Menu
 

CSP: Latvijas iekšzemes kopprodukts 2021.gadā palielinājies par 4,8 %

  • Autors:  Apriņķis.lv
IKP izmaiņas salīdzināmajās cenās (procentos). Grafika – CSP IKP izmaiņas salīdzināmajās cenās (procentos). Grafika – CSP

Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati liecina, ka 2021. gadā iekšzemes kopprodukts (IKP) palielinājās par 4,8 % salīdzinājumā ar 2020. gadu. IKP faktiskajās cenās pērn bija 32,9 miljardi eiro.

2021.gada 4.ceturksnī, salīdzinot ar 2020.gada 4.ceturksni, pēc sezonāli un kalendāri nekoriģētiem datiem IKP palielinājies par 3,5 %. Salīdzinot ar 3.ceturksni, IKP salīdzināmajās cenās pēc sezonāli un kalendāri koriģētiem datiem samazinājās par 0,1 %. Faktiskajās cenās IKP 4.ceturksnī bija 9,0 miljardi eiro.

Ražojošo nozaru pievienotā vērtība 2021. gada laikā pieaugusi par 0,9 %, bet pakalpojumu nozarēs pieaugums ir bijis būtiskāks – par 6,2 %.

Lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības nozaru apjomi samazinājās par 6,8 %, ko ietekmēja produkcijas apjoma samazinājums visās trijās apakšnozarēs: augkopībā un lopkopībā – par 8,0 %, mežsaimniecībā un mežizstrādē – par 4,9 %, bet zivsaimniecības nozarē – par 10,7 %.

Augkopības nozarei nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ 2021. gada vasarā nozarē vērojams būtisks samazinājums (par 13,4 %), norāda CSP. Lai gan palielinājās sējumu platības, 2021. gadā visām graudaugu kultūrām bija vērojams kopražas samazinājums. Savukārt lopkopības produkcijas apjoms palielinājās par 0,9 %. Gan augkopības, gan lopkopības nozarēs 2021. gadā bija ievērojams cenu pieaugums – attiecīgi par 18,9 % un 5,2 %.

Veiksmīgi pērn darbojusies ieguves rūpniecības un karjeru izstrādes nozare, tai kāpinot apjomus par 5,1 %. Apakšnozaru griezumā attīstības tendences bija atšķirīgas: izaugsme kūdras ieguvē un pārstrādē sasniedza 12,8 %, taču ievērojams samazinājums novērots grants un smilts karjeru izstrādē – par 20,3 %.

Viens no lielākajiem ieguldījumiem kopējās ekonomikas attīstībā (par 0,8 procentpunktiem) 2021. gadā bija apstrādes rūpniecībai – izaugsme par 7,4 %. Pieaugumu uzrādīja 17 no 22 apstrādes rūpniecības apakšnozarēm. Pēc īpatsvara lielākajā apstrādes rūpniecības nozarē (koksnes un koka izstrādājumu ražošana) produkcijas izlaide pieauga par 3,7 %. Turpretī samazinājumu uzrādīja otra lielākā apstrādes rūpniecības nozare – pārtikas produktu ražošana – par 0,5 %.

Elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā ražošanas apjomi pieauga par 3,3 % (pieaugumi visās apakšnozarēs).

Būvniecības produkcijas pievienotā vērtība 2021. gadā samazinājās par 6,1 %, ko ietekmēja kritums visās trijās apakšnozarēs. Ēku būvniecības apjomi samazinājās par 10,5 %, inženierbūvniecības apjomi – par 5,0 %. Specializēto būvdarbu apjomi samazinājās par 2,7 %.

Mazumtirdzniecība palielinājās par 2,5 %, tajā skaitā nepārtikas preču mazumtirdzniecība palielinājusies par 4,1 %, bet pārtikas preču mazumtirdzniecība samazinājās par 0,1 %. Automobiļu un motociklu vairumtirdzniecība, mazumtirdzniecība un remonts palielinājās par 22,7 %, bet vairumtirdzniecība – par 11,9 %.

Transporta un uzglabāšanas nozares pieaugumu (par 5,9 %), uzglabāšanas un transporta palīgdarbībās sniegto pakalpojumu apjoms pieauga par 8,9 %, bet pasta un kurjeru darbībās pieaugums par 16,0 %, sauszemes un cauruļvadu transporta nozarē – par 1,0 %. Negatīvi nozares attīstību ietekmēja darbības ūdens transporta jomā – samazinājums par 8,3 %.

Epidemioloģiskās situācijas uzlabošanas nolūkos ieviestie ierobežojumi un nozaru darbībai papildus ieviestās prasības joprojām negatīvi ietekmēja izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu nozaru darbības rezultātu – samazinājums par 5,2 %. Izmitināšanas nozares apjomi 2021. gadā pieauga par 2,1 %, taču ēdināšanas nozarē sniegto pakalpojumu apjoms gada laikā samazinājās par 7,0 %.

Informācijas un komunikāciju nozaru pievienotā vērtība palielinājās par 11,1 %, tajā skaitā datorprogrammēšanā un konsultēšanā – par 14,3 %, informācijas pakalpojumu sniegšanā – par 11,7 % un telekomunikāciju pakalpojumos – par 6,5 %.

  1. gadā finanšu un apdrošināšanas nozarē pieaugumu 20,6 % apmērā nodrošināja visu apakšnozaru veiksmīgā darbība. Finanšu pakalpojumu nozarē pieaugumu 26,0 % apmērā noteica finanšu instrumentu tirdzniecības darījumu peļņa (pretstatā zaudējumiem 2020. gadā), kā arī kredītiestāžu un ieguldījumu brokeru sabiedrību komisijas naudas ieņēmumu pieaugums.

Profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu nozares apjoma pieaugumu par 7,4 % veicināja attīstība juridisko un grāmatvedības pakalpojumu sniegšanā (par 4,4 %), centrālo biroju darbībās, konsultēšanā komercdarbībā un vadībzinībās (par 2,5 %), reklāmas un tirgus izpētes pakalpojumos (par 35,8 %), citu profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu sniegšanā (par 4,7 %). Savukārt negatīvi nozares attīstību ietekmēja arhitektūras un inženiertehniskie pakalpojumi, tehniskā pārbaude un analīze, kur sniegto pakalpojumu apjoms samazinājās par 2,5 %.

Administratīvo un apkalpojošo dienestu darbību nozare pieauga par 0,7 %. Mākslas, izklaides un atpūtas jomās samazinājums pret iepriekšējo gadu par 3,3 %. Produktu nodokļu (galvenokārt, pievienotās vērtības nodoklis, akcīzes un muitas nodokļi) apjoms 2021. gadā pieauga par 5,0 %, tajā skaitā pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumi – par 7,3 % un akcīzes nodokļa ieņēmumi – par 2,2 %.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.