Menu
 

Profesore: Potenciālos darbiniekus var motivēt ar pārdomātu darba vidi Apriņķis.lv

  • Autors:  Rosita Zvirgzdiņa, biznesa augstskolas "Turība" Uzņēmējdarbības vadības fakultātes profesore
Profesore: Potenciālos darbiniekus var motivēt ar pārdomātu darba vidi Foto: pixabay.com

Salīdzinoši nesen plašsaziņas līdzekļos tika izvērsta plaša diskusija par to, vai darba sludinājumos būtu nepieciešams norādīt atalgojumu. Ņemot vērā, ka algu publiskošana var radīt tirgus kropļošanu, biznesa augstskolas "Turība" Uzņēmējdarbības vadības fakultātes profesore Rosita Zvirgzdiņa aicina sludinājumu autorus uzsvērt citus aspektus, kas motivētu potenciālos darbiniekus pieteikties, piemēram, darba vides priekšrocības, iespēju strādāt attālināti, darbu savienot ar citiem pienākumiem vai iegūt papildu brīvdienas. 

Videi aizvien lielāka nozīme

Lielāko daļu no laika, kurā esam nomodā, mēs pavadām darbā. Faktiski darbā aizvadām aptuveni trešo daļu no sava mūža, tāpēc videi ir būtiska ietekme uz mūsu pašsajūtu, veselību un arī motivāciju. Darbā ar jauniešiem pārliecinos, ka viņi apkārtējai videi pievērš aizvien lielāku uzmanību, rūpīgi izvērtējot, vai tā ir mūsdienīga, pienācīgi aprīkota un ērta.

Ar vidi nedomāju tikai ergonomiski iekārtotu darba vietu, papildus tam liela nozīme ir virknei šķietamu sīkumu, kuri kopumā var krietni atvieglot darba ikdienu, piemēram, atpūtas telpa ar iespēju pagatavot kafiju, visiem darbiniekiem pieejama ēdnīca ar plašu piedāvājumu un draudzīgām cenām vai darbinieku virtuve, atsevišķa telpa vai vieta teritorijā tiem darbiniekiem, kuri smēķē, augi vai apstādījumi, sakārtota infrastruktūra ne tikai tiem, kas pārvietojas ar auto, bet arī riteņbraucējiem (tostarp drošas velonovietnes).

Komandu saliedējošie pasākumi

Ikvienā uzņēmumā būtiska nozīme ir mikroklimatam un personiskai pieejai. Jo lielāks kolektīvs, jo, protams, grūtāk to nodrošināt, taču reizēm tieši šādas lietas darbinieki vērtē tikpat augstu kā atalgojumu, jo visu nav iespējams izmērīt naudā. Prieks, ka aizvien vairāk uzņēmumu mūsdienās domā par komandu saliedējošiem pasākumiem – kopīgām ekskursijām, sporta spēlēm u. tml. –, vienlaikus sekmējot arī aktīvu un veselīgu dzīvesveidu.

Uzņēmumu vadītājiem vai atbildīgajiem par personālu noteikti jāņem vērā, ka ikviens darbinieks būs iepriecināts par personisku pieeju, piemēram, ja darba vietā atcerēsies viņa dzimšanas dienu, novērtēs personīgos sasniegumus ne tikai darbā, bet arī ārpus tā, piemēram, iegūtu papildu izglītību vai veiksmīgu dalību kādās sacensībās.

Elastīgs darba laiks kā būtiska motivācija

Vēl viens būtisks aspekts, kas darbavietas izvēles jomā ierindojas līdzās atalgojumam, ir jautājums par darbalaiku un tā elastību. Jauniešiem, studējošiem cilvēkiem, māmiņām un daudzām citām darbinieku grupām elastīgs darba laiks vai iespēja kā bonusu iegūt papildu brīvdienu var šķist pat būtiskāka nekā atalgojums. Tāpat jāņem vērā, ka lielā daļā gadījumu darbinieki, kuri tiek motivēti ar papildu brīvdienām, atvaļinājumu vai elastīgākām darba stundām, strādā ar daudz lielāku degsmi un atdevi.

Liela nozīme ir arī kopības sajūtai vai piederībai – iespējai darbiniekam parādīt savu personību, kā arī iepazīt kolēģus un vadību. Neformāla vide ir ļoti būtiska, lai mazinātu darbinieku rotāciju, taču tikpat būtiski ir ievērot trauslo robežu, lai tā nepārmāktu profesionālos aspektus, jo nerakstīto zelta likumu par to, ka nedrīkst jaukt tēmas, kas apspriežamas birojā un pie bāra letes, neviens nav atcēlis.

Sludinājums, kas uzrunā pašu autoru

Veidojot darba sludinājumu, noteikti nevajag kautrēties pieminēt vidi, sakārtoto infrastruktūru, darba laiku, kolektīvos pasākumus un iespējas iegūt papildu bonusus, ne tikai naudas izteiksmē. Ikviena priekšrocība, arī pati mazākā, var izrādīties ļoti būtiska. Ikvienam, kas veido darba sludinājumu, pēc tā sagatavošanas ieteiktu apsēsties, pārlasīt un padomāt, vai mani pašu tas uzrunā.

Runājot par prasībām pretendentiem, kas ir neiztrūkstoša sastāvdaļa ikvienā darba sludinājumā, aicinātu padomāt, vai tiešām vienmēr ir nepieciešamas motivācijas vēstules. Nevienam nav noslēpums, ka liela daļa darba meklētāju gatavo tās pēc principa "copy – paste", nomainot tikai uzņēmuma nosaukumu un kāroto amatu. Šo obligāto prasību vairumā gadījumu var aizvietot ar vairākiem jautājumiem, uz kuriem pretendentam jāatbild, un kas palīdzētu atklāt vairāk par viņa personību.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.