Menu
 

EM: Ārvalstu tiešās investīcijas gada laikā sarukušas uz pusi

  • Autors:  LETA
EM: Ārvalstu tiešās investīcijas gada laikā sarukušas uz pusi Foto - arhīvs

Latvijā piesaistīto ārvalstu tiešo investīciju apmērs 2018.gada deviņos mēnešos bija 365 miljoni eiro, kas ir divas reizes mazāk nekā pirms gada, teikts Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotajā Latvijas ekonomikas attīstības pārskatā.

EM norādīja, ka pēdējos gados ir vērojams izteikts ārvalstu tiešo investīciju plūsmu svārstīgums.

2017.gadā Latvijā piesaistītās ārvalstu tiešās investīcijas bija 650 miljonu eiro apmērā, kas, salīdzinot ar 2016.gadu, pieauga gandrīz četras reizes un sasniedza 2,4% no iekšzemes kopprodukta. To galvenokārt noteica nerezidentu apjomīgie ieguldījumi uzņēmumu pašu kapitālā.

Ārvalstu tiešo investīciju plūsmu svārstīgums bija vērojams arī 2018.gadā. Piemēram, šī gada pirmajā ceturksnī Latvijas ekonomikā ārvalstu tiešās investīcijas ieplūda 105 miljonu eiro apmērā, saglabājot iepriekšējā gada vidējo ceturkšņa investīciju līmeni. Savukārt šā gada otrajā ceturksnī tās bija tikai 23 miljoni eiro jeb gandrīz sešas reizes mazāk nekā pirms gada. Šā gada trešajā ceturksnī ārvalstu tiešo investīciju plūsma bija gandrīz divas reizes lielākā apjomā - 237 miljoni eiro, nekā šā gada pirmajā ceturksnī.

Saskaņā ar starptautisko investīciju bilanci, 2018.gada septembra beigās uzkrātās ārvalstu tiešās investīcijas Latvijas ekonomikā sasniedza 14,9 miljardus eiro. Gada laikā tās pieauga par 3,1%, ko galvenokārt noteica Zviedrijas un Igaunijas uzņēmēju apjomīgie ieguldījumi Latvijas tautsaimniecībā.

Latvijā uzkrāto ārvalstu tiešo investīciju ģeopolitiskā struktūrā dominē Eiropas Savienības (ES) valstu uzņēmēju investīcijas, kas 2018.gada septembra beigās veidoja 77% no uzkrātajām ārvalstu tiešajām investīcijām.

Visvairāk Latvijas ekonomikā ieguldījuši uzņēmumi no Zviedrijas. Šā gada septembra beigās Zviedrijas uzņēmēju investīcijas veidoja 17,2% no kopējām uzkrātajām ārvalstu tiešajām investīcijām. Pārsvarā tās ir investīcijas finanšu starpniecībā.

EM piebilda, ka pēdējos gados būtiski palielinājās Krievijas investoru ieguldījumi Latvijā. Kopš 2010.gada beigām Krievijas uzkrātās tiešās investīcijas pieauga 4,6 reizes, un pēc uzkrātām ārvalstu tiešajām investīcijām 2018.gada septembra beigās Krievija bija otra lielākā ieguldītājvalsts Latvijas ekonomikā.

Lieli ieguldījumi Latvijas ekonomikā ir arī Lietuvas un Igaunijas uzņēmējiem. 2018.gada septembra beigās Baltijas valstu uzkrātās tiešās investīcijas veidoja gandrīz 17% no kopējām uzkrātām ārvalstu tiešajām investīcijām.

Apjomīgi ir arī Nīderlandes, Kipras, Vācijas, Norvēģijas, Dānijas un Luksemburgas uzņēmēju ieguldījumi. Šo valstu investīciju apmērs šī gada septembra beigās veidoja gandrīz 33% no kopējām uzkrātām ārvalstu tiešajām investīcijām Latvijas ekonomikā.

EM piebilda, ka palielinās arī Āzijas reģiona investoru aktivitātes Latvijā. 2018.gada septembra beigās Āzijas valstu uzkrātās ārvalstu tiešās investīcijas veidoja 2,5% no kopējām investīcijām Latvijas ekonomikā un, salīdzinot ar 2010.gada beigām, tās pieauga gandrīz desmit reizes.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.