Menu
 

Virsmatracis – solis tuvāk labākam miegam

  • Autors:  Apmaksāta publikācija
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

Reizēm līdz ideālam miegam pietrūkst tik maz, taču ne vienmēr mēs to saprotam. Katrs no mums piekritīs, ka miega kvalitātei īpaši svarīgs ir matracis, iespējams, tas pat ieņem visaugstāko vietu miega hierarhijā. Tomēr reizēm noderētu arī labā roka, šajā gadījumā – virsmatracis. Kas tas ir un kam tas vajadzīgs, aplūkosim šajā rakstā.

Kas ir virsmatracis?

Virsmatraci varam dēvēt par matrača aksesuāru, ka sniedz papildu priekšrocības un uzlabo mūsu miega kvalitāti. Kādas ir tā priekšrocības? Spēja paildzināt paša matrača kalpošanas laiku, pasargājot to no apkārtējās vides ietekmes, sniedzot vēl lielāku komforta sajūtu un labāku mugurkaula atbalstu.

Kam tas ir vajadzīgs?

Ja jūsu matracis jau sāk izrādīt “novecošanās“ pazīmes (izgulējumi, nelīdzenumi u.c.), tomēr vēl nevēlaties pirkt jaunu matraci vai arī vecais matracis nav tik ērts, tad virsmatracis var glābt situāciju. Tas palīdzēs koriģēt matrača īpašības un papildus sniegt to, kā trūkst.

Kā izvēlēties piemērotāko virsmatraci?

Kādu izvēli izdarīt – to nereti nosaka mūsu individuālās vēlmes un vajadzības. Ir svarīgi saprast, kas jums ir vajadzīgs: vēlaties, lai matracis kļūtu cietāks vai mīkstāks? Kā esat iecienījuši gulēt: siltākā vai vēsākā temperatūrā? Vai jums ir veselības problēmas? Atbildot uz šiem jautājumiem, jums būs vieglāk orientēties piedāvājumā. Virsmatrači atšķiras ar saviem materiāliem, īpašībām, cenu, tāpēc pirms tā iegādāšanās ir vērts par visu padomāt. Atcerieties arī to, ka katra cilvēka sajūtas ir subjektīvas un var atšķirties tas, kas der draugam jums pašam var nederēt, tāpēc ir bīstami akli uzticēties citu viedoklim.

Kādi ir virsmatraču veidi?

Ir pieejami visdažādākie virsmatrači, katrs ar savām īpašībām un katrs savā ziņā lielisks. Jau iepriekš tika minēts, ka šie matraču aksesuāri atšķiras ar saviem materiāliem, īpašībām un cenu, tomēr nedrīkstam aizmirst arī par tikpat svarīgu aspektu – biezumu. Parasti ir trīs virsmatraču biezumi:

- 3 cm biezie. Šādi virsmatrači ir piemēroti matraču pasargāšanai no putekļiem, netīrumiem un traipiem, vienā vārdā sakot, tie uzlabo higiēnas funkciju. Tie var palīdzēt, ja nevēlaties just dīvāna starpu vai nedaudz samazināt dažādu matraču augstumu atšķirību.

- 5 cm biezie. Vēlaties komfortu un stabilitāti? Tad šis variants ir tieši tas, kas vajadzīgs, jo tas ir cietāks par plāno virsmatraci, tomēr tajā pašā laikā saglabā komforta sajūtu.

- 7 cm biezie. Šis, biezākais no virsmatračiem, lieliski palīdzēs nomaskēt vecā vai neērtā matrača trūkumus. Šāda izvēle uzlabos jūsu miega kvalitāti un paildzinās vecā matrača kalpošanas laiku.

Cits svarīgs kritērijs ir materiāls, no kura ir izgatavots virsmatracis (un paši matrači). Katrs materiāls ir ar savām īpašībām un var piedāvāt ko tādu, ko cits nevar, tādējādi apmierinot katra individuālās vajadzības.

Viskoelastīgajiem virsmatračiem jāatrodas jūsu saraksta pašā augšgalā, ja meklējat ko mīkstāku. Tas lieliski piemērojas ķermeņa izliekumiem, sniedz pasakainu komforta sajūtu, palīdz atslābināt muskuļus un ieaijā saldā miegā. Viskoelastīgā materiāla unikālā īpašība ir tā spēja reaģēt uz cilvēka ķermeņa temperatūru un atbilstoši pielāgot cietību. Šis materiāls lieliski laiž cauri gaisu, tas neizguļas un neļauj jums sadzirdēt partnera kustības.

