Menu
 

Esiet pazīstami: "spožais zirgs" – pabērzu smiltsērkšķis

  • Autors:  Dailonis Pakalns, “Mēness aptiekas” eksperts, Rīgas Farmaceitiskās fabrikas herbālo produktu līnijas “Dr. Pakalns” tēvs, bioloģijas zinātņu doktors
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Šis ārstniecības augs dabā sastopamas Kaukāza, Urālu, Altaja, Aizbaikāla un citos mērenā klimata kalnu rajonos, mazauglīgās smilšainās vai oļainās augsnēs. Latvijā parādījies kopš 19. gs. un sastopams visā teritorijā, īpaši Rietumu rajonos.

Jau pirms gadu tūkstošiem smiltsērkšķis izmantots Āzijas tautu medicīniskajās sistēmās, ir atsauces Tibetas mūku traktātos. Leģendas ar darbības aprakstiem saistītas ar Ķīnu, Mongoliju, Altaju, Maķedonijas Aleksandru un Čingizhana impēriju. Aprakstīts Senās Grieķijas dziednieku sacerējumos. Auga latīniskais nosaukums Hippophaë rhamnoides L. nozīmē spožais zirgs.

Smiltsērkšķa sula bija oficiāls Ķīnas atlētu dzēriens 2008. gada Pekinas vasaras olimpiādē.

Mūsdienās droga novērtēta  PVO monogrāfijā par NVS valstīs lietotām drogām, iekļauta Ķīnas, Krievijas farmakopejās. Pašlaik tai nav priekšraksta Eiropas Farmakopejā un nav  izstrādāta Eiropas Zāļu aģentūras herbālā monogrāfija. Zinātniski pamatotas izvērtēšanas darbs turpinās, bet saglabājas veselīguma norādes, ka smiltsērkšķa sēklas veicina organisma dabiskās aizsargspējas, labvēlīgi iedarbojas uz imūnsistēmu;  ādas veselībai – sausas ādas gadījumā palīdz saglabāt veselīgu ādu un gļotādu funkcijas. Sula un eļļa, lietojot multibotāniskās kombinācijās gremošanas veselībai, labvēlīgi ietekmē zarnu trakta aktivitāti, veicina metabolismu, bet kardiovaskulārai veselībai – sirds sistēmas stiprināšanu.

Pabērza smiltsērkšķis ir vasarzaļš, zarots, ērkšķains divmāju koks vai krūms. Ziedi sīki, sievišķie ziedi mazos ķekaros lapu žāklēs, vīrišķie – lodveida galviņās. Augļi dzelteni līdz oranži, sulīgi, spīdīgi kauleņi ar savdabīgu skābu, pēc tam saldenu garšu un ananasam līdzīgu smaržu. Sēklas – olveida, tumši brūnas. Augļi nogatavojas septembrī–oktobrī. Polivitamīnu droga, no kuras iegūst sulu, bet no žāvētām izspaidām – eļļu vai tās koncentrātu. Sulu izmanto vitamīnu un diētiskos produktos, eļļa – monopreparātos vai kombinēto preparātu sastāvā.

Ķīmiskais sastāvs

Smiltsērkšķa droga satur unikālu vitamīnu kombināciju, tostarp karotinoīdus, tokoferolus, askorbīnskābi, B grupas vitamīnus, folijskābi, nikotīnskābi. Satur flavonoīdus kemferolu, izoramnetīnu, rutīnu, kvercetīna tri- un tetraglikozīdus, ābolskābi, pektīnvielas, sterīnus, holīnu, miecvielas, fenolus, daudzas minerālvielas. Smiltsērkšķa augļu mīkstumā ir līdz 8% eļļas, kas sastāv no dažādu, pārsvarā linolskābes un linolēnskābes, taukskābju triglicerīdu maisījuma. Sēklās ir līdz 12,5% eļļas, līdz 10,9 mg% karotinoīdu, zeaksantīns, antioksidants likopēns. Karotīnu daudzumam, rēķinot uz β-karotīnu, jābūt ne zemākam par 10 mg%, flavonoīdu daudzumam, rēķinot uz rutīnu, ne zemākam par 1,5%.

