Menu
 

Dārzkopības eksperts: Kāpēc mulčēt dārzu uz ziemu

  • Autors:  Māris Narvils, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības eksperts
Foto - pixabay.com Foto - pixabay.com

Ziemas mulčas galvenais uzdevums ir pasargāt augus dārzā līdzīgi kā mežā, kur nobirušās lapas pilnībā nosegušas zemsedzi, un neviens augs nav stresā par gaidāmo ziemu. Ar augu kaļķošanu vien ziemas mainīgajos laika apstākļos augi dārzā nebūs pietiekami pasargāti, – kaļķojot tiek nosegta un pasargāta vien koku un krūmu augšdaļa, bez aizsardzības atstājot sakņu sistēmu.

Tās pasargāšanai vislabāk der organiskie mulčējamie materiāli, piemēram, koku lapas, jo tās ir ērti sabērt. Ir labi, ja tās pat ir nedaudz mitras, nebūs jābaidās, ka ziemas vēji lapas aizpūtīs pa gaisu. Daudzgadīgajiem augiem nav svarīgs lapu izmērs, bet dārzeņu kultūrām, tādām kā ķiploki, ir vērts izmantot maza izmēra bērzu, liepu, vītolu un kārklu lapas. Izmantojams ir arī siens, salmi, šķelda.

Neatkarīgi no mulčas materiāla jāievēro pareiza tās izlīdzināšana – vienādā 10 cm biezā kārtā apdobes zonā, bet sala jutīgākām kultūrām, ja apjomi to atļauj, būtu ieteicams mulčēt vainaga projekcijā. Būtiski atcerēties, ka ap sakņu kaklu vienmēr jāatstāj 8–10 cm brīva nemulčēta josla.

Kā saprast, cik daudz ar to, kas ir, var nomulčēt? Kubikmetrs materiāla pietiek 10 m2 apdobes zonas nomulčēšanai. Darbu sāk no tālākā dārza stūra. Ja nav pārliecības, ka pietiks visam, noteikti mulčē visus pārstādītos un no jauna stādītos augus, kā arī pašus sala jutīgākos.

Savukārt grauzēju darbības ierobežošanai jāizliek līmes lamatas. Svarīgi, lai tām nevar piekļūt putni un slapjums. Palaikam pa nomulčēto vietu var pastaigāt un to piemīcīt, lai saprastu, vai apakšā zemi nav izcilājis kurmis.

Mulča droši pasargās no jebkura kailsala, un zem sniega pat ļoti stiprā salā augsne sasals minimāli.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.