Menu
 

Ivars Beitāns: "Man tauriņi vēderā ir joprojām" Apriņķis.lv

  • Autors:  Una Griškeviča
  • 1 komentārs
Pērn augustā "Aerodium" uzbūvēja pasaulē lielāko vēja tuneli, kur tika uzņemtas epizodes Toma Krūza jaunākajai filmai. Pērn augustā "Aerodium" uzbūvēja pasaulē lielāko vēja tuneli, kur tika uzņemtas epizodes Toma Krūza jaunākajai filmai. Foto no I. Beitāna arhīva

Savu biznesu "Aerodium" valdes priekšsēdētājs Ivars Beitāns uzsāka 90. gadu sākumā, piedāvājot ikvienam interesentam iespēju nolēkt ar gumiju no Gaujas tilta Siguldā. Nu viņa pirms 13 gadiem izveidotais uzņēmums ir iekarojis vai visu pasauli – vertikālo vēja tuneli izbaudījušas un savos projektos izmantojušas gan kinozvaigznes, gan Šaoliņas tempļa mūki, lielie izklaides parki un vairāku pasaules valstu armijas.

– Nesen "Aerodium" vārds izskanēja saistībā ar aktiera Toma Krūza jaunāko filmu "Neiespējamā misija: Sekas" ("Mission Impossible: Fallout"). Kā tikāt pie šā projekta?

– Viņi mūs uzmeklēja tieši tāpēc, ka nav alternatīvas – šovbiznesa un izklaides industrijā esam vienīgā kompānija, kas darbojas vēja tuneļu jomā. Sākumā ar filmas veidotājiem tikās mūsu Latīņamerikas pārstāvis, bet pēc tam uz Londonu lidoju es, lai tiktos ar firmu, kas taisa specefektus Toma Krūza filmām un apkalpo arī citas lielbudžeta filmas. Viņiem bija ieplānota aina, kurā aktieris izlec no lidmašīnas 10 kilometru augstumā un notiek cīņa par izdzīvošanu. Viņš jautāja, vai varam uztaisīt vēja tuneli, kurā šo epizodi varētu iefilmēt tuvplānā uz zemes. Teicu, ka varam viņiem izīrēt vienu no iekārtām, kas tobrīd bija gatava. Krūzs to izmēģināja, un viņam ļoti iepatikās lidot, taču tad viņš izdomāja, ka viņam vajag lielāku. (Smejas.) Uztaisījām iekārtu, kuras izmērs ir sešarpus metru. Tas varbūt izklausās maz, bet pašlaik tas ir lielākais vēja tunelis pasaulē. Salīdzinājumam: Siguldas vēja tuneļa izmērs ir 2,8 metri, bet līdz šim lielākais bija 5,7 metri.

– Un, pabeidzot stāstu par Tomu Krūzu?

– Tuneli uzbūvējām un nodevām ekspluatācijā pagājušā gada augustā. Gadu klusējām, jo bija līgums, ka neko nedrīkstam stāstīt līdz filmas pirmizrādes brīdim. (Smaida.) Krūzs sāka trenēties, tad kādā citā epizodē salauza kāju, tāpēc epizodes ar lidošanu līdz galam nofilmēja tikai šopavasar. Es gan pats Krūzu redzēju tikai pa gabalu, jo neesmu no tiem, kas fotografējas ar zvaigznēm, bet mani treneri teica, ka viņš ir ļoti normāls, uz rezultātu vērsts cilvēks, darbaholiķis, kurš joprojām daudz strādā… Man pašam vairāk saskare bija ar Džekiju Čanu pirms sešiem gadiem, un arī viņš izcēlās ar savām darbaspējām. Lai sasniegtu tādu līmeni, kāds ir šīm abām kinozvaigznēm, ir ļoti daudz jāstrādā. Nekādi brīnumi nenotiek.

– Vai pats šo filmu esat noskatījies?

– Neesmu. Mani vairāk interesē un aizrauj dokumentālās filmas.


"Kopā ar dēlu nesen testējām mūsu jauno atrakciju "Zērglis" Siguldā."

– Atceros "Aerodium" atklāšanas pasākumu Siguldā pirms 13 gadiem – 2005. gada vasarā...

– Jā, tas bija košs un skaļš notikums, kurā netrūka negaidītu pārsteigumu, un tā aura visus šos gadus seko mums līdzi – vai nu visu laiku notiek kaut kas negaidīts, vai arī liekas: nu gan viss, tūlīt šis pasākums beigsies! Ja atceraties, atklāšanas pasākumā uzsprāga pirotehniķa mašīna; toreiz visiem likās, ka tas ir specefekts un tā tam jābūt. Pēc tam sekoja Ziemas olimpiskās spēles Turīnā… Es gribētu teikt, ka visi izaicinājumi ir bijuši ļoti tuvu katastrofai. Arī 2010. gada "World Expo", arī Jelgavas vēja tunelis… Taču visu laiku kaut kā izdodas izķepuroties.

– Šķiet, jūsu biogrāfijā ir arī epizode ar lēcienu no celtņa pie Latvijas Nacionālās operas…

– Jā, tas – iespējams, neapzināti – 1992. gadā bija tāds PR gājiens: kad 20 gadu vecumā nolēcu no celtņa, visi par mani uzzināja un tad brauca lēkt no Gaujas tilta. Bet vajag jau arī saprast divdesmitgadnieka vēlmi sevi apliecināt, pierādīt, ka tu kaut kas esi. Pierādīju, ka esmu drosmīgs un varu nolēkt no celtņa. (Smaida.) Iespējams, tā ir tāda vīrieša vēlme, ko sievietes varētu arī nesaprast, – vai nu kauties, vai izdarīt kaut ko tādu, par ko visi teiktu: wow, paskaties, ko viņš var!

Pilnu interviju lasiet 7. septembra "Rīgas Apriņķa Avīzes" pielikumā "Kodols".


Ivars Beitāns, tiekoties ar Bahreinas premjerministru Kalifu ibn Salmanu al Halifu, lai svinīgā ceremonijā nodotu viņa mazdēlam uzbūvēto vēja tuneli.

1 komentārs

  • Mirdza
    Mirdza Sestdiena, 08 Septembris 2018 01:10 Komentāra saite

    Ek... Ja katra pusaudža izrādīšanās kāre finālā sublimētos pasaules līmeņa projektunun inovāciju realizācijā :)

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.