Menu
 

Kannu kinofestivālam sagatavots jaunāko un topošo Latvijas filmu katalogs

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - Agnese Zeltiņa Foto - Agnese Zeltiņa

Otrdien, 17.maijā, ar atgriešanos klātienē un tradicionālajos maija datumos Francijā sākas pasaulslavenais Kannu kinofestivāls, kurā Latvija arī šogad aktīvi piedalās dažādos kino industrijas notikumos, programmās un filmu tirgū, informē Nacionālā kino centra (NKC) festivālu aprites koordinatore Agnese Zapāne.

Pandēmijas dēļ Kannu starptautiskā kinofestivāla norise divus gadus bija mainīta - 2020.gada festivāls klātienē vispār nenotika, savukārt 2021.gadā tika pārcelts uz jūliju. Šogad viens no Eiropā vecākajiem festivāliem notiek jau 75.reizi un atgriežas tradicionālajos maija otrās puses datumos (17.-28.05.).

Latvijas dalību festivālā nu jau tradicionāli iezīmē Latvijas paviljons, kurā strādās Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, NKC un Latvijas Kinoproducentu asociācijas pārstāvji. Speciāli Kannu filmu tirgus darbam ar filmu izplatītājiem un citiem starptautiskiem partneriem NKC sagatavojis jaunāko un topošo Latvijas filmu katalogu, bet sadarbībā ar Latvijas Animācijas asociāciju radīts publicitātes izdevums, kas apkopo jaunākās Latvijas animācijas filmas un projektus, stāsta A.Zapāne.

Latvijas dalība Kannu festivālā bieži saistīta ar kaimiņvalstīm Lietuvu un Igauniju, jo trīs Baltijas valstu vadošās kinoinstitūcijas sadarbojas, sekojot principam, ka spēku apvienošana ļauj kļūt labāk pamanāmiem starptautiskajā industrijas arēnā. Tāpēc Kannu filmu tirgus "Marché du Film" platformā "Producers Network", kas jau 16 gadus pulcina vairāk nekā 500 producentus no visas pasaules un kļuvusi par starptautiski nozīmīgu sadarbības platformu, iespēju nonākt uzmanības centrā ("Producers under the Spotlight") izmanto visas trīs valstis kopā - pa diviem producentiem no katras valsts. Latviju šajā profesionālo, aktīvo un daudzsološo producentu izlasē šogad pārstāv Marta Romanova-Jēkabsone un Matīss Kaža, Baltijas fokuss Kannās plānots 22.maijā.

Pa citu starptautiskas konkurences ceļu Kannu platformā "Producers Network" nonākusi producente Inga Praņevska - viņas vadītais projekts, režisora Dzintara Dreiberga topošā filma "Lācis un Cālis" (ar starptautisko nosaukumu "Escape Net") ceļazīmi uz Kannu filmu tirgu izcīnīja jau decembrī, Lesarkas festivāla ("Les Arcs Coproductions Village", Francija) starptautiskajā atlasē, norāda A.Zapāne.

Kannu filmu tirgus ietvaros 23.-27.maijā notiks īsfilmu sadaļas "Cannes Court Métrage" industrijas forums "The Short Film Corner", kurā festivālu programmētājiem un filmu izplatītājiem tiks prezentēta Baltijas īsfilmu kolekcija. Septiņu filmu izlasē Latviju pārstāv Anna Ansone ar spēles īsfilmu "Can’t Help Myself" un Indra Sproģe ar animācijas filmu "Kur ir atslēga? / Where Is the Key?". Forumā pirmoreiz risināsies programma "New Producers Room", kurai īpaši atlasīti 10 producenti, arī Alise Rogule no Latvijas. "The Short Film Corner" norisēs darbosies Rīgas Starptautiskā kinofestivāla ("Riga IFF") īsfilmu sadaļas pārstāvji Leo Soesanto un Lauma Kaudzīte, pasākumus organizē "Baltic Shorts" - tīkls, kas apvieno Lietuvas īsfilmu aģentūru "Lithuanian Shorts", Tallinas festivāla sadaļu "POFF Shorts", Rīgas Starptautisko kinofestivālu, Latvijas Animācijas Asociāciju un Rīgas Starptautisko īsfilmu festivālu "2ANNAS".

Šogad Kannu kinofestivālā uzsākta arī pavisam jauna, unikāla iniciatīva - programmas "Cannes Classics" sadarbība ar Eiropas kinoskolām, un šo izdevību ar NKC atbalstu izmanto arī Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālā filmu skola. Projekta ideja ir "Cannes Classics" programmētāju iniciatīva integrēt jauno kinematogrāfistu paaudzi pasaules kino klasikas procesos, dodot iespēju noskatīties kvalitatīvu kinovēstures piedāvājumu un paplašināt zināšanas par kinomākslas kontekstiem. Kannu kinofestivāla akreditāciju programmai "Cannes Clasics" šogad saņems 11 Nacionālās filmu skolas studenti, kas tika atlasīti radošā konkursa kārtībā, vēsta NKC pārstāve.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.