Menu
 

Mazumtirdzniecībā un pakalpojumu sektorā septembrī pasliktinājies uzņēmēju noskaņojums

  • Autors:  Apriņķis.lv
Konfidences rādītāji (sezonāli izlīdzināti dati, %). Grafika – CSP Konfidences rādītāji (sezonāli izlīdzināti dati, %). Grafika – CSP

Uzņēmējdarbības konfidences rādītāji 2021. gada septembrī samazinājušies mazumtirdzniecībā un pakalpojumu sektorā, bet būvniecībā un rūpniecībā noskaņojuma rādītāji nav būtiski mainījušies, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) veikto konjunktūras apsekojumu dati.

Pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem septembrī konfidences rādītājs mazumtirdzniecībā bija 3,7. Salīdzinot ar augustu, šis rādītājs samazinājies par 2,5 procentpunktiem. Konfidences rādītājs ir pozitīvs gan pārtikas, gan nepārtikas preču mazumtirdzniecībā. Uzņēmumu noskaņojums ir pozitīvs arī automobiļu pārdošanā.

Savukārt degvielas mazumtirdzniecībā septembrī turpinās straujš konfidences rādītāja kritums, salīdzinājumā ar augustu tas samazinājies vēl par 19,3 procentpunktiem un ir negatīvs. CSP aicina ņemt vērā, ka, iestājoties rudenim, konfidences rādītājiem mazumtirdzniecībā raksturīgs arī sezonāla rakstura samazinājums.

Nedaudz samazinājies aptaujāto mazumtirgotāju īpatsvars, kuri atzīmējuši, ka neizjūt nekādus ierobežojošus faktorus savai saimnieciskajai darbībai. Septembrī tādu bija 22 %. Būtiski pieaudzis darbaspēka trūkuma kā ierobežojoša faktora nozīmīgums – to atzīmējuši 20 % respondentu. Nepietiekamu pieprasījumu un konkurenci savā tirdzniecības sektorā kā ierobežojošus faktorus atzīmējuši attiecīgi 23 % un 42 % mazumtirgotāju, un, salīdzinot ar augustu, arī šie rādītāji ir pieauguši. Septembrī 28 % aptaujāto mazumtirgotāju atzīmējuši, ka viņu saimniecisko darbību būtiski ierobežo Covid-19 ietekme, šis rādītājs turpina samazināties kopš janvāra, kad bija sasniedzis augstāko vērtību (55 %).

CSP arī vēsta, ka pakalpojumu sektorā 2021. gada septembrī pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem konfidence bija 0,6. Salīdzinot ar augustu, šis rādītājs samazinājies par 6,3 procentpunktiem, bet pozitīva vērtība ir jau kopš maija. Noskaņojuma rādītāji dažādās pakalpojumu nozarēs būtiski atšķiras, un arī to izmaiņu tendences ir dažādas atkarībā no nozares specifikas, sezonas ietekmes un tā, cik lielā mērā Covid-19 pandēmija ietekmē nozari.

Būtisks konfidences pieaugums, salīdzinot ar augustu, bija finanšu pakalpojumos, izņemot apdrošināšanu (par 15,1), veterinārajos pakalpojumos (par 5,9) un kinofilmu, video filmu, televīzijas programmu un skaņu ierakstu producēšanā (par 5,5 procentpunktiem). Septembrī noskaņojums bija negatīvs desmit no 30 apsekotajām pakalpojuma sektora apakšnozarēm, taču daļā no tām, piemēram, ēku uzturēšanas un ainavu arhitektūras pakalpojumos tas vērtējams kā normāls, sezonai raksturīgi zems rādītājs. Vispesimistiskākais noskaņojums septembrī bija sauszemes (-14,1) un ūdens transporta (-21,6) nozarēs.

31 % pakalpojumu sektora respondentu septembrī nav izjutuši nekādus saimniecisko darbību ierobežojošus faktorus. Savukārt jau kopš marta ik mēnesi samazinās to respondentu īpatsvars, kuri norāda, ka Covid-19 izraisītās sekas ir būtisks ierobežojošs faktors to veiksmīgai saimnieciskajai darbībai. Septembrī tādu bija 23 %. Pārējo uzņēmējdarbību potenciāli ierobežojošo faktoru būtiskums pēdējos mēnešos nav mainījies: nepietiekams pieprasījums (28 %), finansiālas grūtības (13 %) un darbaspēka trūkums (16 % ).

Konfidences rādītājs būvniecībā šī gada septembrī pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem bija -10,2 (salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, samazinājums par 0,3 procentpunktiem), un to ietekmēja uzņēmēju pesimistiskāks noskaņojums par gaidāmo nodarbinātības attīstību nākamajos trīs mēnešos, kā arī negatīvāks būvdarbu pasūtījumu līmeņa novērtējums. Konfidences rādītājs samazinājās inženierbūvniecībā un specializētajos būvdarbos, bet nedaudz pieauga ēku būvniecībā.

Apstrādes rūpniecībā konfidences rādītājs septembrī bija 0,3 (pieaugums par 0,2 procentpunktiem salīdzinājumā ar augustu), un to ietekmēja nedaudz pozitīvāks uzņēmēju novērtējums šī brīža pasūtījumu līmenim un uzņēmumu gatavās produkcijas krājumu līmeņa samazināšanās. Vislielākais konfidences rādītāja pieaugums, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, bija tādās apstrādes rūpniecības nozarēs kā farmaceitisko pamatvielu un farmaceitisko preparātu ražošana, citu transportlīdzekļu ražošana, nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošana, elektrisko iekārtu ražošana un iekārtu un ierīču remonts un uzstādīšana. Savukārt samazinājums bija gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošanā, automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanā, cita veida ražošanā, citur neklasificētu iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanā un dzērienu ražošanā, informēja CSP.

Uzņēmējdarbības konfidences rādītāji raksturo vispārējo situāciju nozarē un tiek iegūti, veicot rūpniecības, būvniecības, mazumtirdzniecības un pakalpojumu nozaru konjunktūras apsekojumus. Ja rādītājs ir virs nulles, ir pozitīva uzņēmējdarbības vide, ja zem nulles – negatīvs uzņēmēju noskaņojums.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.