Nozīmīgākās veselīguma norādes

Smiltsērkšķa svaigu augļu drogai raksturīga daudzveidīga farmakoloģiska darbība. No augļu mīkstuma iegūtā eļļa veicina saistaudu granulāciju un epitelizāciju (dzīšanas procesus). Elpceļu slimību gadījumā fitoterapijā izmantojama kā organisma vispārspēcinošs līdzeklis, tam piemīt arī pretiekaisuma, pretmikrobā, brūču un čūlu dziedējošā, reģenerāciju veicinošā, antioksidantā darbība; ir vitamīnu avots.

Lieto kā ārstniecības palīglīdzekli brūču, apdegumu, ādas un augšējo elpceļu gļotādas bojājumu, tonsilīta, faringīta, rinīta u. c. deguna dobuma iekaisumu ārstēšanai, kuņģa un zarnu gļotādu iekaisuma gadījumā. Čūlas slimības gadījumā – līdzās sekrēciju mazinošiem un Helico baktērijas nomācošiem līdzekļiem rekomendē reģenerāciju veicinošo  smiltsērkšķa eļļu, dermatoloģijā – ekzēmu un gļotādu iekaisumu terapijai. Ginekoloģijā eļļu izmanto tamponu mitrināšanai infekciozi iekaisīgu slimību gadījumos.  Efektīvi atjauno spēku pēc smagas fiziskas un psiholoģiskas slodzes, nervu stresa, drogai piemīt imūnsistēmu stimulējoša ietekme.

Kāds ir zinātniskais pamatojums

Augu izcelsmes uztura bagātinātāju veselīguma norādēm ir jābūt zinātniski pamatotām, lai patērētāji izdarītu apzinātu izvēli un būtu pārliecināti, ka norāde nav maldinoša. Ir izveidots zinātniski pamatots atļauto veselīguma norāžu saraksts attiecībā uz pārtikas produktiem. Kopš 2008. gada Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) izvērtē zinātniskos pierādījumus un dod slēdzienu, vai tie ir pietiekami pamatoti, lai apstiprinātu produkta ietekmi uz patērētāja veselību. EFSA izskatījusi vairākus tūkstošus dalībvalstu iesniegtu veselīguma norāžu par pārtikas produktiem.

Smiltsērkšķim kā nepamatoti ir noraidīti vairāki desmiti piedāvāto veselīguma norāžu. Viens no noraidījuma iemesliem – dažādas oficiāli atļautas, bet būtiski atšķirīgas eļļas ieguves tehnoloģijas. Smiltsērkšķa eļļa pieder medicīnisko eļļu grupai kā vitamīnu preparāts. Klasiskā tehnoloģijā pēc sulas ieguves žāvētās izspaidas macerē ar saulespuķu eļļu. Modernizētajā tehnoloģijā drogu nostādināšanu ar eļļu aizvieto ar aktīvo vielu izvilkšanu organiskajos šķīdinātājos, kam seko iegūtā ekstrakta šķīdināšana izvēlētā augu eļļā.

Konkrēti smiltsērkšķa eļļu iegūst no augļa mīkstuma vai no sēklām, ekstraģējot ar metilēnhlorīdu apmēram 40 ºC temperatūrā, pēc tam šķīdinātāju nodestilē CO₂ vidē, pievienojot nedaudz ūdens. Abos gadījumos būtiski atšķiras aktīvo vielu daudzums. Ar šo metodi eļļā iegūst lielāku karotinoīdu, bet mazāku brīvo taukskābju daudzumu.

