Menu
 

Kāpēc māla apmetums uzlabo mājokļa veselību? Apriņķis.lv

  • Autors:  Harijs Tučs, “RB&B EKOmateriāli” pārstāvis
Foto - pixabay.com Foto - pixabay.com

Pieaugot energoresursu cenām, ēkas tiek celtas aizvien blīvākas. Tā kā blīvo konstrukciju dēļ telpā praktiski vairs nenotiek gaisa apmaiņa, tad telpā var uzkrāties mitrums un palielināties gaisa piesārņojums. Kvalitatīva un veselīga gaisa nodrošināšanai aizvien lielāka nozīme ir konstrukcijas materiāliem, kas spēj novērst lielas mitruma svārstības un absorbēt kaitīgās vielas.

Mitruma pīķu novēršana

Māls spēj uzsūkt mitrumu, novēršot gaisa mitruma palielināšanos, un atdot to atkal atpakaļ telpā, kad gaiss ir kļuvis sausāks. To sauc par absorbciju un desorbciju. Māls gan nevar pilnībā izvadīt mitrumu no telpas un nevar arī būt gaisa mitrinātājs, ja gaiss ilgstoši ir pārāk sauss, jo kaut kāda iemesla dēļ gaisa apmaiņa ir par lielu. Māla apmetums var novērst mitruma pīķus, ko izraisa liels mitruma daudzums, piemēram, no ēst gatavošanas, mazgāšanās dušā vai no izžautas slapjas veļas. Tas funkcionē kā mitruma buferis, kas uzsūc un uzglabā lieko mitrumu. Tāpēc telpā saglabājas vienmērīgs mitruma līmenis.

Mums bieži jautā, cik bieza māla kārta ir vajadzīga, lai panāktu jūtamu mitruma regulēšanas efektu? Optimālu mitruma apjoma uzsūkšanu nodrošina māla apmetums vai māla plātne 15 mm biezā kārtā. Ja mitrums telpā ir palielināts, labs māla apmetums pirmo divu stundu laikā spēj uzņemt vairāk nekā 25 g/m2. Tas nodrošina to, ka neaizsvīst logi, neveidojas kondensāts uz sienām un pelējuma sēnēm nav augšanai un attīstībai nepieciešamā mitruma.

Turklāt ir pierādīts, ka nav īpaši liela atšķirība starp 15 mm un 25 mm biezām kārtām. Paši svarīgākie ir apmetuma kārtas virsējie milimetri, kur notiek izšķirošā mitruma apmaiņa. Lai ūdens molekulas iespiestos dziļāk par 15 mm sienas konstrukcijā, paiet ilgs laiks, pa kuru jau mitrums sen ir izvēdinājies vai arī situācija ir mainījusies.

Gaisa attīrīšana

Līdzīgi kā ar mitruma uzsūkšanu, māls spēj absorbēt kaitīgās vielas un smakas. Latvijas Būvnormatīvu izstrādātāji uzskata, ka “galvenais instruments gaisa kvalitātes uzlabošanai ir ēku ventilācijas sistēmas”. Taču Šveices pētījums apliecina pretējo, proti, ka mehāniskās ventilācijas iekārtas gaisa piesārņojuma problēmu ne vienmēr atrisina, bet gan vēl vairāk saasina. Pētījumā par gaisa kvalitāti zema enerģijas patēriņa mājās tika konstatēts, ka dažās mājās ar mehānisko ventilāciju ir lielāka formaldehīdu koncentrācija, nekā mājās bez ventilācijas iekārtām. Tas tiek skaidrots gan ar nepietiekošu gaisa apmaiņu, ja ventilācija darbojas normālā režīmā, gan ar to, ka ventilācija “izsūc” kaitīgās vielas no konstrukcijām, tā vēl vairāk pasliktinot gaisa kvalitāti.

Kaitīgās vielas jeb tā sauktie gaistošie organiskie savienojumi (GOS), kas ir celtniecības materiālos, elektroprecēs, mēbelēs, paklājos, tīrīšanas un dezinfekcijas līdzekļos u.c., rada ne tikai nepatīkamas smakas, bet var izraisīt arī galvassāpes, koncentrēšanās samazināšanos, alerģiskas reakcijas, niezi un citas veselības problēmas.