Lateksa materiāls nedaudz sadārdzina izstrādājumu, tomēr sniedz tam lieliskas īpašības. Lateksa virsmatracis spēj sniegt augstu komforta līmeni, tas samazina sāpes, kā arī sniedz spēcīgu atbalstu ķermenim, tāpēc miegs kļūst vēl kvalitatīvāks. Šis materiāls kalpos ilgi, un tas pretojas baktērijām, turklāt tajā neieviešas putekļu ērcītes, kas ir galvenais faktors alerģiskiem cilvēkiem (ja vien neesat alerģiski pret pašu lateksu).

Putu poliuretāna (vai porolona) mīkstie virsmatrači sniedz komforta sajūtu, tomēr cietāki labāk noderēs tiem, kas vēlas samazināt ķermeņa sāpes. Putu poliuretāna virsmatrači iezīmējas ar antialerģiskām īpašībām, ir higiēniski, gaisa caurlaidīgi, tie neļaus blakus guļošajam sadzirdēt otra kustības.

Vilnas virsmatrači reizēm var būt padārgi, taču tiem ir daudzas priekšrocības, piemēram, vasarā ar vilnas virsmatraci nebūs karsti, savukārt ziemā jūs nesalsiet, kas norāda uz to, ka šis virsmatracis ir piemērots visām sezonām. Virsmatrači no vilnas ir ērti, kalpos ilgi un ir piemēroti alerģiskiem cilvēkiem (īpaši, ja esat alerģiski pret sintētiskiem materiāliem).

Dūnu virsmatrači ir ļoti mīksti un ērti, tāpēc gulēšana uz šāda virsmatrača ir ļoti patīkama. Tas iezīmējas ar termoregulācijas īpašībām, nomaskē partnera kustības un ilgi kalpo (ja vēlaties, lai tas kalpotu vēl ilgāk, neaizmirstiet to laiku pa laikam izpurināt). Izvēloties kvalitatīvu dūnu virsmatraci, nebūs jāuztraucas par izkrītošām spalvām vai dūnām. Tomēr šis virsmatracis nebūs piemērots tiem, kas cieš no dažādām sāpēm. Šādā gadījumā būtu jāizvēlas cietāks virsmatracis.

Kokvilna parasti tiek kombinēta ar citiem materiāliem (visbiežāk ar poliesteru), tādējādi tiek izveidoti visdažādākie virsmatraču varianti. Šie virsmatrači iezīmējas ar mīkstumu un ir vienkārši tīrāmi. Iespējams izvēlēties sintētisku vai dabīgu kokvilnu. Parasti kokvilnas virsmatracis ir lētāks (ja nu vienīgi tas ir dabīgas kokvilnas virsmatracis, kas būs dārgāks), taču tas nekalpos tik ilgi kā citi.

Kokosa šķiedras virsmatrači parasti ir cietāki (atkarībā no kokosa šķiedras – jo tās vairāk, virsmatracis būs cietāks), tāpēc tie ir lieliski piemēroti tiem, kas iecienījuši gulēt uz cietākas virmas, nevis kā mākoņos. Tie iezīmējas ar antialerģiskām īpašībām, labu ventilāciju, tāpēc uz tiem nebūs karsti un tie kalpos patiesi ilgi.

Tātad mēs tikko aplūkojām dažādus virsmatraču veidus, bet... vai pastāv vēl kāds cits iedalījums? Atbilde ir “jā” - virsmatračus var iedalīt arī pēc mīkstuma, vidēja cietuma un cietuma (šādi tiek iedalīti arī matrači). Šīs nianses tika pieminētas arī iepriekš, runājot par materiāliem (tika uzdots arī jautājums, kā jūs mēdzat gulēt: uz cietāka vai mīkstāka matrača?), tomēr ir vērts parunāt par to nedaudz plašāk. Kādas cietības virsmatraci izvēlēties, ietekmē arī gulēšanas poza: tiem, kas mēdz gulēt uz sāniem, iesakām izvēlēties mīkstus un vidējas cietības virsmatračus, lai pleci pietiekami iespiestos virsmatracī un mugurkauls saglabātu taisnu pozīciju. Savukārt pārējiem ieteicams izvēlēties cietākus virsmatračus.

Pēdējie akcenti

Vēl būtu jāpiemin, ka higiēnas nolūkos ieteicams pirkt virsmatraci ar noņemamu pārvalku – tā varēsiet to izmazgāt un nodrošināt tīrību. Par izmēriem nevajadzētu uztraukties, jo ražotāji piedāvā plašu izvēli. Ja jums ir nepieciešams nestandarta izmērs, ražotāji nereti piedāvā izgatavot arī tādus. Ja neplānojat bieži izmantot virsmatraci, iespējams pietiks ar plānāku virsmatraci.

Ja vēlaties pasargāt savu matraci vai uzlabot savu miega kvalitāti, nepiedzīvojot lielus izdevumus (jo matracis maksā krietni vien vairāk), tad virsmatracis būs gudra izvēle ceļā uz kvalitatīvu, labāku un skaistāku miegu.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.