Menu
 

Pētījums: Uzņēmumu optimisms sasniedzis sen nepieredzētu līmeni

  • Autors:  Regīna Ikala, bankas "Citadele" ārējās komunikācijas vadītāja
Pētījums: Uzņēmumu optimisms sasniedzis sen nepieredzētu līmeni Foto: pixabay.com

Latvijas uzņēmēju noskaņojums šoruden ir labākais pēdējo piecu gadu laikā, lielajiem uzņēmumiem sasniedzot pat pirmskrīzes gadu optimismu, liecina “Citadele Index” pētījums.

Latvijas uzņēmēju noskaņojums šoruden ir uzlabojies, un “Citadele Index” ir 52,4 punkti, salīdzinot ar 51,3 punktiem iepriekšējā ceturksnī. Tas ir optimistiskākais uzņēmēju noskaņojums kopš 2013. gada sākuma, kad rādītāji bija līdzvērtīgi.

Turklāt Latvijas lielo uzņēmēju noskaņojums sasniedzis sen nepieredzētu optimismu un ir pirmskrīzes gadu līmenī. “Citadele Index” uzņēmumiem ar vairāk nekā 250 darbiniekiem šoruden ir 62,5 punkti, kas ir augstākais indekss kopš 2006. gada nogales, kad tas bija 63,5.

Mazie un vidējie uzņēmēji gan ir noskaņoti piesardzīgāk. Ar indeksu 57,0 optimistiski noskaņoti ir vidējo uzņēmumu vadītāji ar darbinieku skaitu no 50 līdz 249. Indekss mazajiem uzņēmumiem, kuri dod darbu no 10 līdz 49 darbiniekiem, ir 52,6, bet mikrouzņēmumu optimisms ir piesardzīgāks – 50,6 punkti.

Bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš saka: “Augošā ekonomika un uzņēmēju optimisms kopumā ir laba ziņa, jāatzīmē gan, ka acīmredzot mazie uzņēmumi šo pozitīvo vilni ekonomikā līdz galam vēl neizjūt. Beidzot pozitīvs vērtējums ir visos indeksu veidojošajos griezumos – aktivitāte valstī un nozarē, konkurence nozarē, uzņēmuma apgrozījums, rentabilitāte, finansiālais stāvoklis, darbinieku skaits un investīcijas. Pagājušajā ceturksnī uzņēmēju vērtējums par rentabilitāti un finanšu stāvokli vēl bija pesimistisks. Tāpat tirdzniecības un pakalpojumu nozaru uzņēmumu noskaņojumam ir tendence uzlaboties, savukārt optimisms ražošanā un būvniecībā, kas ilgu laiku bija optimistiskākās nozares Latvijā, mazinās.”

Optimistisks noskaņojums vērojams visās tautsaimniecības jomās, un pēdējā ceturksnī īpaši ir uzlabojies pakalpojumu nozares noskaņojums, indeksam pieaugot līdz 52,9. Līdzīgs optimisma līmenis ar indeksu 52,6 ir būvniecībā, savukārt ražošanas un tirdzniecības nozaru uzņēmumu vadītāji noskaņoti nedaudz mazāk optimistiski – to indekss attiecīgi 52,7 un 51,4. Pakalpojumu jomā visoptimistiskāk noskaņota ir IT nozare, savukārt piesardzīgākie optimisti ir izglītības, transporta un uzglabāšanas pakalpojumu sniedzēji.

Kopumā noskaņojums uzlabojies gan eksporta, gan vietējā tirgū strādājošajiem uzņēmumiem. Eksportējošo uzņēmumu indekss ir 55, savukārt neeksportējošo uzņēmumu optimisms – 51,26 punkti.

“Citadele Index” ir pētījums, ko banka “Citadele” Latvijā veic kopš 2004. gada. Katru ceturksni tiek aptaujāti 750 uzņēmumu īpašnieki un to vadītāji. Aptauju un datu apkopojumu nodrošina tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs “SKDS”. Pētījumā savu viedokli pauduši ražotāji, tirgotāji, būvnieki un pakalpojumu sniedzēji no visiem Latvijas reģioniem.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.