Menu
 

LNKC līdzekļus Covid-19 ietekmes mazināšanai ieguldījis Dziesmu un deju svētkos un kultūras jomas speciālistu profesionālajā pilnveidē

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Par valsts finansējumu Covid-19 ietekmes mazināšanai kultūras nozarē Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) 2020.gadā veicis būtisku ieguldījumu Dziesmu un deju svētku repertuāra attīstīšanas procesā. Īstenots arī vērienīgs profesionālās pilnveides pasākumu kopums kultūras nozares speciālistiem, tai skaitā pedagogiem un kultūras centru vadītājiem, kopumā investējot 163 335 eiro, informēja LNKC.

Par Dziesmu un deju svētku repertuāra attīstīšanai novirzītajiem 100 tūkstošiem eiro LNKC izveidojis metodisko audio materiālu, kas jau šobrīd sniedz iespēju aptuveni 15 tūkstošus lielajai koru diriģentu un dziedātāju kopienai Latvijā un diasporā apgūt svētku repertuāru arī attālināta darba režīmā. Projekta ietvaros veikti kora balsu ieraksti XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku Koru lielkoncerta "Tīrums. Dziesmas ceļš", brāļu Kokaru 100 gadu jubilejas koncerta "Brāli, brāli", Latvijas sieviešu un vīru koru svētku un Latvijas senioru koru svētku repertuārā iekļautajām dziesmām. LNKC norāda, ka šogad projekts tiks turpināts, nodrošinot balsu ierakstus 2023.gada Dziesmu un deju svētku Noslēguma koncerta repertuāram.

Finansējuma ietvaros sagatavoti 2021.gadā Tukumā iecerētā Latvijas sieviešu un vīru koru salidojuma repertuāra nošu krājumi, kā arī nošu krājumi sieviešu, vīru, jauktajiem un bērnu vokālajiem ansambļiem. Trīs izdevumos apkopoti 27 autoru 109 oriģināldarbi un apdares dažādu sastāvu koklētāju ansambļiem, kas ir nozīmīgs kokļu mūzikas repertuāra papildinājums.

Domājot par latviešu skatuviskās dejas mantojuma iedzīvināšanu deju kolektīvu repertuāros, pērn atjaunoti vairāku Latviešu skatuviskās dejas zelta fondā iekļauto deju muzikālā pavadījuma ieraksti.

Ar mērķi veicināt jaunu dramaturģijas darbu radīšanu un stiprināt saikni starp dramaturgiem un amatierteātru režisoriem, 2020.gada rudenī LNKC izsludināja Latvijas Nacionālā lugu konkursa 1. kārtu, saņemot 22 lugu idejas.

Kultūras nozares speciālistu profesionālās pilnveides pasākumu īstenošanā ieguldīti 63 335 eiro no Covid-19 ietekmes mazināšanai piešķirtā finansējuma. Rudens sākumā pasākumi norisinājās reģionos klātienē, vēlāk atbilstoši valdības noteiktajam – tiešsaistes formātā.

Pēc LNKC datiem, kursus profesionālās izglītības pedagogiem kultūrizglītības nozarē apmeklēja vairāk nekā 1000 dalībnieku. To saturs izstrādāts, pamatojoties uz mērķauditorijas aptaujas rezultātiem. Semināri tika veltīti metodikas aktualitātēm mūzikas, mākslas un dizaina profesionālās izglītības programmās, kā arī mācībspēku digitālās kompetences stiprināšanai. Pedagogi iepazina pozitīvas audzināšanas principus digitālajā laikmetā, klausījās par profesionālās izdegšanas profilaksi un apguva darbam nepieciešamas digitālās prasmes.

Vairāk nekā 400 reģionālo kultūras institūciju nozares profesionāļu (kultūras speciālistu, kultūras centru vadītāju un kultūras darba organizatoru pašvaldībās) noklausījās kursu "Pārmaiņu vadīšana kultūras organizācijā" par kultūras organizāciju vadīšanu un radošā procesa nodrošināšanu krīzes un pārmaiņu apstākļos.

Profesionālās pilnveides pasākumi īstenoti arī nemateriālā kultūras mantojuma nozarē. Vairāk nekā 600 folkloras, tautas mūzikas un lietišķās mākslas nozares pārstāvju, kā arī kultūras darba organizatoru stiprināja zināšanas par nemateriālo kultūras mantojumu, tradicionālo kultūru un ikdienas darbam nepieciešamo, tai skaitā metodēm attālinātā darba nodrošināšanai.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.