Menu
 

Valsts kontrole: Iedzīvotāji savlaicīgi nesaņem IIN atvieglojumus, jo VID neizmanto tā rīcībā esošo informāciju

  • Autors:  LETA
Foto: www.facebook.com/vidgovlv Foto: www.facebook.com/vidgovlv

Pērn gandrīz 70 500 nodokļu maksātāju savlaicīgi nesaņēma iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumus tādēļ, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) neizmanto tā rīcībā esošo informāciju, secināts Valsts kontroles veiktajā revīzijā.

Tāpat gandrīz 5500 pensionāru ar invaliditāti vairākus gadus tiek kavēta pensiju izmaksa pilnā apmērā, jo valsts iestāžu nekvalitatīvas savstarpējās sadarbības dēļ netiek automātiski piemēroti nodokļu atvieglojumi.

"VID ir jāsper solis pretī iedzīvotājiem, lai mazinātu tiem nevajadzīgo administratīvo slogu un nodrošinātu visu ienākumu savlaicīgu saņemšanu ik mēnesi, nevis pēc gada vai gadiem. Uzlabojumi nepieciešami arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa neapliekamā minimuma un atvieglojumu automātiskā piešķiršanā, tai skaitā pensionāriem ar invaliditāti. Ir skaidrs, ka šiem cilvēkiem katrs ikmēneša ienākumu eiro ir ļoti nozīmīgs," uzsvēra valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Līdzīgi kā 2016. gada revīzijā, arī tikko publiskotajā revīzijā Valsts kontrole atklāja, ka vismaz 5486 pensionāri ar invaliditāti 2018. gadā nesaņēma tiem pienākošos pensiju pilnā apmērā. Vidēji samazinājums bija 7,4 eiro mēnesī, jo pensijas aprēķinā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) nepiemēroja IIN atvieglojumu par invaliditāti.

Minētās personas 2018. gadā pārmaksāto IIN varēs atgūt, tikai iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Lai arī Saeima 2017. gada beigās steidzamības kārtā grozīja likumu Par iedzīvotāju ienākuma nodokli, VID un VSAA tā arī nav spējuši nodrošināt, lai pensiju aprēķinā VSAA katru mēnesi pareizi piemērotu nodokļu atvieglojumus un pensionāri attiecīgi ik mēnesi saņemtu vairāk naudas uz rokas.

Saprotot, ka VID elektroniskās datu sistēmas (EDS) lietošana un konkrēto likumu pārzināšana var sagādāt problēmas dažādām iedzīvotāju grupām, Valsts kontrole veikusi papildu pārbaudes, lai noskaidrotu, kā IIN atvieglojumi, piemēram, par apgādājamiem un prognozētais neapliekamais minimums, tiek piemēroti personām, kuras strādā tikai vienā darbavietā.

Pārbaudēs Valsts kontrole secinājusi, ka VID neizmanto tā rīcībā esošo informāciju. Tādēļ 2018. gadā vismaz 70 486 personas nesaņēma tām pienākošos IIN atvieglojumus un prognozēto neapliekamo minimumu. Šo cilvēku mēneša ienākumi samazinājās vidēji par 25 eiro tikai tādēļ vien, ka viņi VID EDS nebija fiksējuši atzīmi par savu vienīgo ienākuma gūšanas vietu.

Minētās personas 2018. gadā pārmaksāja iedzīvotāju ienākuma nodokli 20,8 miljonu eiro apmērā, kuru varēs atgūt, tikai iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Turklāt tikai tad, ja persona zinās par savām likumīgajām tiesībām un pratīs rīkoties EDS vidē. VID ieskatā gada ienākuma deklarācijas iesniegšana ir būtiska, jo ar to persona apliecina savu gribu saņemt pārmaksāto nodokli, taču Valsts kontrole gan vērš uzmanību, ka personas e-prasmes un fiziskās iespējas bieži vien var traucēt šo gribu izteikt. Turklāt deklarācijas iesniegšana šajos gadījumos ir papildu slogs un neērtība gan iedzīvotājiem, gan arī VID, administrējot un atmaksājot IIN pārmaksu.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.