Menu
 

Siguldā veido autentisku Gaujas astes plostu

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

Latvija UNESCO Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajam sarakstam kopā ar piecām valstīm (Austriju, Čehiju, Poliju, Spāniju un Vāciju) nominējusi plostnieku amata prasmes. Kā informēja Siguldas novada pašvaldībā, 24.martā iesniegumu no Latvijas puses parakstīja kultūras ministrs, attālināti klātesot šī aroda atbalstītājiem.

Gaujas plostnieka amats jau kopš 2018. gada ir iekļauts Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, tāpēc liels pagodinājums būtu, ja plostnieka amatu 2022. gadā iekļautu arī UNESCO Cilvēces nemateriālā mantojuma sarakstā. Tā kā Gauja līkločos plūst caur Siguldas novadu, tā kultūras jomas speciālisti turpina celt godā šo Gaujas krastos tik būtisko nodarbi. Lai lieliem un maziem novadniekiem un pilsētas viesiem būtu iespējams uzzināt vairāk par senāko koku transportēšanas veidu – koku pludināšanu pa upi – un savām acīm skatīt autentisku Gaujas plostu, informatīvi izglītojošu projektu veido “Ozollīči” sadarbībā ar citām biedrībām.

Ideju par plosta būvi un informatīvi izglītojošas ekspozīcijas izveidi ir izlolojis siguldietis Māris Ansis Mitrevics. Būdams entuziasma pilns vides aizsardzības inspektors viņš ne vien turējis rūpi par Gaujas Nacionālo parku, bet savulaik arī pats ir strādājis uz Gaujas gan par koku pludinātāju, gan par pludināšanas meistaru.

“Gaujai manā dzīvē ir īpaša vieta, tāpēc Sigulda kļūs par pirmo vietu Latvijā, kur mēs piedāvāsim apskatei gan autentisku Gaujas astes plostu, gan izvērstu ekspozīciju par Gaujas plostnieku amatu. Daudzas no tajā skatāmajām fotogrāfijām par baļķu pludināšanu Gaujā būs manis paša uzņemtas, kolekciju papildinās arī Latvijas Fotogrāfijas muzeja fondos atrodamās liecības. Būs iespēja redzēt gan Gaujas krasta ainavas, gan krautuves un zalomus – baļķu sastrēgumus,” izteicies idejas iniciators.

Fotogrāfijās un uzskates materiālos būs uzskatāmi redzamas arī kartes ar dažādiem Gaujas plostošanas ceļa posmiem, kas ļaus ikvienam uzzināt vairāk par siguldiešiem tik svarīgo upi.

Projekts par autentiska Gaujas astes plosta un informatīvi izglītojošas ekspozīcijas izveidošanu ir viens no 12 projektiem, kas šogad ieguvis Siguldas novada pašvaldības atbalstu kultūras un sabiedrībai nozīmīgu projektu konkursā. Šobrīd notiek plosta izveides sagatavošanas darbi, un Siguldā Gaujas krastos tas būs skatāms vasarā.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.