Menu
 

CSP: Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā palielinājies par 4,8 %

  • Autors:  Apriņķis.lv
Patēriņa cenu pārmaiņas (prcentos pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi). Grafika – CSP Patēriņa cenu pārmaiņas (prcentos pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi). Grafika – CSP

2021.gada septembrī, salīdzinot ar 2020. gada septembri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 4,8 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati. Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2021. gada septembrī, salīdzinot ar 2020. gada septembri, bija cenu kāpumam ar mājokli saistām precēm un pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, apģērbam un apaviem, veselības aprūpei, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 3,8 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija svaigiem dārzeņiem (+23,4 %) un kartupeļiem (+40,0 %). Dārgāks bija siers un biezpiens (+5,0 %), jogurts (+10,3 %), piena produkti (+4,8 %), piens (+3,6 %). Cenas pieauga mājputnu gaļai (+12,2 %), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+1,1 %), gaļas izstrādājumiem (+2,7 %) un cūkgaļai (+1,6 %). Cenu kāpums bija arī augu eļļai (+20,7 %), miltiem un citiem graudaugiem (+9,1 %), rīsiem (+12,1 %), olīveļļai (+9,9 %), kā arī margarīnam (+13,1 %).

Savukārt lētāka bija kafija (-2,4 %), maize (-1,8 %), svaigi augļi (-2,5 %), sviests (-5,1 %) un olas (-2,8 %).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis pieauga par 2,0 %. Gada laikā tabakas izstrādājumu cenas palielinājās par 3,7 %. Alkoholisko dzērienu cenas pieauga par 1,1 %, galvenokārt sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem un alum.

Kā liecina CSP dati, apģērbu un apavu vidējais cenu līmenis pieauga par 3,6 %. Apģērbiem cenas gada laikā palielinājās par 3,2 %, bet apaviem – par 5,3 %.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 10,1 %. Cenas pieauga galvenokārt siltumenerģijai, dabasgāzei un elektroenerģijai. Dārgāki bija mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, cietais kurināmais, atkritumu savākšana, mājokļa īre, kā arī materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam.

Veselības aprūpes grupā cenas pieauga par 3,2 %, ko galvenokārt ietekmēja vidējā cenu līmeņa kāpums ārstu speciālistu pakalpojumiem un zobārstniecības pakalpojumiem. Savukārt lētāki bija kompensējamie medikamenti.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā palielinājās par 9,4 %, ko noteica degvielas cenu pieaugums par 19,3 %. Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 19,7 %, benzīns – par 17,3 %, bet auto gāze – par 28,6 %. Gada laikā vidējais cenu līmenis pieauga lietotām automašīnām, pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem, riepām, kā arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam. Savukārt lētāki bija pasažieru aviopārvadājumi, informēja CSP.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija mājokļa mēbelēm, telekomunikāciju pakalpojumiem, atpūtas un sporta pakalpojumiem, restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem, frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem, ziediem, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Savukārt cenu kritums bija autotransportlīdzekļu apdrošināšanai.

2021.gada septembrī, salīdzinot ar 2021. gada augustu, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 1,1 %. Būtiskākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, apģērbam un apaviem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupā, izglītībai, kā arī cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 0,6 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kāpumu grupā bija svaigiem dārzeņiem (+5,4 %). Noslēdzoties akcijām, cenas pieauga kafijai (+3,9 %), sieram un biezpienam (+3,0 %), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+1,2 %), miltiem un citiem graudaugiem (+4,0 %), jogurtam (+3,6 %), piena produktiem (+1,4 %), konservētām vai pārstrādātam zivīm un jūras velšu izstrādājumiem (+3,1 %). Cenu pieaugums bija saldējumam (+3,0 %) un pienam (+1,4 %). Akciju ietekmē cenas samazinājās mājputnu gaļai (-4,7 %) un olām (-6,0 %). Sezonālo faktoru ietekmē vidējais cenu līmenis krita kartupeļiem (-6,6 %) un svaigiem augļiem (-2,1 %).

Apģērbu un apavu grupā cenas palielinājās par 3,7 %. Sākoties rudens sezonas preču tirdzniecībai, cenas pieauga apģērbiem par 3,0 %, apaviem – par 6,3 %.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 3,1 %. Siltumenerģijai vidējais cenu līmenis pieauga par 10,1 %, ko galvenokārt ietekmēja siltumenerģijas tarifa izmaiņas Rīgā no 1.septembra. Dārgāka bija arī elektroenerģija, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, cietais kurināmais, savukārt lētāka kļuva mājokļa īres maksa.

CSP dati liecina, ka ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,1 %, ko galvenokārt ietekmēja pasažieru aviopārvadājumu cenu kritums. Degviela kļuva dārgāka par 0,1 %, tai skaitā auto gāze – par 3,3 %, savukārt lētāka bija dīzeļdegviela – par 0,2 % un benzīns – par 0,2 %. Cenas pieauga lietotām automašīnām.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis pieauga par 0,8 %, ko ietekmēja cenu kāpums atpūtas un sporta pakalpojumiem, personālajiem datoriem un ziediem. Lētākas bija daiļliteratūras grāmatas un barība lolojumdzīvniekiem.

Sākoties jaunajam mācību gadam, vidējais cenu līmenis pieauga augstākās izglītības pakalpojumiem (+3,2 %) un pirmsskolas izglītībai (+5,4 %).

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas palielinājās par 1,0 %. Akciju noslēgumu ietekmē cenas pieauga personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem (+1,1 %).

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija mājokļu tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, ēdināšanas pakalpojumiem. Savukārt cenas samazinājās stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.