Izvērtēšanas darbs turpinās, bet pagaidām saglabājas veselīguma norādes, ka smiltsērkšķa sēklas veicina organisma dabiskās aizsargspējas, labvēlīgi iedarbojas uz imūnsistēmu;  ādas veselībai – sausas ādas gadījumā palīdz saglabāt veselīgu ādu un gļotādu funkcijas. Sula un eļļa, lietojot multibotāniskās kombinācijās gremošanas veselībai, labvēlīgi ietekmē zarnu trakta aktivitāti, veicina metabolismu, bet kardiovaskulārai veselībai – sirds sistēmas stiprināšanu.

Lietojam uzturā

No augļiem gatavo sulas, sīrupus, marmelādes, ievārījumus, želejas u. c. pārtikas rūpniecības izstrādājumus. Lieto citu produktu vērtības papildināšanai, izmanto kā piedevu ikdienas uzturā un kompleksos uztura bagātinātājos, citu produktu vitaminizēšanai. Mājas kulinārijā augļi populāri kā vērtīgs dabisko vitamīnu avots.

Ādas kopšanai kosmētikā

Eļļu izmanto kā barojošu sejas ādas masku, jutīgas, viegli iekaisušas ādas kopšanai: mīkstina un mitrina ādu, mazina lokālo kairinājumu, palīdz novērst saules radiācijas radītos iekaisumus, aizsargā no brīvo radikāļu ietekmes, kavē ādas novecošanos. Galvenokārt lieto krēmos, dušas želejās, šampūnos, ziepēs. Auksti presējot, iegūts smiltsērkšķa mandeļeļļas ekstrakts, kas apvieno mandeļeļļas mīkstumu ar smiltsērkšķa atjaunošanas potenciālu, derīgs praktiski visiem ādas tipiem. Ierosināts izmantot kā alternatīvu kosmētikā, īpaši bērniem un jutīgai ādai, kas nepanes olīveļļu.

Drogas zāļu formu daudzveidība

Atzīmējama smiltsērkšķa drogas zāļu formu daudzveidība. Gatavo svaigu augļu uzlējumu, ņemot 40–50 g uz 1 litru ūdens, dzer pa 2–3 glāzēm dienā. Lieto tinktūru, eļļu, sulu, sīrupu, kapsulas, tabletes. Eļļu iekšķīgi lieto pa tējkarotei 2–3 reizes dienā 30–40 minūtes pirms ēšanas. Ārīgi tamponu mitrināšanai pa 5–10 ml.

Kontrindikācijas – paaugstināts jutīgums, akūtas gremošanas sistēmas, žultsceļu, aknu slimības.   

Uztura bagātinātājos

Smiltsērkšķa drogu kā izejvielu izmanto, lai iegūtu eļļu un sulu, savukārt tos – uztura bagātinātāju ražošanā. Latvijas uztura bagātinātāju sarakstā reģistrēti vairāki desmiti produktu, kuru sastāvā ir smiltsērkšķa eļļa vai sula. 

Reģistrētie produkti ir monopreparāti (eļļas koncentrāta šķīdumi, sulas sīrupi) vai arī tie ir kā komponents multibotāniskās kombinācijās ar citu augu drogu ekstraktiem (ehināciju, asinszāles, timiāna lakstu, kliņģerītes ziedu, salvijas lapu, altejas sakņu), ēteriskām eļļām (eikalipta, tējaskoka) vai to komponentiem (mentols, anetols), taukeļļām (olīvu, mandeļu, sezama, saulespuķu, rapšu) vai eļļu ekstraktiem (kviešu asnu, rožu, kliņģerītes, asinszāles), ar propolisu, medu. Aerosolos kopā ar kliņģerītes ziedu un asinszāles lakstu eļļām lieto augšējo elpceļu sistēmas gļotādas fizioloģiskā stāvokļa uzlabošanai saaukstēšanās gadījumos. Darbojas kā antioksidants un aktivē organisma imūnsistēmu.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.