Mūsdienās vairs nenodala sliktu smaku no kaitīgas smakas, jo arī slikta smaka nav veselīga. Ja telpā ir svaigs gaiss, tā jau pati par sevi ir vērtība. Māls nevar atindēt gaisu, proti, nevar noārdīt jeb sadalīt kaitīgās vielas, bet māls var tās absorbēt un uzglabāt, sasaistot un noturot smaku molekulas līdz brīdim, kad kaitīgo vielu koncentrācija telpā ir samazinājusies, t.i., izvēdinājusies līdz niecīgam daudzumam, un tikai tad šīs molekulas tiek atbrīvotas tādā apjomā, ka mēs tās nevaram sajust. Labs piemērs ir cigarešu smaka, ko var samazināt ar māla apmetumu. Turklāt mālu izmanto arī kanalizācijas ūdeņu attīrīšanā.

Darbības mehānisms: mazas daļiņas – liels laukums

Māla minerāli sastāv no vairākiem slāņiem jeb plāksnītēm. Būtiskākā māla fizikālā īpašība ir ļoti lielais iekšējās virsmas laukums. Dažu minerālu iekšējās virsmas laukums 1 gramā ir 10 m2, bet citiem – 1000 m2, t.i., apt. 30 x 30 m liels laukums. Tāpēc tie var saistīt lielu daudzumu ūdens tvaiku. Māla minerālus kā absorbentus izmanto ne tikai medicīnā, bet arī naftas produktu attīrīšanai.

Termiskā akumulācijas masa

Arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta māla produktu termiskajai akumulācijas masai, kas ir ļoti būtisks priekšnosacījums patīkamam telpas klimatam un labai skaņas izolācijai. Ilgu laiku uzmanības centrā bija ārkārtīgi bieza siltumizolācija un maksimāli vieglas ēkas. Šobrīd arvien vairāk tiek atzītas smago celtniecības produktu priekšrocības, kas izlīdzina temperatūras svārstības.

Visiem ir zināms teiciens, ka masīvas ēkas vasarā tik ātri neuzkarst un ziemā strauji neatdziest. Raugoties no klimata pārmaiņu aspekta, tiek uzskatīts, ka aizsardzība pret vasaras tveici nākotnē kļūs svarīgāks aspekts, nekā siltumizolācija, un vasaras tveice kļūs par primāro problēmu. Piemēram, Itālijā ir ļoti izplatīti celtniecības produkti no māla, jo nav nemaz daudz citu variantu, lai izpildītu aizvien stingrākas būvnormatīvu prasības par aizsardzību pret vasaras tveici.

Veselīga estētika

Nevajadzētu par zemu novērtēt krāsas ietekmi uz noskaņojumu un labsajūtu. Māla apmetums un krāsa nav tikai brūna un garlaicīga. Krāsas devējs ir nevis krāsviela vai pigmenti, bet gan māla minerāla veids, kas ir gan zaļganos, gan sārtos, gan melnos u.c. toņos. Piemēram, kaolinītu izmanto balto toņu ražošanā. Pateicoties savam dzīvīgajam izskatam, tas ir ne tikai optiski pievilcīgs, bet arī patīkams taustei. Virsmas tekstūra ir atkarīga no sastāvdaļām un uzklāšanas veida. Pievienojot perlamutra graudus, var panākt mirdzuma efektus un atkarībā no virsmas apstrādes, var iegūt gludu vai graudainu izskatu.

Vēdināšana paliek spēkā

Lai arī cik izcilas būtu māla fizikālās īpašības, vēdināšanu nedrīkst atstāt novārtā. Māls ir pavisam vienkāršs materiāls, un tas nav nekāds brīnumlīdzeklis. Māls var mitrumu uzglabāt un līdzsvarot, bet tas nevar mitrumu saražot. Piemēram, ja ēkā ir ļoti intensīva gaisa apmaiņa, tad arī māla spējas kaut kad ir izsmeltas. Vai, ja telpās ilgstoši ir palielināts mitruma līmenis, tad arī absorbcijai ir sava robeža, tāpēc vēdināšana ir nepieciešama, lai izvadītu no telpas lieko mitrumu, kaitīgās vielas, CO2, mikroputekļus un ielaistu telpās skābekli.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.