Menu
 

Baltijas iedzīvotāju prasības mājokļa iegādei līdzīgas, atšķiras finansiālās iespējas

  • Autors:  Apriņķis.lv
Ilustrācija - pixabay.com Ilustrācija - pixabay.com

Šāgada pirmajā pusgadā Latvijā un Lietuvā vidējā mājokļu kredītu summa bija 83 tūkstošus eiro, liecina “Luminor” bankas dati. Igaunijā kredītņēmēji mājokļa iegādei aizņēmušies vairāk – vidēji 120 tūkstošus eiro. Bankas novērojumi liecina, ka Baltijas valstu iedzīvotāju prasības pret mājokļu kvalitāti un atrašanās vietu ir līdzīgas, tomēr nekustamā īpašuma tirgus un tā pieejamība katrā valstī ir atšķirīga.

Salīdzinot ar 2020. gada pirmo pusgadu, “Luminor” vidējā mājokļa kredīta summa Latvijā ir palielinājusies par 15 %, bet Lietuvā – par 20 %, liecina bankas informācija.

“Vidējā summa mājokļa iegādei ir tieši saistīta ar cenu izmaiņām nekustamā īpašuma tirgū – augot pieprasījumam un paaugstinoties nekustamā īpašuma cenām, iedzīvotājiem nepieciešams vairāk līdzekļu īpašuma iegādei. Pašlaik zemākās mājokļu cenas ir Latvijā, bet augstākās – Igaunijā, kur šogad tiek attīstīti dārgāki nekustamā īpašuma projekti, tāpēc igauņi aizņemas vairāk nekā citu valstu iedzīvotāji. Turklāt Latvija un Igaunija atšķiras no Lietuvas ar mājokļu tirgus koncentrāciju – igauņi un latvieši pārsvarā pērk mājokļus galvaspilsētās. Turpretī Lietuvā nekustamā īpašuma tirgus ir aktīvs visās piecās lielākajās pilsētās,” norādījis “Luminor” mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Vidējā hipotekārā kredīta summa ir atkarīga arī no iedzīvotāju finansiālajām iespējām. “Aizņēmumu apjomu ietekmē atšķirīgais ienākumu līmenis katrā valstī. Piemēram, Latvijā vidējā neto alga bija par aptuveni 9% zemāka nekā Lietuvā un par 32% zemāka nekā Igaunijā. Līdz ar to, jo lielāki ir iedzīvotāju ikmēneša ienākumi, jo lielākas ir viņu iespējas saņemt un atmaksāt mājokļa kredītu,” skaidro Kaspars Sausais.

Iedzīvotāju prasības pret mājokļa kvalitāti un atrašanās vietu vairāk atšķiras atkarībā no vecuma un ģimenes stāvokļa, nevis no valsts, kurā viņi dzīvo, norāda bankā. Jaunāki cilvēki visās Baltijas valstīs parasti meklē dzīvokli netālu no pilsētas centra un ir gatavi iegādāties mazāku mājokli, bet ar labāku atrašanās vietu. Savukārt ģimenes vēlas lielāku dzīvesvietu tālāk no pilsētas centra ar pagalmu vai piekļuvi apzaļumotai teritorijai.

Kopumā “Luminor” banka šā gada pirmajā pusē mājsaimniecībām mājokļa iegādei vai būvniecībai Latvijā, Lietuvā un Igaunijā izsniedza finansējumu 438,2 miljonus eiro apmērā.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.