Menu
 

Ekonomiste: Eksporta devums ekonomikas izaugsmē saruks

  • Autors:  Agnese Buceniece, "Swedbank" vecākā ekonomiste
Ekonomiste: Eksporta devums ekonomikas izaugsmē saruks Foto: pixabay.com

Pēc septembrī piedzīvotā krituma jau oktobrī preču eksports atgriezās plusos. Šogad būtisku devumu eksporta apgrozījuma izaugsmē dod koks un tā izstrādājumi, kur būtiska loma ir arī cenu kāpumam. Oktobrī labs sniegums bijis mehānismu un iekārtu, kā arī farmaceitisko produktu eksportētājiem. Savukārt kopējo eksporta izaugsmi uz leju pavilka sausās un karstās vasaras sekas – kritums kviešu un rapša eksportā. Tā rezultātā kopējais preču eksports eiro izteiksmē oktobrī pieauga par 6,8%, salīdzinot ar pērno oktobri.

Tas ir labs pieaugums, tomēr tam šī gada laikā ir bijusi tendence palēnināties. Lēnāku kāpumu skaidro gan vārgāks pieprasījuma pieaugums no tirdzniecības partneru puses, gan arī darbaspēka trūkums, kas ierobežo ražošanas apjomus un veicina izmaksu pieaugumu. Tas nudien nepalīdz konkurētspējai. Prognozes liecina, ka ārējais pieprasījums turpinās augt arī nākamajā gadā, bet tas notiks arvien lēnāk. Viss liecina, ka arī iekšējie izaicinājumi tik ātri nekur nepazudīs. Tātad varam gaidīt, ka eksporta izaugsme turpinās palēnināties un tās devums ekonomikas izaugsmē saruks.

Kamēr eksports aug mazumā, imports šogad aug lielumā, velkot uz leju arī kopējo ekonomikas izaugsmi. Ja importa pieaugums ir uz investīciju rēķina, tad tas ir pat ļoti vēlams, jo cels nākotnes izaugsmi. Oktobrī preču imports eiro izteiksmē palielinājās par 18,8%, salīdzinot ar gadu iepriekš. Lielākais nopelns kāpumā bija transporta (“airBaltic” flotes papildināšana), mehānismu un iekārtu, kā arī minerālproduktu importam, kur pēdējam būtiski līdzēja arī augstā naftas cena oktobra pirmajā pusē. Lidmašīnas iegāde noteikti ir investīcija, savukārt par mehānismiem un iekārtām ir grūtāk spriest, jo šai preču grupai raksturīgs diezgan augsts reeksporta īpatsvars.

Gaidāms, ka nākamajā gadā lēnāk augs gan eksports, gan arī imports un importa apjomi pārsniegs eksporta apjomus, ierobežojot ekonomikas izaugsmi. Nākamajā gadā galvenais ekonomikas izaugsmes virzītājs būs mājsaimniecību patēriņš.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.