Menu
 

Kā izvēlēties ekskursijas ceļojuma laikā? Gides ieteikumi Apriņķis.lv

  • Autors:  Linda Piegava, ceļojumu organizatora “Kidy Tour” gide
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

Kad ceļojuma galamērķis izvēlēts, var sākties ceļojuma plānošana. Iespēju ir daudz - kultūras un vēstures pieminekļu apmeklēšanas, dabas brīnumu izzināšana, aktīvā atpūta un sportiskas aktivitātes, iepirkšanās, vietējā dzīvesveida iepazīšana. Kā izvēlēties sev piemērotāko, kas jāņem vērā, kā neapjukt lielajā piedāvājumā un ko noteikti pirms ekskursijas pasūtīšanas pajautāt organizatoriem?

Kā orientēties plašajā piedāvājumā

Tūrisma iespējas katrā valstī ir teju nebeidzamas, tāpēc pirms ceļojuma vēlams veikt nelielu izpēti, lai uzzinātu, ko konkrētā valsts piedāvā, un saprastu, ko vēlaties ceļojumā piedzīvot. Ja braucat kopā ar ģimeni vai draugiem, jāizzina arī citu vēlmes un jāvienojas, kā laiku sadalīt tā, lai gandarījums par atvaļinājumu būtu gan laiskoties gribētājam, gan muzeju kaislīgam apmeklētājam.

Katrai valstij ir vietas un lietas, par ko mēdz sacīt, ka tās ir valsts vizītkarte. Piemēram, jūru un pludmali baudīt var daudzās siltajās zemēs, daudzās var apmeklēt delfinārijus un akvaparkus, taču katrā vietā ir dabas un vēstures objekti, kas unikāli tieši šai vietai.

Noskaidro, kas paredzēts, cik daudz laika tas aizņems un vai paredzēts brīvais laiks

Pirms pieteikties uz kādu ekskursiju, vienmēr svarīgi noskaidrot ekskursijas programmu – cik daudz laika aizņems informatīvā daļa, cik paredzēts dažādām aktivitātēm un konkrētu objektu apskatei un cik brīvajam laikam. Daļa tūristu vēlas garu, informatīvu lekciju par katru apskates objektu, citi vairāk laika grib veltīt konkrētās vietas apskatei vai pat to izpētīt vienatnē, atdaloties no grupas.

Jāņem vērā, ka ceļotāju gaume atšķiras – kamēr vieni grib redzēt pēc iespējas vairāk īsākā laikā, citi var sūdzēties, ka ekskursijā nav bijis gana laika apskatei vai brīvā laika iespējas. Ir vietas un situācijas, kur ekskursijās brīvā laika iespēja nav paredzēta, jo iespējas kaut kur doties bez gida pavadības ir ierobežotas drošības apsvērumu dēļ. Varbūt brīvais laiks nav paredzēts strikti saplānota laika dēļ.

Svarīga ir arī ekskursijas programma – ir ekskursijas, kuras cilvēkam, kurš jau konkrētajā valstī bijis, neliksies interesantas. Šādu praktisku detaļu noskaidrošana palīdzēs izvēlēties sev piemērotāko ekskursiju.

Kas tiek iekļauts ekskursijas cenā

Ekskursijas vai izbraukuma maksa ne vienmēr ietver visus tēriņus, kas varētu būt nepieciešami. Pirms ekskursiju pasūtiet, vienmēr noskaidrojiet, kādas izmaksas tajā iekļautas un kādas ne. Mēs saviem tūristiem šādu informāciju vienmēr sniedzam, taču ir dzirdēti visādi gadījumi. Īpaši, ja ekskursija tiek pasūtīta pie vietējiem organizatoriem.

Noteikti jautājiet, kādas vēl papildu izmaksas ekskursijā var rasties – ieejas maksa dažādos objektos, dažādas aktivitātes utt. Ja paredzētas pusdienas, noskaidrojiet, ko tās ietver. Dažkārt papildus jāmaksā par dzērieniem.

Kas būs jūsu gids un kāda būs ekskursijas valoda

Ja pasūtat ekskursiju citā valstī, pirms tam vēlams noskaidrot, kas būs jūsu gids – vai tas būs vietējais gids, un kādas ir viņa zināšanas par konkrēto apskates objektu un tā vēsturi. Tāpat vienmēr jānoskaidro, kāda būs ekskursijas valoda. Ja ekskursija tiek vadīta divās valodās vienlaikus, jārēķinās, ka sev saprotamā valodā saņemsiet mazāk informācijas.

Kur labāk pasūtīt ekskursiju – tūrfirmā, viesnīcā vai pie vietējiem organizatoriem

Ekskursijas iespējams pasūtīt gan pie ceļojuma organizatora jau pirms brauciena, gan viesnīcā, jau galamērķi esot. Tāpat savus pakalpojumus ceļotājiem piedāvā vietējie pakalpojumi sniedzēji, kas nereti cenšas konkurēt ar zemākām cenām.

Būtiskākais faktors, pieņemot šādu lēmumu, manuprāt, ir drošība. Ceļojumu organizatori gan pirms brauciena, gan viesnīcās ar savu pārstāvju palīdzību piedāvā ērtības, kvalitatīvu un uzticamu servisu, kā arī drošību. Ja ekskursija kādu neparedzētu iemeslu dēļ tomēr nenotiek, vienmēr tiek atgriezta nauda.

Savukārt pakalpojumu pasūtot pie vietējām firmām, cilvēks atbildību uzņemas pats. Var būt visādas situācijas – apkrāpšana, ekskursiju atcelšana, neatmaksājot naudu. Šādos gadījumos ar visām problēmām jātiek galā paša spēkiem un komunikāciju var apgrūtināt valodas barjera.

Vai ekskursija paredzēta iesācējiem vai pieredzējušiem ceļotājiem

Ja vien ekskursija nav paredzēta ar kuģīti vai autobusu, jārēķinās, ka nāksies staigāt kājām. Pirms ekskursijas vēlams noskaidrot, cik lielus attālumus paredzēts veikt kājām, kāds būs maršruts un pārvietošanās apstākļi. Tas palīdzēs ne vien izvēlēties piemērotāko apģērbu un apavus, bet arī saprast, vai konkrētā ekskursija piemērota jūsu fiziskās sagatavotības līmenim, veselības stāvoklim un tam, lai tajā ņemtu līdzi mazus bērnus.

1 komentārs

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.