Menu
 

Sāk publisko konsultāciju vienota dabasgāzes tirgus izveidei starp Somiju, Igauniju un Latviju

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto: www.conexus.lv Foto: www.conexus.lv

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (Regulators) uzsākusi Eiropas mēroga publisko konsultāciju vienota dabasgāzes tirgus izveidei starp Somiju, Igauniju un Latviju. Tās mērķis – skaidrot izstrādāto dabasgāzes tarifa metodiku, kā arī uzklausīt priekšlikumus, lai līdz 2020. gada 1. janvārim izveidotu vienotu dabasgāzes tirgu. Eiropā šāda mēroga projekts, kas paredz izveidot vienotu tarifu zonu starp trīs valstīm, ir unikāls un tiek īstenots pirmo reizi, norāda Regulatora sabiedrisko attiecību vadītāja Ieva Lazdiņa.

“Šādu starptautiska mēroga konsultāciju procesu kopš pērnā gada īsteno arī pārējās Eiropas Savienības dalībvalstis, un tāda notiek pirmo reizi. Latvijas, Igaunijas un Somijas gadījumā šis process ir īpašs, jo pirmo reizi Eiropā ir paredzēts izveidot vienotu tarifu zonu. Tarifu noteikšana, harmonizējot tos starp trīs valstīm, ir ļoti sarežģīts un unikāls process. Šai iniciatīvai ir pievērsta arī pastiprināta interese no citām Eiropas Savienības dalībvalstīm un institūcijām. Pastāv iespēja, ka arī citi reģioni sekos mūsu piemēram un virzība uz ciešāku tarifu zonu integrāciju tiks izstrādāta nākamajā Eiropas Savienības enerģētikas likumdošanas paketē,” skaidro Regulatora priekšsēdētājs Rolands Irklis.

Pašlaik Baltijā, kā arī citur Eiropā, piemērojamā ieejas–izejas pārvades tarifu sistēma rada barjeras dabasgāzes tirdzniecībai starp dalībvalstīm un bieži rezultējas neefektīvā infrastruktūras izmantošanā. Proti, notiek “tarifu uzkrāšanās”, ja dabasgāzes transportēšana tiek veikta caur vairākām zonu robežām, tādējādi sadārdzinot un bremzējot gāzes tirdzniecību. Tāpēc esošo pārvades tarifu struktūru var uzskatīt par vienu no galvenajiem šķēršļiem visu Eiropas Savienību aptveroša, integrēta dabasgāzes tirgus attīstībā.

Īstenojot vienotās tarifu zonas modeli, dabasgāzei starp Latviju, Igauniju un Somiju netiks piemēroti pārvades tarifi. Tas nozīmē, ka tarifs tiks piemērots tikai vienu reizi, kad dabasgāze tiks importēta vienotājā zonā, vēsta I. Lazdiņa.

R. Irklis uzsver, ka vienotais dabasgāzes tirgus stiprinās Latvijas enerģētisko neatkarību, tostarp arī mazinot vēsturiskā piegādātāja “Gazprom” dominanci reģionā, veicinās dabasgāzes tirgus konkurenci, sekmēs reģiona infrastruktūras, t.sk. Latvijas pazemes dabasgāzes krātuves, efektīvāku izmantošanu. Tas savukārt rezultēsies konkurētspējīgākās dabasgāzes cenās un augstas kvalitātes pakalpojumos, sniedzot labumu dabasgāzes patērētājiem.

Pie vienotās tarifa zona izveides strādā Somijas, Igaunijas un Latvijas regulatori, atbildīgās ministrijas un dabasgāzes pārvades operatori. Saprašanās memorandu par sadarbību un koordinētu darbību, veidojot šo trīs valstu vienoto dabasgāzes tirgu, Somijas, Igaunijas un Latvijas regulatori parakstīja pērnā gada 14. novembrī. Līdz ar to visām iesaistītajām pusēm ir jānodrošina nepieciešamais regulējums, lai, sākot no 2020. gada, vienotā gāzes tarifa zona varētu uzsākt savu darbību, norāda I. Lazdiņa.

Ar Regulatora izstrādāto konsultācijas dokumentu un tam pievienotajiem dokumentiem ikviens interesents var iepazīties šeit. Konsultācija ilgs divus mēnešus. 

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.