Menu
 

CSP: Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā palielinājies par 16,9 %

  • Autors:  Apriņķis.lv
Patēriņa cenu pārmaiņas (procentos pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi). Grafika – CSP Patēriņa cenu pārmaiņas (procentos pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi). Grafika – CSP

2022.gada maijā, salīdzinot ar 2021. gada maiju, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 16,9 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2022. gada maijā, salīdzinot ar 2021. gada maiju, bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupā, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, veselības aprūpei, mājokļa iekārtai.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 18,2 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija sieram un biezpienam (+27,8 %), piena produktiem (+28,8 %), pienam (+31,2 %) un jogurtam (+20,8 %). Cenas pieauga maizei (+17,1 %), miltiem un citiem graudaugiem (+52,7 %), konditorejas izstrādājumiem (+13,5 %), makaronu izstrādājumiem (+38,8 %), rīsiem (+30,5 %) un brokastu pārslām (+10,4 %). Gada laikā cenas palielinājās mājputnu gaļai (+33,6 %), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+10,6 %), gaļas izstrādājumiem (+19,2 %), cūkgaļai (+7,9 %), liellopu gaļai (+17,4 %).

Pēc CSP datiem, dārgāki bija kartupeļi (+60,3 %), svaigi dārzeņi (+7,3 %) un svaigi augļi (+7,2 %). Cenu kāpums bija kafijai (+16,5 %), saldējumam (+22,4 %), augu eļļai (+35,0 %), sviestam (+23,2 %), svaigām vai atdzesētām zivīm (+33,2 %), olām (+12,5 %), cukuram (+25,3 %), šokolādei (+11,3 %), konservētām vai pārstrādātām zivīm un jūras velšu izstrādājumiem (+15,8 %), ievārījumam un medum (+14,9 %), augļu un dārzeņu sulām (+9,4 %), mērcēm un garšvielu piedevām (+18,3 %), sālim un garšvielām (+20,2 %).

Sadārdzinājās arī saldētas zivis (+20,9 %), žāvētas, kūpinātas vai sālītas zivis (+18,0 %), olīveļļa (+12,7 %), tūlītējai lietošanai gatavi ēdieni (+14,7 %), margarīns (+20,1 %) un saldumi (+9,6 %).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis pieauga par 5,5 %. Alkoholisko dzērienu cenas kāpa par 5,0 %, galvenokārt sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, alum un vīnam. Gada laikā tabakas izstrādājumu cenas palielinājās par 6,5 %.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 34,4 %. Būtiskākais cenu kāpums gada laikā bija siltumenerģijai, elektroenerģijai, dabasgāzei un cietajam kurināmajam. Dārgāka bija atkritumu savākšana, materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam, mājokļa īre, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, kanalizācijas pakalpojumi, ūdensapgāde, kā arī mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, liecina CSP informācija.

Mājokļa iekārtas grupā cenas kāpa vidēji par 9,8 %, galvenokārt sadārdzinoties mājokļa mēbelēm, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, galvenajām mājsaimniecības ierīcēm, neelektriskiem virtuves piederumiem un priekšmetiem, mājokļa uzkopšanas un mājsaimniecības pakalpojumiem, kā arī traukiem.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 6,4 %. Dārgāki bija zobārstniecības pakalpojumi, ārstu speciālistu pakalpojumi un farmaceitiskie produkti.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas palielinājās par 27,5 %, ko noteica degvielas cenu pieaugums par 51,1 %. Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 57,6 %, benzīns – par 44,9 %, bet auto gāze – par 29,1 %. Vidējais cenu līmenis pieauga personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, lietotām automašīnām, rezerves daļām un piederumiem personiskajiem transportlīdzekļiem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 12,1 %. Gada laikā cenas kāpa ēdināšanas pakalpojumiem, tai skaitā sadārdzinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumi – par 10,9 %, ēdnīcu pakalpojumi – par 9,4 %, ātrās ēdināšanas pakalpojumi – par 9,6 %. Cenu pieaugums bija arī viesnīcu pakalpojumiem.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas palielinājās par 12,7 %, ko ietekmēja cenu kāpums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Dārgāka bija autotransportlīdzekļu apdrošināšana, frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumi un finanšu pakalpojumi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija apģērbiem, apaviem, atpūtas un sporta pakalpojumiem, barībai lolojumdzīvniekiem, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, telekomunikāciju pakalpojumiem un ziediem.

CSP arī vēsta, ka 2022.gada maijā, salīdzinot ar 2022.gada aprīli, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 4,0 %. Būtiskākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupā, mājokļa iekārtai, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, kā arī ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.