Menu
 

Ziemassvētku festivāla atklāšanas koncertā Dzintaru koncertzālē atskaņos pasaulslaveno Hendeļa oratoriju "Mesija"

  • Autors:  Mārtiņš Pučka, Dzintaru koncertzāles sabiedrisko attiecību speciālists
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

Ziemassvētku festivāla atklāšanas koncertā 13. decembrī Dzintaru koncertzālē un 14. decembrī Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” krāšņi izskanēs majestātiskā Georga Frīdriha Hendeļa oratorija “Mesija”. Pasaules opernamos pazīstamais latviešu soprāns Inga Kalna kopā ar “Sinfonietta Rīga”, Latvijas Radio kori un izcilu solistu ansambli no Nīderlandes, Lielbritānijas un Vācijas atskaņos pasaulslaveno Ziemassvētku skaņdarbu, kura “Aleluja” pazīstama ikvienam mūzikas cienītājam. Pie diriģenta pults – pasaulslavenais baroka mūzikas meistars Frīders Berniuss.

Hendeļa oratorija “Mesija” ir viens no populārākajiem un vienlaikus vismajestātiskākajiem skaņdarbiem Rietumu mūzikas vēsturē. Vokāli simfoniskajā repertuārā G. F. Hendeļa oratorijas izceļas kā varena kalnu grēda, no kurām “Mesija” ir tās augstākā virsotne. Operdziedātāja Inga Kalna pasaules opernamos un koncertzālēs ir izdziedājusi visas šīs “virsotnes”, pat visretāk atskaņotās oratorijas, un trūka vienīgi “Mesijas”. Taču līdz ar koncertiem “Dzintaru koncertzālē” un “Lielajā dzintarā” šis sapnis būs piepildīts.

Inga Kalna uzsver: ““Mesija” ir komponista vispopulārākais skaņdarbs. To atskaņo visā pasaulē, un kori “Aleluja” zina ikviens. Hendeļa garīgajai mūzikai piemīt prieks, sajūsma, ārkārtīgs miers un visu aptveroša gaisma – tieši tas, kas šajā tumšajā pirmssvētku laikā mūs priecē visvairāk.”

Šā skaņdarba atskaņojumā Liepājā un Jūrmalā piedalīsies izcils solistu sastāvs – fenomenālā un greznā soprāna īpašniece, Eiropā atzīta un pieprasīta baroka laikmeta mūzikas izpildītāja Inga Kalna. Savukārt kontratenora partiju dziedās Mārtens Engeltjess, spožs senās un laikmetīgās mūzikas dziedātājs, kurš sadarbojies ar tādiem pasaules slaveniem diriģentiem kā Tons Kopmans, Vladimirs Jurovskis, Pēters Deikstra, Daniels Reiss un uzstājies prestižās koncertzālēs kā Amsterdamas “Concertgebouw”, Cīrihes “Tonhalle” un citās.

Klausītājiem būs iespēja dzirdēt arī vienu no savas paaudzes izcilākajiem Johana Sebastiāna Baha mūzikas dziedātājiem – angļu tenoru Tomasu Hobsu, kurš regulāri sadarbojies ar tādiem mūzikas spīdekļiem kā Filips Herevēge un “Collegium Vocale Gent”, “Camerata Salzburg”, “The Tallis Schollars”, dziedājis Anglijas Nacionālajā operā, Zalcburgas festivālā un citur.

Basa partiju dziedās Latvijas Nacionālās operas solists Rihards Millers, kurš sevi pierādījis kā inteliģentu dziedātāju, lieliski izpildot solistu lomas dažādos vokāli instrumentālajos skaņdarbos.

Pie diriģenta pults stāsies Frīders Berniuss, viens no ievērojamākajiem senās mūzikas pārzinātājiem un interpretiem Eiropā. 1968. F. Berniuss dibināja Štutgartes kamerkori un Štutgartes baroka orķestri, kuru mākslinieciskais vadītājs viņš ir joprojām. F. Berniuss ir saņēmis tādas prestižas klasiskās mūzikas balvas kā “Edison Award”, “Diapason d’Or”, Leipcigas Baha medaļu un citas.

Koncertā piedalīsies arī mūsu izcilie kolektīvi “Sinfonietta Riga” un Latvijas Radio koris, kuru mākslinieciskā kvalitāte jebkura laikmeta mūzikas atskaņojumā neprasa komentārus.

G.F.Hendeļa “Mesija” ir viena no mūzikas augstākajām virsotnēm. Ar milzu panākumiem oratorija tika pirmatskaņota Dublinā 1742. gada 13. aprīlī. Kopš tā laika skaņdarbu ik gadus atskaņo Ziemassvētkos visā pasaulē, un slaveno kori “Aleluja” no “Mesijas” klausītāji uztver teju kā nacionālo himnu, nereti tās atskaņošanas laikā stāvot kājās. Liepājas un Jūrmalas koncertzālēs šo slaveno skaņdarbu atskaņos pirmo reizi.

Jau piekto gadu no 13. decembra līdz 7. janvārim atjaunotajā vēsturiskajā Dzintaru koncertzālē norisināsies krāšņākais ziemas muzikālais notikums – Ziemassvētku festivāls. Vienpadsmit muzikāli daudzveidīgos koncertos tiksimies ar Rīgas Doma zēnu kori, operdziedātāju Ingu Kalnu un Elīnu Šimku, Ziemassvētku “Brīnumskapi”, komponistu Raimondu Tigulu, dziedātāju Zigfrīdu Muktupāvelu, Latvijas Radio kori, senās mūzikas ansambli “Hortus Musicus”, kamerorķestri “Sinfonietta Riga”, jaunajiem vijoļspēles talantiem Kristīni Balanas un Daniilu Bulajevu, Latvijas Radio bigbendu, vokālo grupu “Framest”, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un daudziem citiem māksliniekiem. Viņu izpildījumā baudīsim dažādu tautu skaistākās ziemassvētku melodijas, gregoriskos un viduslaiku dziedājumus, klasiskās mūzikas pērles, kā arī latviešu un ārzemju komponistu skaņdarbus.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.