtenes. Vēl ilgtspējīgākam rezultātam ieteicams izmantot atkārtoti uzlādējamās baterijas, kas ļaus samazināt ne tikai izmaksas, bet arī atkritumu apjomu. Atkarībā no bateriju tipa, tas atkārtoti var uzlādēt līdz pat 1000 reizēm. Praktiska un noderīga lieta ir virtenēs iebūvētais taimeris, kas katru dienu ieslēgs apgaismojumu vienā un tajā pašā laikā un izslēgs to pēc sešām stundām.

Dāvanu saiņošana "zero waste" stilā

Dāvanu dāvināšana ir viena no neatņemamām Ziemassvētku tradīcijām. Tie, kuriem patīk pašiem iesaiņot dāvanas, var vienkārši atkārtoti izmantot papīra maisiņus no iepriekšējiem pirkumiem.

“IKEA” aptaujas dati atklāj, ka praktiskas lietas ir visiecienītākās dāvanas Latvijas iedzīvotāju vidū. Arī šādas dāvanas var praktiski iesaiņot, pārvēršot iepakojumu par daļu no dāvanas. Gan ēdamās, gan cita veida dāvanas var skaisti ievietot dažādu izmēru stikla traukos vai kastēs. Tāpat dāvanas iespējams ietīt un iepakot tekstilizstrādājumos, piemēram, dvieļos vai auduma salvetēs. Tādā veidā iesaiņojums kļūs par dāvanas sastāvdaļu. Auklas un lentītes var aizstāt ar praktiskākiem un ilgāk kalpojošiem aksesuāriem, piemēram, gaismas virtenēm. Priežu čiekuri, zariņi un citi dabas atribūti arī var kalpot kā Ziemassvētku rotājumi.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.