Menu
 

Vienreizlietojamiem plastmasas galda piederumiem plānots atcelt atbrīvojumu no dabas resursu nodokļa

  • Autors:  LETA
Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Vienreizlietojamajiem galda traukiem un piederumiem, kas izgatavoti no plastmasas (polimēriem) un to kompozītmateriāliem (laminātiem), vairs netiks piemērots atbrīvojums no dabas resursu nodokļa, paredz valdības atbalstītās izmaiņas Dabas resursu nodokļa likumā. Par izmaiņām vēl jālemj Saeimai.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) skaidro, ka no nodokļa samaksas atbrīvotie tirgotāji no saviem līdzekļiem sedz izlietotā iepakojuma un vienreizlietojamo galda trauku un piederumu apsaimniekošanas izmaksas, ieskaitot šo atkritumu dalītās vākšanas, šķirošanas un pārstrādes vai reģenerācijas izmaksas.

Tomēr praksē konstatētas problēmas attiecībā uz plastmasas vienreizlietojamo galda trauku un piederumu apsaimniekošanu. Pēc Valsts vides dienesta datiem, nav izveidota efektīva vienreizlietojamo galda trauku un piederumu no plastmasas apsaimniekošanas sistēma, un daudzi komersanti vispār atsakās šķiroti vākt šāda veida izlietoto iepakojumu.

Līdz ar to izmaiņas paredz noteikt, ka vienreizlietojamiem plastmasas galda traukiem un piederumiem atbrīvojums no dabas resursu nodokļa samaksas vairs netiks piemērots. 2017. gadā iemaksātais dabas resursa nodoklis par vienreizlietojamiem galda traukiem un piederumiem bijis 78 450 eiro.

"Atbrīvojumi sastāda aptuveni 97%, tātad potenciālie ieņēmumi valsts budžetā par visu veidu vienreizlietojamiem galda traukiem un piederumiem varētu būt bijuši 3,84 miljoni eiro. Ņemot vērā, ka no visiem traukiem aptuveni 80% ir no plastmasas vai kompozītmateriāliem, ieņēmumi valsts budžetā varētu būt bijuši 3,07 miljoni eiro," aplēsusi ministrija.

Vienlaikus ministrija atgādina, ka priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai par konkrētu plastmasas izstrādājumu ietekmes uz vidi samazināšanu paredz ierobežojumus un aizliegumu attiecībā uz plastmasas vienreizlietojamajiem galda traukiem un piederumiem. Plānots, ka Eiropas līmenī šādas izmaiņas tiks pieņemts šā gada pavasarī un pēc minētās direktīvas stāšanās spēkā, ievērojot prasību pārņemšanai noteikto termiņu (provizoriski divi gadi), Latvijā tiks aizliegts realizēt vienreizlietojamos šķīvjus un galda piederumus no plastmasas un kompozītmateriāliem, kā arī būs jāveic patēriņa samazināšanas pasākumi attiecībā uz vienreizlietojamajām dzērienu glāzēm no plastmasas un kompozītmateriāliem.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.