Menu
 

Asociācija: Latvijas kokapstrādātāji šogad varētu piedzīvot apgrozījuma kritumu

  • Autors:  LETA
Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Latvijas kokapstrādātājiem šogad varētu būt apgrozījuma kritums salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, aģentūrai LETA prognozēja Latvijas kokapstrādātāju asociācijas "Latvijas koks" izpilddirektors Artūrs Bukonts.

Viņš skaidroja, ka apgrozījuma kritums ir paredzams, jo samazinājušās kokmateriālu cenas, kā arī kopumā krities pieprasījums pēc kokmateriāliem. "Kokapstrādes nozarē ir neliela krīze. Iepriekšējos gados gan koksnes, gan arī produkcijas cenas bija gana augstas. Līdz ar to bija sagaidāms, ka kādā brīdī tās pazemināsies. Patlaban globāli pastāv piedāvājuma un pieprasījuma disbalanss – ir gana daudz saražots, bet pieprasījums ir krities. Ar to saskaras arī Latvijas ražotāji, kuri ir spiesti vai nu samazināt ražošanas apmērus, vai arī strādāt tuvu pašizmaksai vai ar zaudējumiem. Tas vietējā tirgū ir izraisījis ievērojamu apaļkoksnes cenu kritumu. Šī iemesla dēļ netiek izstrādāti privātie meži, kas negatīvi ietekmē kopējos mežistrādes apmērus," sacīja Bukonts.

Pēc viņa teiktā, Latvijas kokapstrādātāji realizē produkciju ne tikai Eiropā, bet arī ASV un Ķīnā un nozari lielā mērā ietekmē arī tirdzniecības kari starp ASV un Ķīnu. Tādēļ Ķīna sākusi realizēt tās kokmateriālu produkciju tirgos, kur tā iepriekš nebija pārstāvēta, pastiprinot vispārējo konkurenci.

Asociācijas vadītājs atzina, ka zemākas cenas un pieprasījuma kritums neietekmē mežizstrādi valsts mežos, kur tā aktīvi turpinās atbilstoši noslēgtajiem līgumiem. Tomēr daļa nozares dalībnieku nepieņem kokus, daļa samazina ražošanas apmērus atkarībā no uzņēmuma un tā piedāvātā sortimenta. Lai arī šā gada jūlijs ir sācies ar dažām pozitīvām izmaiņām nosacīti mazvērtīgajā koksnes sortimentā (ir stabilizējušās papīrmalkas un taras materiālu cenas), taču augstvērtīgāku – apaļo kokmateriālu – cenas nav palielinājušās.

Bukonts prognozēja, ka šogad kokapstrādes nozarē Latvijā izaugsme nav paredzama. "Koksnes pārstrādes apmēri kubikmetros, iespējams, šogad nekritīsies, bet cenu izmaiņu ietekmē kritīsies apgrozījums un pārējie nozares finanšu rādītāji," sprieda asociācijas vadītājs.

Asociācijas "Latvijas koks" uzņēmumu galvenā produkcija ir bērza saplāksnis, liekti līmētās detaļas, koksnes skaidu plātnes, mēbeļu plātnes, sērkociņi, zāģmateriāli, dažādi izstrādājumi no koksnes un visu veidu mēbeles, kā arī ostas pakalpojumi.

 

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.